Mateřské faktory ovlivňující teratogenezi

Z WikiSkript

U savců je vývoj zárodku výrazně ovlivňován mateřským organizmem. Významnou roli u člověka hraje také životní styl zahrnující dietní návyky, kouření, nadměrnou konzumaci alkoholu apod.

Fetální alkoholový syndrom[upravit | editovat zdroj]

Dítě s FAS: Krátký nos s nízkou klenbou, vyhlazené philtrum, malý obvod hlavy, ptóza, tenký horní ret…

Chronická konzumace alkoholu v průběhu gravidity může vést ke vzniku fetálního alkoholového syndromu, který představuje vážné postižení plodu. Projevy embryotoxického působení alkoholu jsou značně nespecifické (intrauterinní růstová retardace, psychomotorická dysfunkce a kraniofaciální malformace). Diagnóza je proto často stanovena na základě informace o alkoholismu matky. Charakteristické rysy obličeje dítěte s fetálním alkoholovým syndromem jsou nezřetelné philtrum, úzký horní ret, propadlý kořen nosu, krátký nos a oploštělá střední část obličeje.

Informace.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Fetální alkoholový syndrom.

Kouření[upravit | editovat zdroj]

Kouření není spojováno s velkými vrozenými defekty, ale přispívá k intrauterinní růstové retardaci. Může být příčinou předčasného porodu. U matek – kuřaček dochází k nedostatečnému zásobení plodu živinami a kyslíkem. Existují také důkazy, že způsobuje poruchy chování.

Informace.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Kouření.

Diabetes mellitus[upravit | editovat zdroj]

Poruchy metabolismu cukrů v průběhu těhotenství u diabetiček způsobují vyšší výskyt předčasných porodů, častější malformace a vyšší neonatální úmrtnost. Děti diabetiček mívají vyšší porodní hmotnost. Riziko vzniku vrozených vad je trojnásobné až čtyřnásobné v porovnání s dětmi nediabetických matek. Popisovány jsou zejména defekty srdce, skeletu a CNS. Výskyt malformací je výrazně ovlivněn závažností a délkou trvání onemocnění matky.

Informace.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Diabetes mellitus v graviditě.

Fenylketonurie[upravit | editovat zdroj]

Matky s fenylketonurií, způsobenou nedostatkem enzymu fenylalaninhydroxylázy, mají zvýšenou sérovou koncentraci fenylalaninu, což představuje riziko vzniku mentální retardace, mikrocefalie a srdečních vad. Při nasazení diety bez fenylalaninu probíhá mentální vývoj postižených jedinců normálně a v době vyzrání CNS je možné dietu vysadit.

Nutriční deficience[upravit | editovat zdroj]

Trvalý deficit jódu ve výživě matky vyvolává u dětí těžkou mentální retardaci označovanou jako kretenismus.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • NOVOTNÁ, Božena; MAREŠ, Jaroslav.Vývojová biologie pro mediky. Karolinum, Praha 2005
  • SADLER, Thomas W. Langmanova lékařská embryologie. Grada Publishing, Praha 2011