Imunologie v těhotenství

Z WikiSkript

Těhotenství považováno za stav, který je jedním z důkazů adaptability imunitního systému. Pro správný vývoj plodu v době těhotenství se imunitní systém musí adaptovat do stavu, kdy je schopen tolerovat odlišné otcovské antigenní struktury, které jsou přítomny u plodu. Tato tolerance je díky získanému a vrozenému imunitnímu systému.


Fyziologie imunity v těhotenství[upravit | editovat zdroj]

Pro správnou adaptaci k odlišným antigenům potřebujeme placentu. V ní probíhají funkční a morfologické změny, které zajistí toleranci plodu. Celkem se promítají čtyři hlavní děje, které se starají o správnou funkci imunitního systému v těhotenství:
- potlačení cytotoxických reakcí
- přítomnost molekuly tkáňové slučitelnosti HLA-G na fetomaternálním rozhraní
- převaha imunitních reakcí zprostředkovaných subpopulací lymfocytů TH2
- blokující protilátky tvořené matkou proti alogenním antigenům přítomných na strukturách vyvíjejícího se plodu

Placenta[upravit | editovat zdroj]

Na vytvoření imunologicky příznivém prostředí má největší podíl ve prospěch plodu syncytiotrofoblast. Ten chrání vyvíjející se plod před imunologickou reaktivitou matky. Syncytiotrofoblast obsahuje membránu, která není prostupná látkám s poškozujícím potenciálem jako například krev matky. Aktivní roli mají také buňky vilózního trofoblastu. Vrůstají do děložních arterií a nahrazují tak endotelové buňky matky. Podílí se nejen na kryjící placentou, ale i na látkové výměně mezi mateřskou a fetální krví v intervilózním prostoru. Buňky vilózního trofoblastu produkují placentární hormony, zejména choriový gonadotropin a prostaglandiny, které se tak podílejí na vzájemné spolupráci buněk imunitního systému z matčiny dělohy.

NK buňky[upravit | editovat zdroj]

NK buňky jsou nejpočetnější leukocytární populací v endometriu v době implantace a raného těhotenství. S postupujícím těhotenstvím se jejich množství snižuje. Největší pokles NK buněk zaznamenáváme v době III. trimestru. Během gravidity dochází k proliferaci NK buněk, které mají důležitou funkci v produkci cytokinů. Jsou nutné pro angiogenezi, bez níž by pokračování těhotenství nebylo možné. Někdy mají NK buňky bohužel agresivní cytotoxické vlastnosti, které poté vedou k potratu.

HLA-G molekuly[upravit | editovat zdroj]

Během těhotenství dochází k chybění molekul tkáňové slučitelnosti HLA I. a II. třídy na materno-placentárním rozhraní. Tato absence poskytuje plodu hlavní ochranu proti poškozování ze strany matčina imunitního systému. Díky nepřítomnosti HLA molekul dochází k oslepení schopností T a B- lymfocytů, jelikož jim chybí účinná prezentace antigenů prostřednictvím HLA molekul. Zároveň z důvodu nepřítomnosti HLA molekul I. třídy nedochází k destruktivním vlivům prostřednictvím cytotoxických T-lymfocytů.

Protilátky[upravit | editovat zdroj]

Díky převaze subpopulace lymfocytů TH2 je tvorba protilátek v těhotenství podporována. Tyto protilátky podporují ochranný charakter, proto zaslepí aktivované imunokompetentní buňky cizorodé struktury, které by mohly vést k cytotoxické reakci.

Imunopatologie v těhotenství[upravit | editovat zdroj]

Placenta[upravit | editovat zdroj]

