Konjunktivitidy (pediatrie)

Z WikiSkript

Konjunktivitidy jsou záněty oční spojivky, etiologicky se jedná především o onemocnění zánětlivá a alergická. V diagnostice postačuje důkladné makroskopické vyšetření s dobrým osvětlením. Většina bakteriálních konjunktivitid je provázena hlenohnisavou až hnisavou sekrecí slepující řasy, serózní vodnatá sekrece je typická pro virové konjunktivitidy. Chemózou označujeme sklovitý edém bulbární spojivky. Bledá chemosa charakterizuje akutní alergickou konjunktivální reakci a je spojena se silným svěděním. Specifickým problémem jsou konjunktivitidy u novorozenců.

Novorozenci[upravit | editovat zdroj]

Konjunktivitidy u novorozenců mohou mít odlišné vyvolavatele než konjunktivitidy starších dětí. Časté také bývá postižení v souvislosti s obstrukcí canalis nasolacrimalis (sekrece typicky začíná z vnitřního koutku oka).

Gonokoková konjunktivitida novorozenců (Ophthalmia neonatorum)[upravit | editovat zdroj]

Dnes vzácná pro tzv. crédeizaci – preventivní vykapání spojivek O-SeptonexemMediately: Ophtalmo-septonex u novorozenců po porodu. Začíná 2–⁠4 dny po porodu, kultivace vyžaduje speciální medium. Při infekci je typický Symptom ikona.svg otok víček, hnisavá sekrece, která může až explozivně vystříknout. Je zde riziko perforace rohovky a endoftalmitidy. Terapie sestává z podávání penicilinu GMediately: Penicilin G po 7 dní.

(Nejen) novorozenecká inkluzorní konjunktivitida[upravit | editovat zdroj]

Vyvolavatelem je Chlamydia trachomatis, novorozenec se nakazí při průchodu porodním kanálem, starší jedinci autoinokulací (genitookulární přenos). Inkubační doba je 1–2 týdny.

Klinicky nacházíme zarudnutí očí, pocit cizího tělesa, světloplachost, zduření lymfatických uzlin, chemosu, mukopurulentní sekreci, někdy s tvorbou psedomembrán, hypertrofii spojivek. Onemocnění často postihuje i rohovku. Mimooční příznaky zahrnují uretritidu, cervicitidu, endometritidu a salpingitidu.

Diagnostikujeme s pomocí průkazu chlamydiového antigenu ze spojivky (stěr musí obsahovat epiteliální buňky), vyžaduje barvení dle Giemsy nebo použití PCR. Podezření vzniká u konjunktivitid, která jsou rezistentní na běžná lokální ATB nebo při současném respiračním infektu.

Lokální terapie je bez efektu, podáváme celkově makrolidy, např. azitromycinMediately: azitromycin 20 mg/kg/den po 24 hodinách po 3 dny nebo klaritromycinMediately: clarithromycin 2–⁠3 týdny. Přeléčujeme i oba rodiče, u starších jedinců namísto rodičů sexuální partnery.

Novorozenecká bakteriální konjunktivitida[upravit | editovat zdroj]

Infekci vyvolávají bakterie, které kolonizují vagínu matky. Lehčí formy léčíme lokálními antiseptiky (O-SeptonexMediately: Ophtalmo-septonex), u těžších volíme gentamicinMediately: gentamicin, tobramycinMediately: tobramycin, kanamycinMediately: kanamycin atd.

Novorozenecká virová konjunktivitida[upravit | editovat zdroj]

Nejčastěji vyvolává HSV-1 a 2, k rozvoji dochází za 1–⁠2 týdny po porodu. Vedle sekrece z oka mohou být periorbitálně puchýřky, hrozí neuritida optiku, chorioretinitida, vzácně i encefalitida. Průkaz se provádí pomocí PCR. Lékem volby je acyklovirMediately: acyklovir i.v. 60 mg/kg/d po 8 hodinách po dobu 14–⁠21 dní.

Starší děti[upravit | editovat zdroj]

Purulentní konjunktivitidy[upravit | editovat zdroj]

Jsou velmi časté, často začínají jako infekce jednoho oka, přičemž vzápětí přejdou i na oko zdravé. Vyvolavateli jsou často stafylokoky, streptokoky, G– bakterie. Terapií jsou lokální ATB, výplachy borovou vodou nebo O-SeptonexemMediately: Ophtalmo-septonex.

