Diskuse s uživatelkou:Vesper
K této diskusi existuje archiv. | ||||
Pokud nemůžete najít téma, které jste zde vytvářeli, podívejte se tam. | ||||
Vítáme Vás ve WikiSkriptech,
| |
ve světě, který vzniká spoluprací. Tvořte ho s námi. |
Jak začít?
- Se začátky ve WikiSkriptech Vám poradí nápověda.
- Potřebujete-li si nanečisto vyzkoušet editace, můžete využít svoje Pískoviště.
- Jestliže Vám něco nebude jasné, bez obav se zeptejte na stránce Ptáte se.
- O spolupráci můžete požádat i mailem redakce@wikiskripta.eu, nebo napsat vzkaz na diskusní stránku někoho z redakce.
Nebojte se editovat!
I kdyby se Vám to hned napoprvé nepovedlo, redaktoři Vám s pochopením pomohou.
Přejeme Vám příjemnou práci s WikiSkripty a pěkný den!
--Valtameri 28. 11. 2009, 10:51 (UTC)
Výborně![upravit | editovat zdroj]
Ahoj Míšo,
začala jsi skvěle! Naplnění průvodce studiem je pro nás teď vítanou pomocí.
Rád bych Ti poradil pár maličkostí, abys nastartovala správný kariérní růst:-).
- Jako redaktorka (ano, už jsi zařazena v seznamu redaktorů!) si prosím založ svou uživatelskou stránku. Stačí jenom napsat, že jsi studentka x. ročníku 1. LF a že jsi redaktorkou (aby Tě ostatní uživatelé mohli bez obav kontaktovat).
- Zkus editovat články bez zapnutého editoru. Vypadá to jako sebevražda, ale ve skutečnosti tak budeš schopna lépe ovlivnit vzhled článků a budeš moci doplňovat další drobnosti, které Ti později vysvětlím. Tlačítka nad editačním pole Ti velice pomohou! Abys viděla, jak bude Tvůj výtvor vypadat, stačí stisknout tlačítko Ukázat náhled.
- Po dokončení všech úprav prosím nezapomínej vyplnit shrnutí editace. Pomůžeš tak ostatním redaktorům zorientovat se v posledních změnách – sama později poznáš, jak je to užitečné.
- Opravuješ-li překlep nebo dolaďuješ vzhled, zaškrtni prosím při editaci zatržítko malá editace. Dáš tak ostatním najevo, že nejde o zásadní změnu v článku, a zase pomůžeš ostatním redaktorů v orientaci v historii článku.
- Po vložení pár článků se prosím k nim vrať a trochu je uprav po stránce pravopisné a typografické. Taky zkus prosím ty člány převést z první osoby (já jsem zažil, já doporučuji,...) do nějakého obecnějšího sdělení (lze říci, že; říká se; někdy se stává). Projdi pečlivě také celý text a uprav nějaká ostřejší sdělení vůči konkrétním vyučujícím (WikiSkripta jsou oficiální projekt, nemohou si dovolit nevhodné chování vůči ostatním...)
Ještě jednou díky, rozhodně děláš výbornou práci! Přeju Ti, aby se Ti i nadále vedlo a aby Tě WikiSkripta bavila:-). Kdyby jsi něco potřebovala, neváhej se mi ozvat, rád Ti pomůžu. --Slepi 15. 3. 2010, 15:11 (UTC)
Články pro Průvodce[upravit | editovat zdroj]
Dobrý den,
chtěl jsem poděkovat za spoustu převedených článečků pro průvodce. Moc dobře se mi s nimi pak pracovalo. Až budete mít čas, přivítal bych další. Ty předchozí už jsem přechroustal :-). Díky a budu se těšit na pokračování.
--CeSt 21. 3. 2010, 08:49 (UTC)
Práva strážce[upravit | editovat zdroj]
Vážená kolegyně,
přidal jsem Vám práva strážce. V posledních změnách nyní uvidíte některé příspěvky označené červeným vykřičníkem - jsou to příspěvky uživatelů, kteří ještě nemají s WikiSkripty mnoho zkušeností. Měla byste se jim přednostně věnovat a začít řešit případné chyby. V porovnání verzí a někdy i na konci takové stránky pak uvidíte tlačítko "označit jako prověřené", po jehož stisknutí vykřičník zmizí a článek ostatním redaktorům a správcům vyřadíte z přednostního zpracovávání.
