Míšní obaly
Z WikiSkript
Páteřní mícha (medulla spinalis) je – stejně jako mozek – obalena následujícími obaly:
- Dura mater spinalis – tvrdá plena míšní.
- Arachnoidea spinalis – pavučnice.
- Pia mater spinalis – měkká plena míšní.
Dura mater spinalis[upravit | editovat zdroj]
- Tvořena hustým kolagenním vazivem a upravena do podoby vaku – sacus durae matris spinalis.
- Vak začíná kolem foramen magnum a pokračuje až k tělu S2, kde se sbíhá do kuželovitého zakončení. Z konce vaku se ještě odděluje a až na kostrč pokračuje vazivové filum terminale externum.
- Spatium epidurale – prostor mezi sacus durae matris a endorhachis (periost páteřního kanálu). Tento prostor je vyplněn řídkým vazivem a tukem, jsou zde cévní pleteně – plexus venosi vertebrales interni.
- Až k endorhachis dosahují jen výchlipky dura mater doprovázející kořeny spinálních nervů až do foramina intervertebralia.
- Spatium subdurale – fyziologicky pouze štěrbina, významné až při úrazu a následném krvácení (krev z povrchových žil mozku nebo ze žilních sinů vytvoří hematom mezi dura mater a arachnoideou, tento hematom zvětší a "vytvoří" subdurální prostor).
Arachnoidea spinalis[upravit | editovat zdroj]
- Tvořena vazivem z kolagenních a retikulárních vláken.
- Uvnitř sacus durae matris, přiložena na jeho vnitřní stěnu.
- Spatium subarachnoideum – mezi arachnoideou a pia mater, obsahuje drobné vazivové trámečky které propojují arachnoideu a pia mater. Trámečků je zde vytvořeno méně než v dutině lebeční. Spatium subarachnoideum je vyplněno likvorem.
- Jako vrstva plochých buněk obaluje míšní nervy a doprovází je celou cestu až k receptorovým tělískům, kde přechází do jejich obalů.
Pia mater spinalis[upravit | editovat zdroj]
- Tvořena jemným vazivem.
- Těsně přiložená k povrchu míchy. Obaluje i cévy, které ji pronikají, a doprovází je dovnitř CNS.
- Silnější než pia mater cranialis, doprovází kořeny míšních nervů do foramina intervertebralia (viz dura mater).
- Ligamenta denticulata – závěsný aparát míchy, 20–23 vazivových výběžků spojujících míchu s arachnoideou a následně i s dura mater spinalis. Udržují správnou polohu páteřní míchy uvnitř sacus durae matris při různých pohybech páteře.
- Subarachnoideové septum – vazivová sagitální přepážka ve střední čáře (místy neúplná), míří dorzálně.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]
- DUBOVÝ, Petr. Základy neuroanatomie a nervových drah : Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů [online]. Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online], ©2007. Poslední revize 3.6.2011, [cit. 2011-11-27]. ISSN 1801-6103. <http://portal.med.muni.cz/clanek-442-zaklady-neuroanatomie-a-nervovych-drah.html>.
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- ČIHÁK, Radomír. Anatomie III. 2., upr. a dopl vydání. Praha : Grada Publishing, spol. s. r. o, 2004. 673 s. ISBN 80-247-1132-X.
- PETROVICKÝ, Pavel, et al. Anatomie s topografií a klinickými aplikacemi. 1. vydání. Martin : Osveta, 2002. 542 s. sv. 3. ISBN 80-8063-048-8.