Vývoj osídlení dutiny ústní bakteriemi
Během života se osídlení bakteriemi v našich ústech mění.
Dětský věk[upravit | editovat zdroj]
Po narození dítěte je jeho ústní dutina prakticky sterilní. Již několik hodin po narození se v ústech novorozence začínají objevovat první organismy (S. salivarius). Dále se zde objevují další bakterie, i když některé jen na přechodnou dobu (Lactobacillus acidophillus). Mikrobiální obraz není příliš pestrý, protože je zde ke kolonizaci jen epithel. Když se začnou prořezávat zoubky, objeví se tak i mnoho míst pro osídlení bakteriemi. Přítomnost zubů tedy vytváří podmínky pro tvorbu komplexního mikrobiálního obrazu s potenciálně kariogenním účinkem. K nákaze mikroorganismy dochází prostřednictvím osob, které se o dítě starají, nejčastěji od matky. Dodržováním správných hygienických návyků matka výrazně zlepšuje stav celoživotního orálního zdraví dítěte.
Nástup puberty[upravit | editovat zdroj]
Nejspíše v důsledku hormonálních změn dochází k posunu ve složení mikrobiální flóry v tom smyslu, že se zde nachází více kmenů potenciálně patogenních pro parodont. Prořezávání zubů vede nejen k tomu, že je zde více osídlitelných ploch, ale rovněž ke vzniku interdentálních prostor, kam se uchylují fakultativní i striktní anaerobi (Veilonella, Spirocheta).
Stáří[upravit | editovat zdroj]
Po ztrátě zubů některé kmeny bakterií vymizí. Jedná se zejména o kariogenní bakterie – Streptococcus mutans a sanguis.
Související články[upravit | editovat zdroj]
Zdroj[upravit | editovat zdroj]
- KILIAN, Jan. Prevence ve stomatologii. 2. vydání. Praha : Galén : Karolinum, 1999. ISBN 80-7184-976-6.
- VOTAVA, Miroslav a Zdeněk BROUKAL. Lékařská mikrobiologie pro zubní lékaře. 1. vydání vydání. Brno : Neptun, 2007. 0 s. ISBN 978-80-86850-03-0.