MTOR a inhibitory mTOR

Z WikiSkript

(přesměrováno z MTOR a jeho inhibitory)

mTOR (mammalian target of rapamycin) je jeden z významných proteinů signalizační kaskády. Jedná se o serin/threoninovou kinázu, která je složena z 2549 aminokyselin, což odpovídá 289 kDa. U savců se tento protein vyskytuje jako mTORC1 (mTOR complex 1) a jako mTORC2 (mTOR complex 2).

Funkce[upravit | editovat zdroj]

mTOR se například uplatňuje při buněčném růstu a přežívání buňky, ovlivňuje metabolické dráhy (např. pro inzulin) a v neposlední řadě molekuly uplatňující se při šíření signálu v buňce (růstové faktory, hormony). Funkčně je součástí rodiny enzymů typu fosfatidylinositol 3-kináza (PI3K) díky svému homolognímu C-konci jako u PI3K. Je tak úzce propojena s PI3K-AKT a Ras-ERK dráhami. Reguluje translaci iniciačního faktoru 4G (resp. eIF4G) a rovněž ribozomální 40S S6 kinázu (S6K1/S6K2). Má se za to, že poruchy tohoto proteinu jsou asociované s diabetem mellitem a různými druhy rakoviny.

mTOR signální dráha

Inhibitory mTOR[upravit | editovat zdroj]

Nejznámějším zástupcem je rapamycin (sirolismus), který byl původně podáván jako imunosupresivum užívané po transplantacích, nyní však indikován zejména při karcinomech ledvin či metastatickém tumoru prsu. Chemicky se jedná o nízkomolekulární makrolidové antibiotikum produkované bakterií rodu Streptomyces. Mezi další zástupce řadíme everolimus a temsirolimus. Nejčastější indikací použití inhibitorů mTOR jsou různé druhy rakoviny (čili slouží jako cytostatika), ale intenzivně se rovněž zkoumá vliv těchto molekul na určitá neurodegenerativní onemocnění.

Sirolimus

Mechanismus účinku inhibitorů mTOR[upravit | editovat zdroj]

Inhibicí mTOR je omezena syntéza cyklinu D (buňka je zastavena v G1 fázi buněčného cyklu) a HIF-1a (není ve výsledku exprimován VEGF, jenž by indukoval neoangiogenezi).

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Zdroje[upravit | editovat zdroj]

JIŘINA, Martínková a A KOLEKTIV. Farmakologie : pro studenty zdravotnických oborů, 2., zcela přepracované a doplněné vydání. - vydání. Grada Publishing a.s., 2018. 520 s. ISBN 9788027109296.

AYLETT, Christopher H. S. Architecture of human mTOR complex 1 [online]. ©2016. [cit. 2022-02-26]. <https://www.science.org/doi/abs/10.1126/science.aaa3870>.

CASTELLANOS, Mar, et al. Mammalian Target of Rapamycin [online]. ©2016. [cit. 2022-02-26]. <https://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/mammalian-target-of-rapamycin>.

LAPLANTE, Mathieu. mTOR signaling at a glance [online]. ©2009. [cit. 2022-02-26]. <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2758797/>.