Androgeny a antiandrogeny (farmakologie)
Mužské pohlavní hormony
Androgeny jsou mužské pohlavní hormony. Jsou odpovědné za vývoj mužského typu genitálu během prenatálního vývoje i za růst pohlavních orgánů a vývoj sekundárních pohlavních znaků během puberty.
- Testosteron
- Testosteron je základní mužský pohlavní hormon. Je odpovědný za většinu fyziologických účinků androgenů. Kromě vývoje a růstu mužských pohlavních orgánů má významný vliv na kůži, anabolický efekt, zvyšuje densitu kostní tkáně a podporuje erytropoézu. Podrobnější informace naleznete na stránce Testosteron.
- Dihydrotestosteron
- Dihydrotestosteron (DHT) je tvořen z testosteronu v některých cílových tkáních (prostata, skrotum, penis, kosti). Má vyšší androgenní účinky než testosteron, čímž dochází k zesílení signálu.
- Dehydroepiandrosteron
- Dehydroepiandrosteron (DHEA) není schopen aktivovat androgenní receptor a postrádá proto androgenní účinky. Je však významným substrátem pro tvorbu testosteronu.
Sekrece androgenů a její regulace
Většina testosteronu secernovaného do krve pochází z Leydigových buněk ve varlatech (60–95 % v závislosti na stavu organismu a použité literatuře), zbytek je vylučován kůrou nadledvin. Sekrece z obou žláz je řízena hypotalamo-hypofyzární soustavou, nicméně jednotlivé žlázy reagují na různé hormony.
- Sekrece Leydigových buněk je řízena luteinizačním hormonem hypofýzy. Hypotalamus produkuje gonadoliberin, který stimuluje hypofýzu k produkci luteinizačního hormonu a folikuly stimulujícího hormonu. Luteinizační hormon následně stimuluje Leydigovy buňky k sekreci testosteronu. Produkce gonadoliberinu z hypotalamu i luteinizačního hormonu z hypofýzy je zpětnovazebně inhibována testosteronem, ale i estrogeny.
- Sekrece kůry nadledvin je pod kontrolou jiného hypofyzárního hormonu – adrenokortikotropinu (ACTH). Hypotalamus vylučuje kortikoliberin, ten stimuluje hypofýzu k sekreci ACTH a ten stimuluje kůru nadledvin k sekreci androgenů a glukokortikoidů. Zpětná vazba je v tomto případě také odlišná. Sekrece kortikoliberinu a ACTH je inhibována přítomností glukokortikoidů v krvi, nikoli androgenů jak je tomu v případě sekrece Leydigovými buňkami.
Syntéza androgenů
Syntéza testosteronu probíhá převážně v Leydigových buňkách varlat a kůře nadledvin. Výchozí látkou pro syntézu je cholesterol (syntetická dráha od cholesterolu po testosteron je znázorněna na obrázku).
První tři reakce mohou probíhat pouze ve žlázách s vnitřní sekrecí, tedy varlatech a nadledvinách, ostatní tkáně postrádají příslušnou enzymatickou výbavu. Avšak mnohé cílové tkáně si dokáží syntetizovat androgeny z DHEA kolujícího v krvi.
Především v prostatě, testes, penisu a kostní tkáni je testosteron redukován na DHT, jeho produkt s mnohem vyšší afinitou k receptorům a tedy s mnohem vyšším účinkem.
Androgeny používané v terapii
Androgeny používané v terapii jsou látky, které mají účinky podobné fyziologicky tvořeným hormonům.
Indikace
- Hypogonadismus;
- zlepšení stavu organismu (je možná jejich indikace pacientům, u kterých je potřeba podpořit anabolické cesty – pacienti s AIDS, osteoporózou, dříve také při anemiích);
- karcinom prsu (u žen po menopauze);
- zneužití jako anabolik u sportovců.
