Stafylokokový syndrom opařené kůže

Z WikiSkript

Stafylokokový syndrom opařené kůže

Stafylokokový syndrom opařené kůže (angl. staphylococcal scalded skin syndrome, SSSS) je vyvolaný toxinem, který tvoří Staphylococcus aureus. Postihuje novorozence a malé děti, jen vzácně se vyskytuje u starších dětí a dospělých.[1]

Etiologie a patogeneze[upravit | editovat zdroj]

Stafylokokový syndrom opařené kůže vyvolává exotoxin (exfoliatin) produkovaný některými kmeny Staphylococcus aureus. Jedná se hlavně o fagotypy skupiny 2, kmeny 71 a 55. Toxiny se šíří v organizmu krví z ložiska infekce lokalizovaného v nasopharyngu, pupečníku nebo jinde. Exfoliatiny způsobují epidermolýzu ve stratum granulosum navázáním na desmoglein 1. Vznikají buly, jejichž obsah je sterilní.

Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]

Prvním projevem je skarlatiniformní exantém nejvýraznější na obličeji kolem nosu a úst a konjunktivitida. Po 2–5 dnech dochází k deskvamaci kůže na celém těle. Je pozitivní Nikolského příznak. Onemocnění provázejí i celkové příznaky: horečka, únava, ztráta chuti k jídlu. V důsledku rozsáhlé poruchy kožní bariéry dochází ke ztrátám tekutin a poruchám termoregulace.

Terapie[upravit | editovat zdroj]

Onemocnění se léčí intravenózně podávanými antibiotiky. Obvykle jsou léčbou volby protistafylokokové peniciliny, tj. např. oxacilin. Alternativně lze použít cefalosporiny první nebo druhé generace nebo vankomycin[1].

Podpůrná léčba by měla zahrnovat infuzní léčbu k hrazení ztrát tekutin a úpravě vnitřního prostředí a péči o rannou plochu.

Prognóza[upravit | editovat zdroj]

U malých dětí je mortalita, i přes hrozivý klinický obraz, při správně vedené antibiotické léčbě poměrně nízká – kolem 0,3 %[1]. U dospělých mívá onemocnění závažnější průběh, především kvůli komorbiditám, a mortalita dosahuje asi 4 %.

Erytém obvykle vymizí během několika dní po zahájení léčby, eroze a krusty se hojí několik týdnů. Někdy mohou i několik měsíců přetrvávat změny pigmentace.


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • KLIEGMAN, Robert, et al. Nelson textbook of pediatrics. 19. vydání. Philadelphia : Elsevier/Saunders, 2011. 2610 s. ISBN 978-1-4377-0755-7.

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. a b c UpToDate : Staphylococcal scalded skin syndrome [databáze]. Wolters Kluwer, ©2019. Poslední revize 2019-05-29, [cit. 2019-05-31]. <https://www.uptodate.com/contents/staphylococcal-scalded-skin-syndrome>.