Placentární bariéra bohužel není úplně nepropustná. Její tolerance spočívá v procesu, který potlačuje imunitní reakce, které by mohly vést k odvrhnutí semialogenního plodu. Pokud například dojde k mechanickému narušení placenty a přechodu fetálních erytrocytů do mateřského oběhu, tak v případě Rh inkompatibility plodu a matky může dojít k hemolytické anémii novorozenců neboli jinak zvané fetální erytroblastóze. Zjednodušeně řečeno, když dojde k průniku Rh-pozitivní erytrocytů plodu do Rh-negativní krve matky dojde u matky k indukci tvorby protilátek proti fetálním erytrocytům. Tato imunitní reakce má rysy primární protilátkové odpovědi spolu s tvorbou protilátek izotypu IgM. V případě prvního těhotenství se však nejedná o výrazné ohrožení dítěte. Potíže nastávají u druhého těhotenství, kdy má matka vytvořené protilátky proti fetálním erytrocytům. Zde nabývá imunitní reakce sekundárního typu imunitní odpovědi a protilátky zde vznikají izotypu IgG, ty procházejí placentární bariérou, vážou se na fetální erytrocyty a dochází k jejich destrukci. Cytotoxický účinek se projeví hemolýzou a dochází ke vzniku fetální erytroblastózy i novorozenecké žloutenky.

Alergické choroby v těhotenství[upravit | editovat zdroj]

Vzhledem ke genetické predispozici jsou pro plod nejrizikovější alergická onemocnění matky, která způsobí přecitlivělost prostřednictvím protilátek IgE. Týká se to nejvíce atopie, proto by ženy s touto přecitlivělostí měly během těhotenství co nejvíce omezit možnost kontaktu s alergenem, za nejdůležitější období je považován druhý trimestr. Po narození má však dítě, jehož matka je atopička, vysoké riziko další senzibilizace, zejména na potravinové alergeny skrze mateřské mléko. Vývoj této senzibilizace závisí i na vnějším prostředí, ve kterém dítě vyrůstá.

Imunologické příčiny poruch v těhotenství[upravit | editovat zdroj]

Imunologických příčin, které ovlivňují samotný průběh těhotenství, je mnoho. Opakované potraty většinou potkávají ženy s antifosfolipidovým syndromem, systémovým lupus erythematodes či autoimunitní tyreoiditidou. Ke ztrátě plodu u těchto žen dochází většinou během druhého trimestru. Imunologická příčina opakovaných potratů či až neplodnosti žen může být i dysregulace imunitních reakcí s autoimunitním potenciálem poškození.

Léčba imunopatologických stavů v těhotenství[upravit | editovat zdroj]

Nejdříve je nutno říci, že každá příčina má odlišné řešení, v následujících odstavcích jsou představeny základní z nich.

Systémové autoimunitní choroby[upravit | editovat zdroj]

Tyto choroby lze pozitivně ovlivnit podáváním protizánětlivých dávek glukokortikoidů. Cytostatika se nepodávají. U žen s alergií s rysy asthma bronchiale se může podávat terapie inhalačními kortikoidy. Antihistaminika se nedoporučují.

Orgánové autoimunitní choroby[upravit | editovat zdroj]

Zde se ordinuje substituční léčba hormony. Například u tyreoiditid, u kterých se nesetkáme s výraznými klinickými poruchami funkce štítné žlázy, se volí léčba formou izohormonální terapie s malými dávkami tyreoidálních hormonů.

Protilátkové imunodeficience[upravit | editovat zdroj]

Pokud se jedná o protilátkové imunodeficience typu CVID, tak zde volíme formu substituční terapie intravenózními preparáty gamaglobulinu v poměru 400-600 mg/kg/měsíc. Také se může stát, že zcela postačí jen intramuskulární preparáty Igamplia v poměru 5 ml/týden, pokud čelíme lehké formě onemocnění.

Imunostimulační terapie[upravit | editovat zdroj]

Co se týče imunostimulační terapie, tak ta není v těhotenství indikována z důvodu možnosti poškození fyziologické dysregulace směřující k převaze TH2 a toleranci plodu.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]


Zdroje[upravit | editovat zdroj]


Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • HÁJEK, Zdeněk, Evžen ČECH a Karel, a kolektiv. MARŠÁL. Porodnictví. 3.přepracované a doplněné vydání vydání. Praha. 2014. 576 s. ISBN 978-80-247-4529-9.


  • ULČOVÁ-GALLOVÁ, Zdenka a Jindřich MADAR. Imunologie a imunopatologie lidské reprodukce: vybrané kapitoly. 2. přepracované a doplněné vydání vydání. Praha. 2016. 152 s. ISBN 978-80-204-3901-7.