Vývoj, osifikace a variace pánevní kosti
Vývoj mezenchymu pro základ os coxae probíhá v bazi rostoucího končetinového pupenu od konce 5. týdne vývoje. Chondrifikace začíná v 6. týdnu vývoje. První osifikace se objevuje v os ilium v 9. týdnu vývoje.
Osifikace pánevní kosti[upravit | editovat zdroj]
Na pánevní kosti se nacházejí 3 osifikační jádra:
- v os ilium (9. fetální týden);
- v os ischii (4. fetální měsíc);
- v os pubis (4–5.fetální měsíc).
Z těchto center se osifikace šíří do každé kosti zvlášť. Při narození je chrupavčitá celá oblast acetabula, část přední strany os ilium, crista iliaca a taktéž pruh podél dolního okraje os coxae. Rozsáhlá chrupavka na vnější straně acetabula přechází na vnitřní plochu kosti, kde vytváří tvar písmena Y a odděluje os ilium, os ischii a os pubis.
Osifikující os ischii a os pubis srůstají svými rameny v 7.–8. roce života. Osifikace cartilago ypsiloformis začíná ze dvou sekundárních osifikačních center v acetabulu a to okolo 12.–13. roku. Jedno z těchto osifikačních center, dočasně nápadnější a samostatné, se nazývá os acetabuli. Tato osifikace je též oblastí růstu celé krajiny acetabula. Chrupavčitý pruh na dolním okraji os coxae začíná osifikovat nad tuber ischiadicum a osifikace se šíří směrem dopředu. Zároveň osifikace splývá s okolní kostí. Tento proces probíhá mezi 15.–18. rokem života. V tomto čase také probíhá i osifikace a následné splynutí s okolím v chrupavčitém lemu crista iliaca.
Samostatné sekundární apofýzy se okolo 15.–16. roku mohou objevit v tuberculum pubicum, ve spina iliaca anterior posterior, spina ischiadica a na okraji symfýzy os pubis. S okolím splývají po 16.–18. roce.
Variace pánevní kosti[upravit | editovat zdroj]
Na pánevní kosti se nachází několik drobnějších tvarových variací:
- sulcus supraacetabularis jako místo začátku caput reflexum musculi recti femoris;
- tuberculum supraacetabulare – hrbolek na místě sulcus supraacetabularis;
- sulcus infraacetabularis – vyhloubení pod kloubní jamkou, v průběhu m. obturatorius externus;
- spina ischiadica neobvyklého tvaru, protáhlá, s facetami pro útvary, které jsou k ní připojeny;
- sulcus preauricularis – nekonstantní vetikální žlábek na vnitřní straně kosti před facies auricularis, pro připojení lig. sacroiliacum anterius.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- ČIHÁK, Radomír. Anatomie 1. 3. vydání. Praha : Grada, 2011. 552 s. ISBN 978-80-247-3817-8.