Cerclage
Feedback

Z WikiSkript

Ilustrace znázorňující cervikální cerkláž

Cerclage (neboli cerkláž) je obšití děložního hrdla stehem za účelem řešení inkompetence (insuficience, tzn. porušená uzávěrová funkce) hrdla ve druhém a na počátku třetího trimestru gravidity. Frekvence tohoto výkonu v posledních letech výrazně poklesla.

Indikace a kontraindikace[upravit | editovat zdroj]

Cerkláž může být profylaktickým, terapeutickým nebo záchranným výkonem v závislosti na indikaci.

Na základě gestační anamnézy je výkon profylakticky doporučován u asymptomatických pacientek mezi 12. a 14. týdnem těhotenství, které měly tři a více předčasných porodů, nebo v případě pozitivní anamnézy potratu ve druhém trimestru.

Terapeutický výkon může být indikován na základě nálezu na ultrazvukové cervikometrii (délka hrdla je krátší než 24 mm před 24.tt) a gestační anamnézy (pozitivní anamnéza předčasného porodu nebo potratu v druhém trimestru). Provádí se u asymptomatických žen s jednočetným těhotenstvím mezi 14. až 24. týdnem.

Jako záchranný výkon se cerkláž provádí u symptomatických pacientek s prolapsem vaku blan do pochvy za účelem zabránit předčasnému porodu. Stav může být doprovázen Symptom ikona.svgtlakem nebo bolestí v podbřišku, Symptom ikona.svgvýtokem a Symptom ikona.svgkrvácením, upřesnit diagnózu umožní ultrazvukové a gynekologické vyšetření v zrcadlech. Uspěšná cerkláž může oddálit termín porodu v průměru o pět týdnů.

U vícečetné gravidity cerkláž není doporučovaná ani v případě pozitivní porodnické anamnézy, ani při nálezu na cervikometrii.

Kontraindikací výkonu je předčasně odteklá plodová voda (pPROM) a předčasný porod v běhu (neztišitelné děložní kontrakce), klinicky zjevný zánět plodových obalů, pokračující krvácení, neslučitelná se životem vrozená váda plodu nebo mrtvý plod.

Provedení výkonu[upravit | editovat zdroj]

Transverzální řez hrdlem – uzení u čísla 12 s ponecháním konce o délce asi 3 cm pro snadnou pozdější extrakci stehu

Cerkláž se provádí metodou dle McDonalda, existuje i řada modifikací (např. dle Schirodkara, Kasera, Hefnera). Pacientka je uložena do gynekologické polohy, s pánví zvednutou nad úroveň hlavy, následně se zavede močový katétr. Děložní čípek se zachytí americkými kleštěmi, vak blan je zatlačen zpátky tamponovými kleštěmi. Dále následuje dezinfekce pochvy a naložení nevstřebatelného stehu sumbukózně v úrovni vnitřní branky po celém obvodu hdla děložního. Postupuje se od čísla 12 a na konci jsou oba vlákna zauzleny.

Abdominální postupy jsou zcela raritní, provádí se z důvodu opakovaného selhání transvaginálně naložených cerkláží nebo z důvodu obtížného přístupu přes pochvu. Po abdominálně provedené cerkláži by těhotenství mělo být ukončeno císařským řezem.

Komplikace[upravit | editovat zdroj]

V důsledku naložení cerkláži může dojít ke zvýšení aktivity myometria, odtoku plodové vody a vzniku kontrakcí, což může vyústit v předčasný porod nebo potrat. Další komplikací může být přestup infekcí na plod a plodové obaly z pochvy. Během výkonu může také dojít k poranění hrdla s následným krvácením, někdy bývá jizva po cerclage za porodu příčinou anatomické rigidity branky.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • DUBOVÁ, Olga a Michal ZIKÁN. Praktické repetitorium gynekologie a porodnictví. 2. vydání. Praha : Maxdorf, 2022. ISBN 978-80-7345-716-7.
  • ČECH, Evžen, Zdeněk HÁJEK a Karel MARŠÁL, et al. Porodnictví. 2. vydání. Praha : Grada, 2006. 544 s. s. 486. ISBN 80-247-1313-9.