Entropium

Z WikiSkript

Entropium
Entropion
Entropium a trichiazie způsobené trachomem.
Entropium a trichiazie způsobené trachomem.
Klinický obraz postavení okrajů očního víčka, při které okraj víčka s řasami směřuje proti povrchu bulbu
Klasifikace a odkazy
MKN H02.0, vrozené entropium:Q10.2
MeSH ID D004774
MedlinePlus 001008
Medscape 1212456

Entropium je porucha postavení okrajů očního víčka, při které okraj víčka s řasami směřuje proti povrchu bulbu. Rohovka a spojivka jsou trvale drážděny, dochází až k erozím rohovkového epitelu a někdy k druhotné infekci. Příčinou bývá ztráta integrity stahovačů dolního víčka a snížení elasticity ligament.
Terapie je chirurgická.

Klinický obraz a terapie[upravit | editovat zdroj]

Entropium se manifestuje v několika formách, mezi nejčastější patří jizevnaté a involuční (viz dále). Dominujícími počátečními příznaky jsou pocit cizího tělesa v oku, výrazné slzení a spojivková injekce iritací spojivky a rohovky řasami. Pokud se pacient neléčí, dochází až k vaskularizaci rohovky, ztenčení a v extrémních případech vznikají korneální ulcerace.

Kongenitální entropium[upravit | editovat zdroj]

U této autosomálně dominantní formy entropia nedochází k tak výraznému dráždění rohovky a spojivky – řasy jsou u novorozenců měkké. Postiženo je častěji dolní víčko.
O nutnosti chirurgické korekce rozhoduje míra dráždění.

Entropium

Involuční (senilní) entropium[upravit | editovat zdroj]

Objevuje se více na dolním víčku (častěji u pacientů s enoftalmem), příčinou je pokles tonu kůže víčka a oslabení kontraktility stahovačů víčka v jeho stěně.
Terapeutickou metodou je kauterizace kůže a podkoží paralelně pod okrajem řas s následnou tvorbou jizvy nebo zkrácení retraktoru resekcí. [1]

Jizevnaté entropium[upravit | editovat zdroj]

Může se vyskytovat na obou víčkách a bývá následkem jizevnatého hojení poškozené tarzální spojivky – nejčastěji chemické poškození, trachom, trauma, pemphigoid, Stevensův-Johnsonův syndrom. Dochází k velkému poškození bulbární spojivky a rohovky.
Terapie spočívá v náhradě zjizvené spojivky transplantací nosní sliznice (podobná histologická stavba). [1]

Spastické (akutní) entropium[upravit | editovat zdroj]

Tato forma entropia je vyvolána spasmem m. orbicularis oculi u osob vyššího věku se senilní ochablostí kůže v periferních úsecích a iritací oka zánětem. Příčinou spastického stahu může být dráždění rohovky cizím tělesem, očních operace, záněty rohovky nebo chronická konjunktivitida. Častěji je na dolním víčku, ale mohou být postižena i obě (i horní).
Akutně pacientovi pomáháme vytočením okraje víčka náplastí nebo stehem ke tváři, chirurgicky semilunárním vytnutím kůže víčka s částečným odstraněním vláken m. orbicularis oculi. Po odstranění vyvolávající příčiny se víčko vrací do původního postavení.

Odkazy

Související články

Reference

  1. a b ROZSÍVAL, Pavel, et al. Oční lékařství. 1. vydání. Galén, Karolinum, 2006. 373 s. ISBN 80-7262-404-0.

Zdroje

  • KUCHYNKA, Pavel, et al. Oční lékařství. 1. vydání. Praha : Grada, 2007. 812 s. ISBN 9788024711638.
  • ROZSÍVAL, Pavel, et al. Oční lékařství. 1. vydání. Galén, Karolinum, 2006. 373 s. ISBN 80-7262-404-0.