Onemocnění adenohypofýzy
(přesměrováno z Hypopituitarismus)
Adenohypofýza je součástí hypothalamo-hypofyzárního systému, který se podílí na řízení žláz s vnitřní sekrecí, růstu a metabolismu i udržování vodní a elektrolytové rovnováhy. Onemocnění hypofýzy se tedy projevuje jednak příznaky poruchy funkce endokrinních žláz, tak lokálními příznaky souvisejícími s lokalizací adenohypofýzy. Jako u ostatních endokrinních orgánů dochází buď k projevům hypofunkce, nebo nadměrné sekreci hormonu – hyperfunkci.
Hypopituitarismus[upravit | editovat zdroj]
Jedná se o hypofunkci, při které je nedostatečná produkce jednoho nebo více hormonů adenofypofýzy. Panhypopituitarismus znamená nedostatečnou sekreci všech hormonů adenohypofýzy.
Epidemiologie[upravit | editovat zdroj]
Jedná se o vzácné onemocnění.
Etiopatogeneze[upravit | editovat zdroj]
Vzhledem k funkční provázanosti s hypothalamem se jako hypopituitarismus může projevit i onemocnění hypothalamu nebo hypothalamo-hypofyzární stopky. Nejčastěji vede k postižení adenohypofýzy útlak v oblasti tureckého sedla (hypofyzární adenom, kranifaryngeom, cysty, meningeomy, gliomy,…). Vzácněji se vyskytuje idiopatický hypopituitarismus. Může jít i o následek ozáření, traumatu, krvácení, zánětu a dalších.
Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]
Klinický obraz se odvíjí od množství zaniklých hormonů a hloubky jejich deficitu. Pokud dochází k postupnému zániku sekrece hormonů, bývá pořadí následovné: LH/FSH → GH → TSH → ACTH. [1]
- Deficit gonadotropinů (LH a FSH) se projeví jako hypogonadotropní hypogonadismus.
- Deficit GH (růstový hormon): v dětství zpomalení až zástava růstu. V dospělosti nárůst tukové hmoty, snížení fyzické aktivity včetně kardiální výkonnosti, únavnost, celkové zhoršení kognitivních funkcí i pocitu zdraví. Zhoršuje se kostní metabolismus i spektrum lipoproteinů.
- Deficit TSH: centrální hypotyreóza.
- Deficit ACTH se projevuje jako centrální hypokortikalismus (sekundární adrenokortikální insuficience). Dominuje deficit glukokortikoidů, sekrece mineralokortikoidů bývá dostatečná.
- Deficit prolaktinu se obvykle neprojeví, protože pacientky s jeho nedostatkem již nemohou otěhotnět z důvodu nedostatku gonadotropinů.
Diagnostika[upravit | editovat zdroj]
Zahrnuje jednak hormonální vyšetření, které se pro každý hormon liší, tak morfologické zobrazení adenohypofýzy (MRI) a vyšetření perimetru.
- Deficit GH: prokážeme pomocí stimulačních testů (inzulinový,...), kdy sledujeme nárůst sekrece GH. Rovněž stanovujeme koncentrace IGF-I.
- Deficit gonadotropinů: prokážeme pomocí snížených hladin testosteronu a estradiolu se současně nezvýšenými hladinami gonadotropinů.
- Deficit TSH: prokazujeme snížení volného T4 a současně nezvýšenou koncentraci TSH.
- Deficit ACTH: prokazujeme sníženou hladinu kortizolu a její nedostatečné zvýšení během zátěžových testů (inzulinový,...) a zároveň nejsou zvýšeny plasmatické hladiny ACTH.
- Deficit prolaktinu: posuzujeme podle bazálních sérových koncentrací dvě hodiny po probuzení.
Terapie[upravit | editovat zdroj]
Léčbu hypopituitarismu provádíme substitucí jednotlivých hormonů periferních žláz (tj. kortizol, hormony štítné žlázy, estradiol, testosteron). Výjimkou je hypogonadismus, kde se snažíme o obnovení fertility, to musíme podávat gonadotropiny. Rovněž nedostatek růstového hormonu se řeší podáváním lidského rekombinantního GH. GH podáváme jednou denně subkutánně a léčbu u dospělých monitorujeme podle sérových koncentrací IGF-I. U dětí nastavujeme dávky podle vypočtených antropometrických parametrů.
Prognóza[upravit | editovat zdroj]
Pokud nejde o poškození adenohypofýzy zhoubným tumorem, je prognóza pacienta dobrá.
Tumory hypofýzy[upravit | editovat zdroj]
V oblasti hypofýzy se nejčastěji vyskytují benigní adenomy. Vzácněji se zde může objevit kraniofaryngeom, chordom, meningeom, gliom a další. Hypofyzární adenomy se dělí jak podle své velikosti, tak podle hormonální produkce.
