Menopauza
Menopauza je termín poslední menstruace ex post stanovené po dvanácti měsících absence cyklického krvácení. Jde o fyziologický děj, který u žen nastává kolem padesátého roku života. Jako předčasná menopauza se označuje vymizení menstruace do čtyřiceti let věku, jak spontánně, tak i indukovaně.
Kromě samotné menopauzy se rozlišují následující fáze:
- premenopauza – celé reprodukční období života,
- perimenopauza – období před menopauzou, kdy se objevují první klinické, endokrinologické a vegetativní příznaky menopauzy,
- postmenopauza – období života po poslední menstruaci.
S věkem v organismu ženy dochází k poklesu ovariální funkce a snížení odpovědi vaječníku na stimulaci hypofýzou, počet ovariálních folikulů klesá pod prahovou hodnotu. Postupně se ztrácí schopnost produkce ženských pohlavních hormonů (estrogeny, progesteron) se současně zachovalou aktivitou hormonální tkáně, což vede k nepravidelnosti menstruačních cyklů s frekventnějším a silnějším krvácením, až posléze nastává trvalá hypoestrinní hypergonadotropní amenorea.
Laboratorní hodnoty odpovídající menopauze jsou hladiny FSH nad 40 IU/l, 17beta-estradiolu pod 0,1 nmol/l a inhibinu pod 72 IU/l. Pro diagnózu menopauzy v praxi obvykle stačí přítomnost klinických projevů a nález vzestupu hodnot FSH.
Ukončení cyklických krvácení vede k nástupu období somatických, neurovegetativních a psychických změn, které je označováno jako klimakterium.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- ROZTOČIL, Aleš, et al. Moderní gynekologie. 2. vydání. Praha : Grada, 2024. 800 s. s. 80-90. ISBN 978-80-271-2005-5.