Komorové extrasystoly
Komorové extrasystoly (komorové předčasné stahy, KES) vznikají v důsledku přítomnosti ektopického ložiska v převodním systému srdečním distálně od bifurkace Hisova svazku nebo v myokardu komor. KES se mohou vyskytovat i u zdravých jedinců.
Klinické příznaky[upravit | editovat zdroj]
KES jsou často asympomatické. Pakliže se klinicky manifestují, jedná se většinou o palpitace. Nahromadění KES může mít za následek synkopu nebo bolest na hrudi.
Diagnostika[upravit | editovat zdroj]
Diagnostika se opírá o EKG. Na EKG pozorujeme tyto změny:[1][2][3]
- QRS komplex přichází předčasně, není předcházen P vlnou (v případě retrográdního vedení vzruchu AV uzlem může být P vlna lokalizována až za QRS komplexem);
- QRS komplex je abnormální (tvarově se liší od QRS komplexu pocházejícího z SA uzlu; je široký – trvá déle než 120 ms);
- QRS komplex je následován úplnou kompenzační pauzou (R-RKES před KES a RKES-R za KES se rovná dvojnásobku R-R intervalu sinusového rytmu);
- Vlna T je velká, obvykle diskonkordantní vůči QRS komplexu.
- Jestliže v myokardu existuje jeden ektopický fokus, mají z něj vycházející extrasystoly stejný tvar a označují se jako monotopní.
- Jestliže se v myokardu vyskytuje více ektopických fokusů generujících předčasné vzruchy, extrasystoly mají vzájemně odlišný tvar a označují se jako polytopní.
Častější výskyt KES by měl vést k podrobnějšímu kardiologickému vyšetření. Pátráme po organickém onemocnění srdce a dysfunkci levé komory (echokardiografie, Holterův monitoring, zátěžové EKG, elektrofyziologické vyšetření).[4]
Klasifikace[upravit | editovat zdroj]
Ke klasifikaci KES se i dnes používá „klasifikace dle Lowna“.
Klasifikace KES dle Lowna[2] Stupeň Typ KES 0 žádné KES 1a isolované, sporadické, monomorfní KES, < 1/min. a < 30/hod 1b izolované, sporadické, monomorfní KES, > 1/min., ale < 30/hod 2 izolované, časté, monomorfní KES > 30/hod 3a izolované, polymorfní KES 3b bigeminicky vázané mono- či polymorfní KES 4a KES v párech (kupletech) 4b KES v salvách, tj. 3 a více následných KES 5 časné KES (fenomén „R na T“) KES 3–5 jsou označovány jako „komplexní formy KES“
- Kuplet (pár) – 2 extrasystoly jdoucí v řadě za sebou.
- Nesetrvalá komorová tachykardie (salva, triplet) – 3 extrasystoly jdoucí v řadě za sebou.
- Bigeminie – každý supraventrikulární stah je následován 1 ES.
- Trigeminie – každé 2 supraventrikulární stahy jsou následovány 1 ES.
Léčba[upravit | editovat zdroj]
Léčba KES zahrnuje:
- antiarytmika skupina I–III (β-blokátory, sotalol, propafenon; je třeba mít na paměti i možný proarytmogenní efekt antiarytmik);
- katetrizační radiofrekvenční ablace ektopického fokusu;
- KES spouštějící běhy komorových tachykardií lze léčit implantací defibrilátoru.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]
Reference[upravit | editovat zdroj]
- ↑ ASCHERMANN, Michael, et al. Kardiologie. 1. vydání. Galén, 2004. s. 1158-1159. ISBN 80-7262-290-0.
- ↑ a b HEINC, Petr. Kdy léčit komorové extrasystoly. Interní Med [online]. 2007, roč. 9, vol. 10, s. 448-452, dostupné také z <http://www.solen.cz/pdfs/int/2007/10/07.pdf>. ISSN 1803-5256.
- ↑ NEČAS, Emanuel, et al. Patologická fyziologie orgánových systémů : Část I. 1. vydání. Praha : Karolinum, 2007. ISBN 978-80-246-0675-0 (soubor).
- ↑ HOLAJ, Robert. Kardiologický kroužek. III. interní klinika VFN a 1. LF UK v Praze, 2009.
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- HAMPTON, John R. EKG stručně, jasně, přehledně. 6. vydání. Grada, 2005. 149 s. ISBN 80-247-0960-0.
- HAMAN, Petr. Výukový web EKG : Základy EKG [online]. [cit. 2010-12-11]. <http://www.ekg.kvalitne.cz/tvorba.htm#Supraventrikul%C3%A1rn%C3%AD%20extrasystoly>.
- HOLAJ, Robert. Kardiologický kroužek. III. interní klinika VFN a 1. LF UK v Praze, 2009.
- VILIKUS, Zdeněk. Interpretace EKG v klidu a při zátěži. Ústav tělovýchovného lékařství 1. LF UK a VFN; 2010.