Léčiva a způsoby podání
- Testosteron
- Základním léčivem je testosteron. Při perorálním podání (p.o.) má vysoký first pass efect, proto je nutné podávat jinými způsoby. Aplikuje se transdermálně ve formě gelů nebo náplastí – ty jsou schopny udržet hladinu testosteronu až po dobu jednoho týdne.
- Estery testosteronu
- Testosteron se dá také podávat ve formě esterů. Ty mohou být podávány i p.o., neboť díky své vysoké lipofilii po vstřebání putují s ostatními lipidy lymfou a obejdou tak vysoký first pass efect jater. Další možností je intramuskulární (i.m.) aplikace. Registrovaným zástupcem je testosteron undekanoát (pro p.o. i i.m. podání).
- Anabolické steroidy
- Anabolické steroidy mají vystupňovány anabolické účinky a naopak potlačeny účinky androgenní. Zástupci jsou mesterolon (pro p.o. podání) a nandrolon (s injekčním podáním).
Nežádoucí účinky
Nežádoucí účinky vycházejí z fyziologických účinků androgenů. Zahrnují především:
- symptomy připomínající pubertu – podání před pubertou zastavuje růst;
- gynekomastii;
- zvýšenou retenci sodíku a vody;
- sníženou fyziologickou funkci varlat, která má za následek snížení spermiogenezi, což může vést až k infertilitě – stav je reverzibilní;
- u žen virilizaci.
U anabolických steroidů jsou vystupňovány některé nežádoucí účinky, především hepatotoxicita, atrofie testes, poruchy osobnosti spojené s nárůstem agresivity a riziko zvýšení IChS a náhlé srdeční smrti.
Antiandrogeny
Antiandrogeny jsou léčiva, která snižují účinek androgenů. Do této skupiny řadíme antagonisty androgenního receptoru a blokátory 5α-reduktázy.
Antagonisté androgenního receptoru
Léčiva z této skupiny se používají v terapii nádorů prostaty v kombinaci s analogy gonadoliberinu.
Nežádoucí účinky jsou značné, zahrnují především:
- návaly horkosti, gynekomastii, mastodynii;
- průjem, nevolnost, zvracení;
- impotenci;
- depresi, únavu, malátnost;
- hepatotoxicitu.
Zástupci antagonistů androgenního receptoru
- Cyproteron – steroidní parciální agonista androgenního receptoru a progestin.
- Flutamid a bikalutamid – nesteroidní antagonisté.
Inhibitory 5α-reduktázy
Inhibují metabolizaci testosteronu na dihydrotestosteron. Zástupci jsou dutasterid a finasterid. Využívají se k léčbě benigní hyperplazie prostaty nebo např. androgenetické alopecie (finasterid).
Odkazy
Související články
Použitá literatura
- MLADĚNKA, Přemysl. Androgeny [přednáška k předmětu Farmakologie, obor Farmacie, Farmaceutická fakulta Univerzita Karlova]. Hradec Králové. květen 2011.
- SHARIFI, Nima a Richard J AUCHUS. Steroid biosynthesis and prostate cancer. Steroids. 2012, roč. 77, vol. 7, s. 719-726, ISSN 0039-128X.
- SILBERNAGL, Stefan a Agamemnon DESPOPOULOS. Atlas fyziologie člověka : 186 barevných tabulí. 6. vydání. Praha : Grada, 2004. 448 s. ISBN 978-80-247-0630-6.
- SORONEN, P, et al. Sex steroid hormone metabolism and prostate cancer. Journal of steroid biochemistry and molecular biology. 2004, roč. 92, vol. 4, s. 281-286, ISSN 0960-0760.
- TROJAN, Stanislav, et al. Lékařská fyziologie. 4. vydání. Praha : Grada, 2003. 772 s. ISBN 80-247-0512-5.
- SLÍVA, Jiří a Martin VOTAVA. Farmakologie. 1. vydání. Praha : Triton, 2011. 394 s. ISBN 9788073875008.