Fusobacterium: Porovnání verzí
Feedback

Z WikiSkript

m (prolink)
m (prolink)
Řádek 1: Řádek 1:
__NOTOC__
__NOTOC__
Rod ''Fusobacterium'' zahrnuje '''gramnegativní anaerobní tyčky,''' které jsou součástí přirozené bakteriální flóry horních cest dýchacích, zažívacího a pohlavního ústrojí. Mezi patogenní druhy patří ''F. necrophorum a F. nucleatum.'' Fusobakteria způsobují infekce chirurgických a traumatických [[rány|ran]], komplikují rány po kousnutí zvířetem, mohou být identifikovány ve směsných kulturách při [[pneumonie|pneumonii]], hrudním [[empyém|empyému]], intraabdominální infekci a [[absces|abscesech]]. Vzácně mohou způsobit osteomyelitidu. <br />
Rod ''Fusobacterium'' zahrnuje '''gramnegativní anaerobní tyčky,''' které jsou součástí přirozené bakteriální flóry horních cest dýchacích, zažívacího a pohlavního ústrojí. Mezi patogenní druhy patří ''F. necrophorum a F. nucleatum.'' Fusobakteria způsobují infekce chirurgických a traumatických [[rány|ran]], komplikují rány po kousnutí zvířetem, mohou být identifikovány ve směsných kulturách při [[pneumonie|pneumonii]], hrudním [[empyém|empyému]], intraabdominální infekci a [[absces|abscesech]]. Vzácně mohou způsobit [[osteomyelitida|osteomyelitidu]]. <br />
'''''F. nucleatum''''' je součástí zubního plaku, invazivita je umožněna schopností přilnout na G- i G+ biofilm. Bakterie může způsobit i záněty periodontu. '''''F. necrophorum''''' je původce závažných infekcí dětí a dospívajících, těžkým stavem je '''nekrotizující tonsilitida''' provázená tvorbou pablán a abscesů.
'''''F. nucleatum''''' je součástí [[zubní plak|zubního plaku]], invazivita je umožněna schopností přilnout na G- i G+ [[biofil]]m. Bakterie může způsobit i záněty periodontu. '''''F. necrophorum''''' je původce závažných infekcí dětí a dospívajících, těžkým stavem je '''nekrotizující tonsilitida''' provázená tvorbou pablán a abscesů.
<ref>*{{Citace
<ref>*{{Citace
| typ = web
| typ = web

Verze z 16. 1. 2015, 13:54

Rod Fusobacterium zahrnuje gramnegativní anaerobní tyčky, které jsou součástí přirozené bakteriální flóry horních cest dýchacích, zažívacího a pohlavního ústrojí. Mezi patogenní druhy patří F. necrophorum a F. nucleatum. Fusobakteria způsobují infekce chirurgických a traumatických ran, komplikují rány po kousnutí zvířetem, mohou být identifikovány ve směsných kulturách při pneumonii, hrudním empyému, intraabdominální infekci a abscesech. Vzácně mohou způsobit osteomyelitidu.
F. nucleatum je součástí zubního plaku, invazivita je umožněna schopností přilnout na G- i G+ biofilm. Bakterie může způsobit i záněty periodontu. F. necrophorum je původce závažných infekcí dětí a dospívajících, těžkým stavem je nekrotizující tonsilitida provázená tvorbou pablán a abscesů. [1] [2] [3]


Odkazy

Související články

Reference

  1. *Public Health Agency of Canada. Fusobacterium spp [online]. [cit. 2014-10-18]. <http://www.phac-aspc.gc.ca/lab-bio/res/psds-ftss/fusobacterium-eng.php>.
  2. BENNET, K. W. Fusobacteria : new taxonomy and related diseases [online]. [cit. 2014-10-18]. <http://jmm.sgmjournals.org/content/39/4/246.full.pdf?origin=publicationDetail>.
  3. Microbewiki. Fusobacterium [online]. [cit. 2014-10-18]. <https://microbewiki.kenyon.edu/index.php/Fusobacterium>.

Doporučená literatura

  • VOTAVA, Miroslav, et al. Lékařská mikrobiologie speciální. 1. vydání. Brno : Neptun, 2003. 495 s. ISBN 80-902896-6-5.