Brockův syndrom

Z WikiSkript

Syndrom středního laloku, neboli Brockův syndrom je vzácné onemocnění vedoucí k recidivujícím pneumoniím pravého středního laloku a linguly levé plíce v důsledku komprese nebo obstrukce dýchacích cest.

Atelektáza, bronchiolitida nebo bronchiektázie izolována na pravý střední lalok nebo lingulu při absenci jiných identifikovatelných příčin by měli vzbudit podezření na toto onemocnění a měla by být zvážena bronchoskopie.

Patofyziologie[upravit | editovat zdroj]

Podkladem je anatomická predispozice v tvaru vstupu a průměru lobárního bronchu pravého středního laloku a linguly. Úzký vstup, delší průběh a menší intraluminální průměr než ostatní lalokové bronchy je činí náchylnější k úplné nebo téměř úplné obstrukci. Častěji jsou postiženy ženy, které mají oproti mužům tento bronchus užší.

Původem komprese nebo obstrukce mohou být peribronchiální lymfadenopatie, expanze nádorů, trakční změny při fibrotických procesech, cystická fibróza, granulomatózní onemocnění nebo pozměněny anatomické poměry hrudní dutiny po lobektomii.

Fisury středního laloku a linguly navíc izolují tyto segmenty od kolaterální ventilace, čímž snižují pravděpodobnost autokorekce atelektázy a snižují clearance hlenu. Týmto vytváří vhodné prostředí pro bakteriální kolonizaci za vzniku chronických recidivujících pneumonií. Prvně se množí kmeny H. influenzae, M. catarrhalis a později pak S. aureus, P. aeruginosa, Klebsiella spp., Stenotrophomonas spp. Častou kolonizační flórou jsou i atypická mykobakteria.

Diagnostika[upravit | editovat zdroj]

Nejdůležitějším aspektem anamnézy je vtíravá, recidivující, obtížně léčitelná pneumonie.

Přestože nálezy fyzikálního vyšetření se značně liší, mezi nejčastější příznaky patří přetrvávající nebo opakující se kašel, dušnost, hemoptýza, bolest na hrudi, slyšitelné pískoty.

Diagnosticky může být využito RTG, CT a bronchoskopie.

Léčba[upravit | editovat zdroj]

Část pacientů reaguje na medikamentózní léčbu sestávající z bronchodilatancií, mukolytik a širokospektrých antibiotik.

Pacientům, kteří nereagují na konzervativní léčbu, může být nabídnuto odstranění vyvolávající příčiny obstrukce bronchoskopickým zákrokem. U komplikovaných případů je definitivním řešením chirurgická resekce s odstraněním středního laloku nebo linguly.

Zdroje[upravit | editovat zdroj]

  • GUDBJARTSSON, Tomas a Gunnar GUDMUNDSSON. Middle Lobe Syndrome: A Review of Clinicopathological Features, Diagnosis and Treatment. Respiration. 2012, roč. 1, vol. 84, s. 80-86, ISSN 0025-7931. DOI: 10.1159/000336238.
  • QUAST, Timothy M., Amanda R. SELF a Robert F. BROWNING. Diagnostic Evaluation of Bronchiectasis. Disease-a-Month. 2008, roč. 8, vol. 54, s. 527-539, ISSN 0011-5029. DOI: 10.1016/j.disamonth.2008.05.001.