V závislosti na velikosti rozlišujeme:
- mikroadenomy – mají méně než <1 cm v největším rozměru
- makroadenomy – mají více než 1 cm
Podle hormonální produkce rozlišujeme:
- prolaktinomy – s nadprodukcí prolaktinu - nejčastější adenom hypofýzy
- adenomy klinicky hormonálně afunkční - klinicky afunkční, imunohistochemicky však často prokázána hormonální produkce
- somatotropinomy – s nadprodukcí GH
- kortikotropinomy – nadprodukce ACTH
- gonadotropinomy – nadprodukce LH nebo FSH
- thyreotropinomy – nadprodukce TSH
Klinické příznaky[upravit | editovat zdroj]
Klinické příznaky se dělí na příznaky endokrinologické a příznaky vyplývající z útlaku okolních struktur.
- Endokrinologické příznaky: vyplývají jednak z nadprodukce jednotlivých hormonů, tak z útlaku zdravé hypofyzární tkáně s nedostatkem jednoho nebo více hypofyzárních hormonů.
- Příznaky z útlaku okolních struktur: útlak optického traktu se projevuje jako bitemporální hemianopsie, skotomy až slepota. Tlak na hypothalamus může vést k poruchám chuti k jídlu, poruchám termoregulace, diabetes insipidus a další. Expanze do oblasti sinus cavernosus má za následek diplopii, ptózu víčka, oftalmoplegii, poruchy citlivosti obličeje (n. III, IV, VI, V1 a V2). Tlak na frontální a temporální lalok se projeví jako čichové halucinace a poruchy osobnosti.
Diagnostika[upravit | editovat zdroj]
Stanovujeme sekreci jednotlivých hormonů hypofýzy, abychom odhalili jejich nadprodukci nebo naopak snížení jejich sekrece. Morfologicky vyšetřujeme hypofýzu pomocí MR. Doplňujeme oftalmologické vyšetření ke zjištění útlaku optického traktu.
Terapie[upravit | editovat zdroj]
Terapie se liší podle velikosti a hormonální produkce adenomu. U prolaktinomů je první volbou léčba medikamentózní. U jiných endokrinně aktivních adenomů je první volbou neurochirurgické odstranění adenomu. Pokud jde o afunkční mikroadenom, je možné ho pouze sledovat. Afunkční makroadenomy se řeší neurochirurgicky. Kromě chirurgického řešení lze dnes s úspěchem adenomy do 3 cm léčit ozářením Leksellovým gama nožem (ovšem záleží na vzdálenosti od optického traktu).
Prolaktinom[upravit | editovat zdroj]
Prolaktinom je nejčastějším endokrinně aktivním adenomem s incidencí 30 případů na milion obyvatel a rok.
Etiopatogeneze[upravit | editovat zdroj]
Etiopatogeneze není známa, ale může se vyskytovat v rámci syndromu MEN-I.
Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]
U žen v reprodukčním věku se prolaktinom manifestuje poruchami menstruačního cyklu až infertilitou, častá je galaktorea. U mužů jsou příznaky málo nápadné – časté je snížení libida, erektilní dysfunkce, gynekomastie a vzácně galaktorea.
Diferenciální diagnostika[upravit | editovat zdroj]
Zahrnuje diferenciální diagnostiku hyperprolaktinémie, která je poměrně široká. Hyperprolaktinémie může vzniknout z příčin fyziologických (fyzická námaha, těhotenství, šestinedělí, idiopatická), dále ji vyvolávají některá farmaka (zejména psychofarmaka), ale může být součástí i roztroušené sklerózy, renální isuficience, lupus atd. Specifickou jednotkou je tzv. pseudoprolaktinom, což je afunkční adenom hypofýzy, který způsobí hyperprolaktinémii útlakem stopky hypofýzy (tím zabrání inhibičnímu efektu dopaminu na sekreci).
Terapie[upravit | editovat zdroj]
Léčbou volby je medikamentózní terapie agonisty dopaminu, např. cabergolin nebo bromocriptin. Dopamin působí inhibici sekrece prolaktinu a až u 80 % pacientů vede k normalizaci prolaktinemie a zmenšení velikosti adenomu. Pokud se na začátku léčby objeví intenzivní bolest hlavy a porucha vizu, jde o známky krvácení do tumoru a je nutné rychlé neurochirurgické řešení!
Prognóza[upravit | editovat zdroj]
Prognóza je obvykle příznivá. Komplikovaná bývá léčba makroprolaktinomů způsobujících útlak, které jsou chirurgicky obtížně odstranitelné a poměrně rezistentní na radiační léčbu.
