Varikokéla
Varikokélu (varixy skróta) vytváří dilatované a stočené, varikózně změněné žíly plexus pampiniformis testis. Zpětný proud krve ve vnitřních spermatických žilách způsobuje poškození funkce varlete a nadvarlete a atrofii testis, která je nejčastější příčinou mužské neplodnosti. Varikokéla se nejčastěji vyvíjí v pubertě, ale může vzniknout kdykoliv během života muže. Varikokéla je nejčastěji oboustranné onemocnění. Není-li léčena, zvyšuje se stupeň testikulárního poškození.
- Etiopatogeneze
Varikokéla se objevuje častěji na levé straně v důsledku anatomické predispozice – vyústění vena spermatica interna sinistra do vena renalis sinistra, kdy žíly vytváří vzájemně pravý úhel. Varikokéla vede k hypertermii skróta a tím k redukci denzity Leydigových buněk a hypofunkci Sertoliho buněk. Stagnace krve v mikrocirkulaci může způsobit lokální hypoxii a ischemii, může vést ke zvýšení cévní permeability a také ke snížení arteriálního přítoku.
- Klinický obraz
- subklinická: není klinicky patrná, ale lze prokázat Dopplerovskou ultrasonografií a termometrií či termografií;
- symptomatická: orchialgie, skrotální dyskomfort;
- neplodnost: abnormální spermiogram, azoospermie.
- Diagnostika
- Dopplerovská ultrasonografie (venózní valvulární inkompetence) + termografie či termometrie (porucha termoregulace).
- Léčba
- přerušení žilního refluxu operací či retrográdní transkatétrovou embolizací – vede ke zlepšení kvality spermatu.[1]
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Reference[upravit | editovat zdroj]
- ↑ KUBÍČEK, Vladimír. Varikokéla, porucha venózní drenáže varlat. Urologie pro praxi [online]. 2010, roč. 11, vol. 1, s. 11-21, dostupné také z <https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2010/01/03.pdf>.