Mezenteriální lymfadenitida
Feedback

Z WikiSkript

Mesenteriální lymfadenitida: velké hypoechogenní mezenterické lymfatické uzliny

Mezenteriální lymfadenitida je shluk 3 a více lymfatických uzlin s průměrem > 5 mm, lokalizovaných v pravém dolním kvadrantu břicha či v para-aortální oblasti. Její výskyt v první dekádě je pravděpodobnější než apendicitida.

Dělení[upravit | editovat zdroj]

Dle etiologie se rozlišují primární (zánětlivá příčina není prokazatelná nebo je skrytá) a sekundární (spojený s prokazatelným nitrobřišním zánětlivým nebo maligním procesem) stav.

Diagnostika[upravit | editovat zdroj]

Do klinického obrazu patří Symptom ikona.svg horečka, Symptom ikona.svg zvracení, Symptom ikona.svg poruchy vyprazdňování a Symptom ikona.svg bolest.

Nejčastěji používanou vyšetřovací metodou je ultrasonografie. Akutně vzniklá mezenteriální lymfadenitida může svědčit o infekční mononukleóze (EBV), netyfoidní salmonelóze, apendicitidě, infekcí adenoviry. Chronický stav se vyskytuje např. při nespecifických střevních zánětech, systémových chronických zánětlivých chorobach (systémový lupus erytematodes a sarkoidóza), maligních onemocněních (NHL) a tuberkulóze.

Diferenciální diagnostika mezenteriální lymfadenitidy
Akutní appendicitida (výskyt spíše ve starším věku)
Ileocékální invaginace (přítomno Danceovo znamení – prázdná pravá kyčelní jáma)
Obstipace
Nespecifické střevní záněty (pozitivní лalprotectin, ASCA protilátky)
Meckelův divertikl (nález na USG, SCINTI)
Torze vaječníků
Bazální pneumonie
Henochův-Schönleinův syndrom (elevace zánětlivých parametrů, IgA)
Infekce močových cest

Terapie[upravit | editovat zdroj]

Akutní primární mezenteriální lymfadenitida je samolimitující onemocnění, bolest břicha zmizí v průběhu dnů až týdnů. V ostatních případech se zahajuje terapie antibiotiky a analgetiky CAVE!!! až po vyloučení náhlé příhody břišní, léky mohou maskovat objektivní obraz potíží.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • MIHÁL, Vladimír a Kamila MICHÁLKOVÁ. Mesenteric lymphadenitis in children - most common causes. Pediatrie pro praxi [online]. 2017, 18(2), 135-138 [cit. 2021-6-11]. ISSN 12130494. Dostupné z: doi:10.36290/ped.2017.024