Uživatel:Lochmja4/Pískoviště
Z WikiSkript
Detekce tepové frekvence[upravit | editovat zdroj]
Tepová frekvence je hodnota, která nám udává počet stahů srdce za 1 minutu. Její hodnota je ukazatelem vytíženosti lidského těla. Pokud známe svou aktuální TF, můžeme podle ní určovat například sportovní tempo.
Druhy tepové frekvence[upravit | editovat zdroj]
- Klidová tepová frekvence
- Klidová tepová frekvence se pohybuje v rozmezí 65-75 stahů za minutu. Tato hodnota může být prezentací aktuálního fyzického stavu.
- Aktuální tepová frekvence
- Při příliš vysoké frekvenci dochází k trénování síly a vytrvalosti, ale žádnému spalování tuků nedochází. Naopak příliš nízká tepová frekvence představuje neefektivní cvičení, kde se v našem těle prakticky nic neděje.
- Maximální tepová frekvence
- Její hodnota odpovídá maximální intenzitě, kterou je organismus jedince schopen při zátěži dosáhnout. Její hodnota může být podobně jako Klidová tepová frekvence obrazem fyzické zdatnosti. Zásadní ovlivnění této hodnoty spočívá v aktuálním věku. Její hodnota je různá i ve vztahu ke způsobu zatížení.
Jak změřit tepovou frekvenci[upravit | editovat zdroj]
- Moderní sporttestery
- Zařízení zvaná sporttestery jsou většinou implementována do klasických hodinek. Součástí hodinek je i detekční pás, který změřenou hodnotu přenáší v reálném čase bezdrátově.
- Metoda prosvícení
- Tato metoda měření tepové frekvence vychází z vlastnosti lidské tkáně, kterou je možné prosvítit. Toto prosvícení se následně v závislosti na prokrvení mění, čímž je možné detekovat puls ve formě změn. Tuto metodu běžně využívá například pletisma jednodušších zařízení.
- EKG
- Ze všech těchto možností je EKG jednoznačně nejpřesnější metodou pro detekci.
Související články[upravit | editovat zdroj]
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- DECLAN, CONNOLLY, et al. Trénink podle srdeční frekvence. 2. přepracované a doplněné vydání vydání. Praha : Grada, 2002. 6990 s. s. 35 – 44. ISBN 978-80-247-4036-2.