Uživatel:Cooba/Nápověda/Nápověda:Literatura
< Uživatel:Cooba | Nápověda
Použitou literaturu můžete uvést dvěma způsoby:
- výčet na konci článku – uvedete knihy, webové stránky a další zdroje ze kterých jste čerpali pro celý článek společné;
- reference – u konkrétních informací uvedete vždy zdroj, z kterého jste čerpali. Na daném místě se zobrazí index a na konci článku pak seznam literatury podle indexů.
V obou případech je možné literaturu uvést prostým textem (např. Harperova biochemie, 2002), lépe je však použít nástroje pro tvorbu citací.
Ten je třeba zapnout v nastavení → karta Udělátka → zaškrtnout Editační tlačítko "Citace" a nástroj pro tvorbu citací, Editační tlačítko "Seznam literatury" a Editační tlačítko "Reference". Na editační liště se zobrazí tlačítka , a .
Pomocí tlačítka vložte na konec článku předpřipravený seznam literatury. Umístěte kurzor pod nadpis ===Použitá literatura===
a klepněte na .
V zobrazeném okně pak vyberte typ zdroje a vyplňte kolonky. U knih stačí zadat ISBN a vše se vyplní automaticky. Nakonec klepněte na Vygenerovat šablonu. Do příslušného místa v článku se vloží na první pohled nepřehledná šablona {{Citace}}, po zobrazení náhledu již vidíte správně uvedenou citaci.
Na místě v článku, kde si přejete uvést referenci klepněte na tlačítko (nebo vložte <ref>Citace</ref>
), vyberte kurzorem "Citace" a klepněte na tlačítko .
Opět vyplňte kolonky, klepněte na Vygenerovat šablonu a do článku se vloží šablona.
Nakonec vložte na konec článku pomocí tlačítka předpřipravený seznam literatury. Dále již není třeba nic upravovat, po zobrazení náhledu se na místě v textu zobrazí index a v patičce článku příslušná citace.
Předpřipravený seznam literatury, který se vkládá pomocí tlačítka , slouží kromě uvedení citované literatury také k zaznamenání dalších údajů.
Je možné uvést:
- související články – odkazy na jiné články ve WikiSkriptech se související tématikou;
- externí odkazy – odkazy na jiné weby se související tématikou. (Při odkazování na stránky na Wikipedii a příbuzných projektech je možné využít interwiki);
- zdroj – byl-li text doslova převzat z nějakého konkrétního zdroje (skripta, webová stránky) a poté případně upraven, je třeba tento zdroj uvést.
Převzít text do WikiSkript je možné pouze se souhlasem autora. Není možné přebírat cizí texty bez povolení a to včetně textu z Wikipedie.
- Reference – zde se automaticky zobrazí jednotlivé reference použité v článku;
- Použitá literatura – citace knih, ze kterých bylo čerpáno (vizte výše);
- Doporučená literatura – případná další doporučená studijní literatura k článku.
Nevyužijete-li některou z položek, neváhejte nadpis smazat. Vždy by však měly zůstat nadpisy:
==Odkazy==
===Související články===
===Použitá literatura===
nebo===Reference===
.