Tělesná teplota: Porovnání verzí
Feedback

Z WikiSkript

(Rozšíření článku)
(Doplňování informací)
Řádek 12: Řádek 12:
* '''synchronně s ovariálním/menstruačním cyklem'''- nejnižší ve folikulární fázi a až o 1°C vyšší po ovulaci.
* '''synchronně s ovariálním/menstruačním cyklem'''- nejnižší ve folikulární fázi a až o 1°C vyšší po ovulaci.


''''Mechanismy termoregulace''''
'''Mechanismy termoregulace'''
 
Pro účely regulace teploty organismu se využívá mnoho mechanismů. První reakcí organismu na teplotně nekomfortní prostředí je '''vazomotorická regulace''', kdy je regulován průtok krve kůží. K vazokonstrikci dochází při nutnosti snížit tepelné ztráty, zatímco vazodilatace slouží k ochlazování. Druhým mechanismem je úprava '''svalové aktivity'''- třes, změna tonu a v případě, že ani tyto mechanismy nedokáží regulovat teplotu těla dostatečně, dochází k '''pocení'''.
 
1.'''Termogeneze'''
 
 
2.'''Výměna tepla'''
 


1.''''Termogeneze''''
Pro účely regulace teploty organismu se využívá mnoho mechanismů. První reakcí organismu na teplotně nekomfortní prostředí je vazomotorická regulace, kdy je regulován průtok krve kůží. K vazokonstrikci dochází při nutnosti snížit tepelné ztráty, zatímco vazodilataci slouží k ochlazování.


2.''''Výměna tepla''''


<noinclude>
<noinclude>

Verze z 13. 5. 2021, 19:41

Heslo

Tělesná teplota je označení pro přirozenou teplotu daného organismu, za které dochází k jeho obvyklému fungování. Každý živočišný druh má rozdílnou tělesnou teplotu, která závisí na tělesné stavbě, metabolismu, životním prostředí a dalších faktorech. Obvyklá tělesná teplota je nezávislá na počasí, ale vlivem rychlých klimatických změn může snadno poklesnout či stoupnout nad svoji normální hranici.

  • 36,0–36,9 °C je normální teplota u zdravého člověka.
  • Nižší než 36,0 °C je subnormální teplota – doprovází šok, otravy (alkohol, hypnotika). Cílenou hypotermii při chirurgických výkonech na srdci či mozku nazýváme hibernace.
  • 37,0–37,9 °C je subfebrilie.
  • 38,0 °C a více je febris (horečka).


Teplota organismu závisí na biorytmech. Kolísá podle:

  • denní doby-cirkadiálně- nejnižší ve spánku, nejvyšší při aktivitě
  • synchronně s ovariálním/menstruačním cyklem- nejnižší ve folikulární fázi a až o 1°C vyšší po ovulaci.

Mechanismy termoregulace

Pro účely regulace teploty organismu se využívá mnoho mechanismů. První reakcí organismu na teplotně nekomfortní prostředí je vazomotorická regulace, kdy je regulován průtok krve kůží. K vazokonstrikci dochází při nutnosti snížit tepelné ztráty, zatímco vazodilatace slouží k ochlazování. Druhým mechanismem je úprava svalové aktivity- třes, změna tonu a v případě, že ani tyto mechanismy nedokáží regulovat teplotu těla dostatečně, dochází k pocení.

1.Termogeneze


2.Výměna tepla



Odkazy

Související články

Zdroj