Amesův test

Z WikiSkript

Schéma provedení Amesova testu

Amesův test se používá pro zjišťování mutagenní aktivity látek a pomáhá odhalit i typ mutací, jež určitá látka vyvolává.

Princip[upravit | editovat zdroj]

Amesův test využívá speciálních auxotrofních kmenů bakterie Salmonella typhimurium. Tyto kmeny nesou různé mutace genu pro syntézu histidinu (jde o bodové mutace i o mutace s posunem čtecího rámce). Mohou proto růst jen na kultivačním médiu, které obsahuje přídavek této aminokyseliny (odtud označení auxotrofní kmeny). Kromě toho testovací bakteriální kmeny obsahují i další poruchy, např. poruchy v metabolismu lipopolysacharidů, které usnadňují prostup testovaných látek bakteriální stěnou, nebo mutace v genech pro reparační mechanismy.

Látka, jejíž mutagenicita se má prověřit, se přidá do kultivačního média s malým množstvím histidinu. Použité bakteriální kmeny na tomto médiu mohou růst jen krátkou dobu, dokud histidin nevyčerpají. Pokud však v některé bakterii dojde ke zpětné mutaci a obnoví se v ní syntéza histidinu, vytvoří se po kultivaci kolonie. Současně s testovanou látkou se může přidat i enzymový extrakt z krysích jater, který některé testované látky, jež by samy o sobě mutagenní nebyly, konvertuje na mutagenní metabolity.

Amesův test je jedním z nejpoužívanějších testů mutagenicity. Používá se i pro odhad kancerogenity chemických látek pro savce, byť korelace mezi mutagenicitou a kancerogenitou není úplná.


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]