Mycosis fungoides
Mycosis fungoides je epidermoidní kožní T-lymfom charakterizovaný proliferací malých nebo středně velkých lymfocytů. Postihuje primárně kůži, může však postupným vývojem tvořit squamozní ložiska s postupnou tvorbou nádorů, postižením lymfatických uzlin a vnitřních orgánů.
Klinický obraz
Vývoj trvá roky (bez léčby 10–15 let). Postupný vývoj ve stádiích.
- Premykotické stadium: formou tzv. parapsoriasis en plaques (na trupu tvorba olupujících se ploch) nebo formou poikilodermickou (teleangiektázie a depigmentace).
- Infiltrační stadium: tvoří se nádory s rozpadajícími se vředy.
- Tumorózní stadium: vytvořeny nádory, některé s vkleslým povrchem tvaru klobouku hub (odtud název). V tomto stadiu jsou již také postiženy vnitřní orgány.
Projevy bývají asymptomatické, ale při postižení kožních nervů se objevuje svědění nereagující na antihistaminika.
Klinické varianty
- Folikulotropní MF
- Pagetoidní retikulóza
- Granulomatózní ochablá kůže
- Sézaryho syndrom
Sézaryho syndrom je leukemická forma Mycosis fungoides současně s výskytem erytrodermie, generalizovanou lymfadenopatií a hepatosplenomegalií. Klinicky se vyskytuje červenofialové zbarvení kůže, šupení celé kůže až ztráta nehtů a alopecie a úporné svědění.
Histopatologický obraz
Epidermotropismus a Pautrerovy mikroabscesy v epidermis.
Terapie
Fotochemoterapie (PUVA) pro postižení pouze kůže. Dále aplikace karmustinu, kortikoidů a retinoidů. Při větším zasažení se užívá interferon α. V indikovaných případech se využívá léčba preparátem Pegasys a jinými nebo celotělové ozáření metodou TSEI. [zdroj?]
Průběh a prognóza
Chronický průběh i desítky let. Prognóza dle šíře postižení.
Odkazy
Související články
Použitá literatura
- ŠTORK, Jiří, et al. Dermatovenerologie. 1. vydání. Praha : Galén, Karolinum, 2008. 502 s. ISBN 978-80-7262-371-6.