CAVE!!! Protrahovaná jednostranná konjunktivitida malých kojenců má většinou příčinu v nedostatečné funkci odvodných slzných cest. Kauzální terapií je zde propláchnutí, ev. sondáž kanálku.

Herpetická blefarokonjunktivitida[upravit | editovat zdroj]

Vyvolavatelem je HSV, nacházíme zpravidla jednostrannou blefarokonjunktivitidu s tvorbou puchýřků na kůži víček a folikulární hyperplasií spojivky, sekrece je spíše vodnatá. Diagnostika se provádí makroskopicky, terapií je acyklovirMediately: acyklovir lokálně, steroidy jsou kontraindikovány.

Faryngokonjunktivální horečka[upravit | editovat zdroj]

Kombinovaný infekt dýchacích cest s konjunktivitidou, vyvolavatelem je adenovirus. Hojí se nekomplikovaně, léčba je nespecifická pomocí O-SeptonexMediately: Ophtalmo-septonex.

Epidemická keratokonjunktivitida[upravit | editovat zdroj]

Vyvolavatelem jsou opět adenoviry, ale odlišné sérotypy. Postižena může být i rohovka, terapie je opět nespecifická.

Alergické formy[upravit | editovat zdroj]

Společné příznaky alergických forem konjunktivitid zahrnují svědění, začervenání oka, chemózu spojivky, epiforu, otok víček, světloplachost a pocit cizího tělesa. Diagnostika probíhá pomocí kožních prick testů nebo slzného testu (zjištění hladin IgE). Důležitá je i rodinná anamnéza.

Léčba probíhá formou eliminace alergenu, případně podáváním antihistmainik, stabilizátorů žírných buněk, kortikosteroidů, nesteroidních antiflogistik nebo jako imunoterapie.

Sezonní alergické konjunktivitidy[upravit | editovat zdroj]

Vyskytují se osamoceně nebo jako rhinokonjunktivitidy. Jsou-li alergickým antigenem pyly, hovoříme o pollinose. Hlavním symptomem, který vede k úvaze o alergické povaze je urputný pruritus. Terapií je lokálně kromglykátMediately: chromoglykat, antihistaminika, steroidy, sezonně antihistaminika i celkově.

Celoroční alergické konjunktivitidy[upravit | editovat zdroj]

Patogeneze onemocnění je stejná jako u sezónních, rozdílem je pouze nesezónní výskyt alergenu (srst, plísně, roztoči).

Vernální keratokonjunktivitida[upravit | editovat zdroj]

Často chronický celoroční průběh, vyskytuje se až ve školním věku, častěji u chlapců. Typické je svědění a výrazná světloplachost. Bolest a pocit cizího tělíska v oku indikuje postižení rohovky, komplikacemi je keratopatie nebo vřed. Preventivně podáváme lokálně stabilizátory žírných buněk, k akutní léčbě podáváme lokálně kortikoidy a celkově antileukotrieny.

Atopická keratokonjunktivitida[upravit | editovat zdroj]

Nejvzácnější forma, ale nebezpečná, hrozí jizvení spojivky a vznik srůstů, perforace rohovky a její hluboký zánět. Typická je bolest, edém víček, pálení, svědění, Symptom ikona.svg fotofobie, zamlžené vidění, v oblasti koutů ragády, nález blefarokonjunktivitidy (zluštělý okraj víček). Typická je komorbidita jiným atopickým onemocněním (ekzém, astma bronchiale). Podáváme lokálně kortikoidy, celkově antileukotrieny i antihistaminika. Jako umělé slzy používáme přípravky bez stabilizačních přísad.

Gigantopapilární konjunktivitida[upravit | editovat zdroj]

Trápí nositele kontaktních čoček. Vzniká v důsledku dráždění nebo alergické reakce na materiál. Je přítomná typická papilární reakce.

Zdroje[upravit | editovat zdroj]

Vypracované otázky z pediatrie, MUDr. Havránek

Vypracované otázky z očního lékařství, medici 2. LF