Naučte se také prosím v posledních změnách pracovat s filtry "skrýt prověřené editace" a "ukázat malé změny".
Pokud nabudete dojmu, že příspěvky některého uživatele už jako potenciálně rizikové označovány být nemají, požádejte správce, aby mu udělili právo "autopatrol".
Děkuji Vám za Vaši dosavadní práci ve WikiSkriptech, zvláště pak za Průvodce studiem. Držím vám palce, aby se Vám i nadále tak hezky dařilo.--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 22. 3. 2010, 09:17 (UTC)
Texty do Průvodce[upravit | editovat zdroj]
Díval jsem se na Vaše vložené články do Průvodce Pediatrie a Nemoci z povolání. Je to velmi pěkná práce. Děkuji --CeSt 6. 4. 2010, 13:15 (UTC)
Noinclude[upravit | editovat zdroj]
Ahoj Míšo, tady jsem vrátil Tvou editaci zpět. Článek Malunion je totiž vložen do článku Poruchy hojení zlomenin a značka <noinclude>
označuje, která část kódu se nemá vkládat. Jinak si vedeš výborně a bez větších problémů zvládáš i redakční činnosti! Jestli budeš chtít s čímkoli poradit, směle se na mě obrať! Nyní jsem poněkud zavalen prací, ale po víkendu bych se s Tebou rád sešel - udělala by sis na mne, prosím, chvilku času? --Slepi 12. 4. 2010, 13:35 (UTC)
Redakce[upravit | editovat zdroj]
Ahoj Míšo, u článku Otevřená Botallova dučej ses omylem podepsala ke kategoriím místo do šablony {{Redakce}} na diskusní stránce. Vůbec to nevadí, opravil jsem to. Jsem rád, že se sama pouštíš i do složitějších úkonů - příští týden Ti vysvětlím více o redakční práci. Do té doby si, prosím, pozorně pročti nápovědu (zejména první dvě sekce) a pokyny pro redaktory a jiné návody na fóru. Zkus si pohrát s Posledními změnami - klikej na historii článků a podívej se, jaké úpravy dělají ostatní. Spoustu věcí se naučíš vhledem:-). Je škoda, že nejedeš na WikiWeekend, ale poinformuju Tě po příjezdu:-). Měj se --Slepi 13. 4. 2010, 21:01 (UTC)
Názvy článků[upravit | editovat zdroj]
Ahoj Míšo, děkuji za všechny příspěvky. Narazil jsem na několik návrhů nových článků, především týkajících se hygieny či epidemiologie, jejichž názvy by bylo dobré vylepšit.
Jméno článku by mělo být co možná nejintuitivnější a docela obecné, tak aby šlo na stať dobře odkazovat a aby z jednotlivých článků šly poskládat zkouškové otázky pro různé obory i fakulty.
Možná mi úplně nerozumíš, přidávám tedy dva příklady:
- Představ si situaci, že na naší fakultě budeme mít zkouškovou otázku ve znění Problematika ozónové vrstvy, na olomoucké fakultě to bude třeba Ozónová porucha. Není vůbec vhodné, abychom měli na WikiSkriptech dva články, které se logicky budou zabývat skoro či dokonce zcela tímtéž – mnohem lepší bude netříštit síly a soustředit se na vylepšení jediného článku, který nazveme obecně: zde nejspíše Ozónová vrstva či Porucha ozónové vrstvy.
- Podobně málokoho napadne odkazovat na stať pojmenovanou například Syndromy chronického útlaku nervů, dějiny a současnost jejich léčby, prognóza: tentýž obsah můžeme umístit i do intuitivněji nazvaného článku Syndromy chronického útlaku nervů. Pro zjednodušení přípravy na zkoušku lze vytvořit i zkombinovaný článek, nazvaný opravdu stejně nevhodně jako zkoušková otázka, a do něj menší, vhodně nazvané články „vložit“ (ne zkopírovat texty, ale použít automatické vložení pomocí
{{:Jméno_vkládaného_článku}}
: viz kupříkladu [1]. Takovou složenou, nevhodně nazvanou stať pak neodkazujeme z portálů, ale jen ze zkouškových otázek.
