Vyšetření funkce mozečku

Z WikiSkript


Vyšetření taxe

Vyšetření taxe na horních končetinách


Vyšetření taxe slouží k posouzení funkce mozečku. Provádí se tak, že pacient předpaží a střídavě levou a pravou rukou se dotkne prstem nosu nebo ušního lalůčku při otevřených, popř. zavřených očích. Jinou formou vyšetření je, že se pacient dotýká střídavě svého nosu a předmětu, který drží vyšetřující v ruce. Vyšetřující během vyšetření postupně mění lokalizaci předmětu v prostoru a hodnotí přesnost a odměřenost pohybu, popř. jestli je přítomný třes v průběhu pohybu[1].

Při špatné koordinaci pohybů a jejich přestřelování mluvíme o ataxii[2].

WikiVideo.svgVyšetření taxe – fyziologický nález (Neurologie 1.LF UK) WikiVideo.svgVyšetření taxe – fyziologický nález (Neurologie 1.LF UK) WikiVideo.svgVyšetření taxe – patologický nález (Neurologie 1.LF UK)


Vyšetření taxe na dolních končetinách


Vyšetření taxe slouží k posouzení funkce mozečku. Provádí se tak, že vyzveme pacienta, aby si lehl na záda a bez kontroly zraku se dotkl patou jedné nohy kolena druhé nohy a patou sjel až na nárt. Sledujeme trajektorii a cílení pohybu[1].

Při špatné koordinaci pohybů a jejich přestřelování mluvíme o ataxii[3].

WikiVideo.svgVyšetření taxe – fyziologický nález (Neurologie 1.LF UK) WikiVideo.svgVyšetření taxe – patologický nález (Neurologie 1.LF UK)


Vyšetření diadochokineze


Diadochokineze je schopnost vykonávat střídavě rychlé protichůdné pohyby.[4] Vyšetření diadochokineze se používá pro posouzení mozečkových funkcí. Provádí se tak, že pacienta vyzveme, aby předpažil a prováděl symetricky rychlé protichůdné pohyby rukou, např. pronaci a supinaci. Sleduje se souměrnost pohybu obou končetin.[1]

WikiVideo.svgDiadochokineze (video, neurologie 1.LF UK)[1] WikiVideo.svgAdiadochokineze (video, neurologie 1.LF UK)[1] WikiVideo.svgDiadochokinesis, Youtube® [5]


Stewartova-Holmesova zkouška


Stewartova-Holmesova zkouška slouží k vyšetření funkce mozečku. Provádí se tak, že pacienta vyzveme, aby se pokusil rukou dotknout obličeje proti námi kladenému odporu. Paže pacienta je flektována v lokti, načež odpor uvolníme a sledujeme zabrždění pohybu. U mozečkových poruch dochází ipsilaterálně ke zpožděnému zpomalení pohybu končetiny proti obličeji, a proto by měl lékař druhou rukou chránit obličej pacienta a končetinu včas zabrzdit. Vyšetřuje se na obou horních končetinách.[1]

WikiVideo.svgStewartova-Holmesova zkouška (video, neurologie 1.LF UK)[1]


Odkazy

Související články

Reference

  1. a b c d e f g ROTH, Jan, Ondřej FIALA a Evžen RŮŽIČKA. Neurologické vyšetření - norma [online]. [cit. 2012-11-22]. <https://el.lf1.cuni.cz/neurologie>. Chybná citace: Neplatná značka <ref>; název „el.lf1.cuni.cz/neurologie“ použit vícekrát s různým obsahem Chybná citace: Neplatná značka <ref>; název „el.lf1.cuni.cz/neurologie“ použit vícekrát s různým obsahem
  2. -Velký lékařský slovník : ataxie [online]. Maxdorf, ©2008. [cit. 2012-12-21]. <http://lekarske.slovniky.cz/pojem/ataxie>.
  3. -Velký lékařský slovník : ataxie [online]. Maxdorf, ©2008. [cit. 2012-12-21]. <http://lekarske.slovniky.cz/pojem/ataxie>.
  4. -Velký lékařský slovník : diadochokineze [online]. Maxdorf, ©2008. [cit. 2012-12-21]. <http://lekarske.slovniky.cz/pojem/diadochokineze>.
  5. -Diadochokinesis [online]. [cit. 2012-12-21]. <https://www.youtube.com/watch?v=AqGNKNzmWjk>.