Anthelmintika
Antihelmintika jsou léčiva působící proti parazitickým červům (helmintům). Působí na ně různými mechanizmy – zabraňují vstupu glukózy do nich, paralyzují je, anebo je přímo v hostitelském organismu usmrcují. Jsou účinná proti hlísticím (albendazol, mebendazol, benzimidazol, ivermectin), motolicím (prazikvantel) nebo proti tasemnicím (prazikvantel, niklozamid).
Albendazol, mebendazol[upravit | editovat zdroj]
Tato anthelmintika zabraňují vstupu glukózy a jejímu vstřebávání parazitem. Inhibují také polymeraci betaglobulinu. Účinkují například na škrkavku dětskou, roupa dětského (Enterobius vermicularis).
Ivermectin[upravit | editovat zdroj]
Ivermectin zvyšuje vyplavování inhibičního neurotransmiteru GABA a způsobuje paralýzu parazita. Využívá se proti zákožce svrabové, nebo trudníku tukovému (Demodex folliculorum).
Prazikvantel[upravit | editovat zdroj]
Prazikvantel je považovaný za širokospektré anthelmintikum. Jeho mechanismem účinku je schopnost narušovat metabolismus vápenatých iontů v buňkách červa. Vápenaté ionty jsou propouštěny do intracelulárního prostoru ve větším množství, čímž dochází ke vzniku tetanických kontrakcí a usmrcení.
Niklosamid[upravit | editovat zdroj]
Niklosamid je indikovaný při infekci červy z třídy Tasemnice (Cestodes) jako je napríklad tasemnice dětská. Niklosamid inhibuje příjem glukózy a narušuje anaerobní metabolizmus červa. Ten je poté vyloučen peristaltikou. Niklosamid ale nepůsobí na larvy a vajíčka tasemnic.