- Některé články je z důvodu obecného názvu a použitelnosti ve složených statích či otázkách jiných oborů nebo fakult dobré rozdělit, tedy například Problematika denního osvětlení, kombinované osvětlení. Zraková zátěž na Denní osvětlení, Kombinované osvětlení a Zraková zátěž.
Kdyby cokoli nebylo jasné, můžeš mi napsat.
--PAD 17. 10. 2010, 17:13 (CEST)
- Zítra máme s Míšou plánovaný wikisraz. Spolupracujeme s ústavem hygieny a situace je trochu složitější. Díky, Petře, za rady Míše v mé víkendové nepřítomnosti. Teď Míšu s dovolení odblokuji, ať může dokončit svou práci a zítra to společně uhladíme, rozhodně to nenecháme ve stavu á la Majuška nebo jak se jmenovala... :-) --Slepi (redakce WikiSkript) 17. 10. 2010, 22:54 (CEST)
- Dobrá, Petře, když máš nějaký speciální záměr a víš o co jde, nebudu dále intervenovat. Hlavně jsem se bál, aby Míša nevytvořila (ač nechtíc) nějakou duplicitu, nejpravděpodobněji to vypadalo ohledně ionizujícího záření: slučování je potom velice časově náročné a nikomu se do něj nechce, vždyť to znáš… --PAD 17. 10. 2010, 23:07 (CEST)
- Dobrá, Petře, když máš nějaký speciální záměr a víš o co jde, nebudu dále intervenovat. Hlavně jsem se bál, aby Míša nevytvořila (ač nechtíc) nějakou duplicitu, nejpravděpodobněji to vypadalo ohledně ionizujícího záření: slučování je potom velice časově náročné a nikomu se do něj nechce, vždyť to znáš… --PAD 17. 10. 2010, 23:07 (CEST)
Pochvala[upravit | editovat zdroj]
Ahoj Vesper,
to je neuvěřitelné, s jakým zápalem pracuješ, ty máš asi po úspěšných zkouškách :-). Za poslední týden máš za sebou už téměř další stovku editací ve WikiSkriptech. Moc pěkně Ti to jde a zůstává za Tebou řada vylepšených článků. Jestli mohu, rád bych Tě pochválil, neboť nedocenitelným způsobem ve WikiSkriptech pomáháš! Moc Ti děkuji :-).
Nezapomeň, že kdybys kdykoli cokoli potřebovala, rád Ti pomůžu. Kéž se Ti i nadále daří – a to nejen ve škole a ve WikiSkriptech! --Slepi (redakce WikiSkript) 8. 12. 2010, 23:29 (CET)
Podpis do redakční šablony[upravit | editovat zdroj]
Ahoj,
chtěla bych Tě upozornit na jednu maličkost. Všimla jsem si, že se do redakční šablony vždy podepisuješ svým podpisem z datem i časem, který se zobrazuje jako odkaz (šedivý podpis v editačních tlačítkách). Mám takový dojem, že se to tak dříve skutečně dělalo, ale teď už nějakou dobu existuje speciální redakční podpis, který je pro redakční šablonu vhodnější. Můžeš si ho zapnout v nastavení, v sekci udělátka – je to editační tlačítko "Podpis redaktora do redakční šablony". V liště editačních tlačítek se ti pak zobrazí jako oranžový podpis. Mimo redakční šablonu ale stále používej normální podpis, jak jsi zvyklá. Měj se fajn -- Tereza Černá -- redakce WikiSkript 9. 3. 2011, 22:08 (CET)
- Ahoj Terezo,
dekuji za tip, uz jsem si podpis nastavila. Mej se pekne --Vesper 13. 3. 2011, 21:36 (CET)
Podivný účet[upravit | editovat zdroj]
Ahoj,
tak s tím dnešním podivným účtem Uživatel diskuse:Joydove113 to dopadlo následovně: do diskuse jsem mu napsal upozornění, budeme jej sledovat, pokud se to bude opakovat, bude zablokován. Kdyby sis toho náhodou všimla, neváhej doplnit šablonu {{Zablokovat|Vkládání spamu}}
Pokud ještě někdy narazíš na podobný případ, kdy není úmysl uživatele zcela jasný, nejlepší je asi napsat zprávu do Wave a vyřeší se to individuálně. Na běžné případy jako anonymní spam či podivné pokusy jsou tu šablony {{Vandalismus anonym}}, {{Spam}} a {{Podezřelý účet}}.
