Zlomení páteře
Páteř je složena z 32 až 34 obratlů - 7 krčních, 12 hrudních, 5 bederních, křížová kost a kostrč. Mezi těly sousedních obratlů jsou uloženy meziobratlové ploténky, které jsou tvořeny hyalinní chrupavkou. Mezi základní funkce páteře patří statická neboli nosná funkce, pohybová funkce a protektivní funkce - ochrana míchy a nervových kořenů. Páteř slouží jako podpora pro hlavu a trup.
Poranění páteře můžou být buď izolovaná nebo sdružená s poraněními dalších orgánů. Nejčastějším poraněním páteře je distorze krční páteře. Zlomeniny páteře představují přibližně 3-5 % všech úrazů. Často bývá poraněno více úseků páteře současně. Nejčastější příčinou tupých poranění páteře jsou dopravní nehody, pády, zavalení, létání na rogalech a sportovní úrazy. K poranění míchy nebo míšních nervů dochází přibližně v 15 až 40 % případů. Páteř bývá poraněna přímým i nepřímým mechanizmem (častěji nepřímý). Přímé zlomeniny vznikají například nárazem na záda při pádu nebo při extrémním zmáčknutí. Nepřímé zlomeniny vznikají při násilném ohnutí nebo při nepřirozené rotaci páteře. Mezi základní úrazy páteře patří násilné stlačení nebo roztažení páteře, násilné ohnutí dopředu nebo dozadu, násilné otočení a nebo posun.
U starších pacientů s osteoporózou může vzniknout zlomenina i při minimálním násilí. Pokud má onkologický pacient metastázy v kostech obratlů, může dojít k zlomenině páteře také velmi snadno. Kostní léze se většinou hojí velmi dobře.
Zlomeniny krční páteř vznikají nejčastěji nadměrnou flexí po dopadu na temeno hlavy. Pokud dojde k roztrhnutí ligamentum transversum, tak může dojít k pohmoždění páteřní míchy. Zlomeniny hrudní páteře vznikají při nárazu na záda. Mezi základní zlomeniny thorakolumbální páteře patří kompresní zlomenina a tříštivá zlomenina. Zlomeniny bederní páteře jsou nejvíce v úseku 12. hrudního až 2. bederního obratle.
Luxace (vymknutí) vzniká při výrazném násilí na kloub. Luxace dělíme na kompletní a inkompletní. U kompletních luxací pozorujeme posun obratle o celou šíři jeho těla v důsledku přeskočení obou kloubních výběžků a zpravidla pozorujeme těžkou neurologickou poruchu. Někdy můžeme zaznamenat i samovolné vrácení vymknutého obratle do původní pozice. Při inkompletní luxaci neboli subluxaci pozorujeme situaci, kdy kloubní výběžky zůstávají i nadále v kontaktu.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- HIRT, Miroslav, et al. Tupá poranění v soudním lékařství. 1. vydání. Grada, 2012. ISBN 978-80-247-4194-9.
- TEFAN, Jiří a Jiří HLADÍK, et al. Soudní lékařství a jeho moderní trendy. 1. vydání. Praha : Grada, 2012. ISBN 978-80-247-3594-8.