Uživatel:Cooba/Nápověda/Nápověda:Jak má vypadat článek
< Uživatel:Cooba | Nápověda
Studenti do WikiSkript vkládají především články zpracovávající zkouškové otázky či témata referátů, výpisky či vypracovaná témata. Jednat by se mělo o texty nové, jinde nedostupné, nekopírující již existující materiály.
Učitelé mají možnost vkládat vlastní hand-outy či aktualizované texty určené pro skripta textová.
Na začátku nezapomeňte zkontrolovat, zda není téma již ve WikiSkriptech zpracováno – nejlépe pomocí vyhledávání.
Název článku by měl být stručný, jedinečný a výstižný. Neměl by obsahovat speciální znaky a nemělo by se jednat o doslovný přepis zadání zkušebních otázek.
Článek by měl svou délkou odpovídat asi jedné kapitole v učebnici či skriptech. V první větě či odstavci je vhodné úvést stručnou definicí čtenáře do problematiky. Použivejte nadpisy k rozčlenění textu, snažte se psát článek v celých větách, výčty a fakta můžete strukturovat pomocí seznamů. Důležité informace můžete zdůraznit tučně či kurzívou.
Na závěr uveďte použitou a doporučenou literaturu či odkazy na související články. Literaturu je možné uvést prostým textem (Harperova biochemie, 2002) či použít nástroje pro tvorbu citací – podrobnosti naleznete na stránce Literatura.
Nechte-li se zabývat úpravami textu, vložte článek tak, jak jej máte k dispozici, či zašlete emailem na redakce@wikiskripta.eu, redaktoři se o převedení textu postarají.
Zvlášť velkou pozornost je třeba věnovat autorství textu. Vkládat by se měly texty vlastní; převzaté pouze s výslovným souhlasem autora. Pokud je článek převeden, je třeba vložit jej s formulací: Se souhlasem autora převzato z…
uvedenou v Shrnutí editace. Je dobře informace v textu také zkontrolovat dle doporučené literatury. V každém případě musí být u článku jednoznačně uvedeny použité zdroje.
Není třeba mít strach z toho, že se ještě příliš neorientujete v prostředí Wiki či nedovedete článek dovést do finální podoby. Cenný je pro WikiSkripta především Váš přínos v podobě kvalitního textu, další úpravy článku zajistí redakce. Proto neváhejte a pusťte se do editací!