Omlouvám se za dnešní zmatky, teď už budeme vědět jak na to:-)
Měj se hezky
Kuba -- Jakub Štefela (redakce WikiSkript) 26. 5. 2011, 22:55 (CEST)
- Ahoj, děkuji za info, v případě dalšího vandalismu budu postupovat dle doporučeného schématu ;-)
Hezký zbytek víkendu,
--Vesper 29. 5. 2011, 19:05 (CEST)
Diskuse:Poruchy DNA reparačních mechanizmů v nádorových buňkách[upravit | editovat zdroj]
Dobrý den, při kontrola pravopisu jsem narazila na tento Vás článek. Chtěla bych se zeptat, zda ho budete chtít dále upravovat? Děkuji
Mizugameza, 18.10.2011
- Ahoj Mizugamezo,
článek už dál upravovat nebudu - patřil před 2ma lety do projektu, kdy jsme celý ročník zpracovávali všechny nové otázky na zkoušku z patobiochemie, a já je potom upravovala a vkládala na wikiskripta. Ke článku nemám žádné jiné podklady.
Vesper, 21.10.2011
Dobrý den,
připojuji se k velkým díkům za Váš článek Poruchy DNA reparačních mechanizmů v nádorových buňkách, jsme velice vděční za každý Váš příspěvek do Wikiskript. Při náhodné kontrole odhalil robot shody s prezentací dostupnou zde. Konkrétně se jedná o celý Váš odstavec „Průběh kancerogeneze – tři stádia:“ a slide č. 11 výše uvedené prezentace.
Prosím, podívejte se na to, zajímal by mě Váš názor. Byla by velká škoda výrazněji zasahovat do tak pěkného článku.
V případě jakýchkoliv dotazů se na mě bez obav obraťte. --- - Jana Novotná (redakce WikiSkript) 23. 10. 2011, 11:07 (CEST)
- Ahoj Elderine,
je možné, že v článku byla tato prezentace použita - příslušný odstavec, kterého se to týká přepíšu tak, aby seděla autorská práva. Děkuji za upozornění, hezký den, --Vesper 24. 10. 2011, 13:04 (CEST)
ISBN čísla[upravit | editovat zdroj]
co to je ISBN čísla do knížek? moc to nechápu, kde se nachází a proč je tomu nutné? :) děkuji předem za odpověd
- Milá Eriko Tra My,
- děkuji za dotaz i nové články, kterými jste WikiSkripta obohatila! ISBN je International Standard Book Number, tedy mezinárodní standardní číslo knihy. Každá kniha (přesněji každé knižní vydání) má přidělené své číslo sloužící k její přesné identifikaci.
- Při citaci literatury je nutné dodržovat určité „citační zásady“, které jsou závazné. V ČR to jsou citační normy ISO 690 a ISO 690-2. Podle těchto norem musí každý „citační zápis knihy“ číslo ISBN obsahovat. Podrobnosti naleznete zde. Údaj ISBN je uveden v každé knize (výjimkou jsou velmi staré knihy, které ISBN neobsahují).
- Při citacích ve WikiSkriptech je nejlepší používat citační šablonu, kterou najdete pod ikonkou „CITE“ v horním panelu editačního okna (při editaci článku klikněte na ikonku „CITE“ v horní části okna). Údaje, které jsou povinné, se Vám zobrazí červeně. Tyto údaje je pak nutné vyplnit.
- V případě jakýchkoli nejasností se klidně ptejte dále, rád Vám odpovím!
- Hezký podvečer! ---- Ondřej Kučerka -- redakce WikiSkript 4. 1. 2012, 16:57 (CET)