Somatotropinom[upravit | editovat zdroj]
Somatotropinom způsobující dlouhodobou a nadměrnou sekreci GH vede k rozvoji akromegalie u dospělých pacientů a gigantismu u dětí. Může dojít i ke kombinaci známé jako gigantoakromegalie.
Epidemiologie[upravit | editovat zdroj]
Akromegalie je vzácné onemocnění s incidencí 4 případy na milion obyvatel a rok.
Etiopatogenze[upravit | editovat zdroj]
Jak již bylo řečeno, příčinou je adenom hypofýzy s nadprodukcí GH. Může jít i o adenomy s kombinovanou sekrecí GH a prolaktinu. Akromegalie může být součást syndromu MEN-I.
Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]
U gigantismu dochází k excesivnímu axiálnímu růstu, protože ještě nejsou uzavřeny růstové štěrbiny. Častý je i hypogonadismus. U akromegalie je typické zvětšování akrálních částí těla (uši, nos, rty, dolní čelist, nadočnicové oblouky) a charakteristické postižení prstů, kde zmnožení měkkých tkání vytváří dojem tupých, kolíkovitých prstů. Součástí je i zvětšení orgánů – organomegalie. Nápadná je makroglosie, která se projeví huhňavou řečí. Retence tekutin vede k otokům, zejména prstů a nohou. Hypertrofie postihuje i potní žlázy. Výrazné je postižení kloubů způsobující předčasnou artrózu. Přežití pacientů negativně ovlivňuje postižení kardiovaskulárního aparátu. Je komplexní a zahrnuje arteriální hypertenzi, akcelerovanou aterosklerózu a akromegalickou kardiomyopatii (hypertrofie, fibróza, systolická a diastolická dysfunkce). Vzniklá inzulinová rezistence vede k rozvoji diabetes mellitus. Typické jsou cefalgie.
Diagnostika[upravit | editovat zdroj]
Vzhledem k epizodické sekreci GH odebíráme 3 vzorky v hodinových intervalech, abychom mohli spolehlivě prokázat zvýšenou sekreci. Stanovujeme také koncentraci IGF-I. Pokud prokážeme zvýšenou sekreci GH, následuje MR hypofýzy k průkazu adenomu.
Terapie[upravit | editovat zdroj]
První volbou je neurochirurgické odstranění adenomu. Pokud toto není možné nebo je odstranění neúplné, můžeme k potlačení produkce GH použít agonisty dopaminu. Podstatně účinnější je ale léčba superaktivními analogy somatostatinu, např. lanreotid. Pokud ani tato léčba dostatečně nesuprimuje produkci GH, přistupujeme k použití antagonistů růstového hormonu (pegvisomant). Pozornost věnujeme i léčbě přidružených chorob.
Prognóza[upravit | editovat zdroj]
Při včas zahájené léčbě je prognóza příznivá. Pokud již došlo k rozvoji komplikací, mají pacienti výrazně zvýšenou morbiditu i mortalitu.
Kortikotropinom[upravit | editovat zdroj]
Adenom produkující ACTH vede k rozvoji Cushingovy choroby.
Thyreotropinom[upravit | editovat zdroj]
Adenom s nadprodukcí TSH vede k rozvoji hypertyreózy se současnou strumou nebo bez ní. Diagnostika prokáže zvýšené hladiny volného T4 a TSH. Léčba je primárně neurochirurgická, ev. radiologická. V případě neúspěchu operace je rovněž možné užít superaktivní analoga somatostatinu.
Gonadotropinom[upravit | editovat zdroj]
Adenomy s nadprodukcí LH a FSH mají obvykle klinický obraz afunkčních adenomů a manifestují se až příznaky z útlaku. Laboratorně lze prokázat vyšší hladiny FSH a různý stupeň panhypopituitarismu. Léčba je opět chirurgická s pooperační radioterapií LGN.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
- Hypothalamo-hypofysární systém
- Nemoci hypotalamo-hypofyzárního systému
- Vyšetření funkce hypofýzy
- Adenom hypofýzy
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- ČEŠKA, Richard, et al. Interna. 1. vydání. Praha : Triton, 2010. 855 s. ISBN 978-80-7387-423-0.
- KLENER, Pavel, et al. Vnitřní lékařství. 4. vydání. Praha : Galén: Karolinum, 2011. 1174 s. ISBN 978-80-7262-705-9.
- LONGO, Dan L., et al. Harrison’s principles of internal medicine. 18. vydání. New York : McGraw-Hill, Medical Publishing Division, 2012. ISBN 978-0-07-174889-6.
Reference[upravit | editovat zdroj]
- ↑ BUREŠ, Jan, et al. Vnitřní lékařství 2. 2. vydání. Praha : Galén, 2014. s. 799. ISBN 978-80-7492-145-2.