Sarkoidóza ledvin
(přesměrováno z Sarkoidóza/ledviny)
Sarkoidóza je multisystémové onemocnění z neznámé příčiny. Nejčastěji postihuje lidi mladé a ve středním věku. Často se manifestuje bilaterální hilovou adenopatií, plicními infiltráty a očními a kožními lézemi. Játra, slezina, lymfatické uzliny, slinné žlázy, srdce, nervový systém, svaly, kosti a další orgány mohou být také postiženy.[1] Postižení ledvin není časté.
Epidemiologie[upravit | editovat zdroj]
Postižení ledvin se zjistí u přibližně 0,8 % pacientů. Nevyskytuje se u pacientů s Löfgrenovým syndromem.
Příznaky[upravit | editovat zdroj]
Mezi nejčastější příznaky patří nefrokalcinóza či nefrolithiáza. U 20 % pacientů se sarkoidózou je přítomen granulomatózní zánět v parenchymu ledvin, avšak pouze výjimečně se objevuje klinicky manifestní granulomatózní ischemická nefritida či glomerulární onemocnění.
Léčba[upravit | editovat zdroj]
U hyperkalciurie volíme opatření minimalizující tvorbu konkrementů. Zajistíme dostatečnou hydrataci, dietu s omezením vitaminu D (rybí oleje). Názory na to, zda doporučovat dietu chudou na Ca se liší. Důvodem je nedostatek důkazů o jejím vlivu na homeostázu kalcia a fakt, že po restrikci vápníku v dietě dochází ke zvýšené absorpci oxalátu střevem. U izolované hyperkalciurie spojené s nefrolithiázou bez jiné indikace pro kortikosteroidy je na místě vyzkoušet před jejich nasazením thiazidová diuretika.
Při renálním selhání se léčba skládá z rehydratace, kličkových diuretik k podpoře renální sekrece Ca a z kortikosteroidů.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Zdroj[upravit | editovat zdroj]
- ANTON, Jan. Materiály k přednášce "Sarkoidóza".
Reference[upravit | editovat zdroj]
- ↑ HUNNINGHAKE, G W, U COSTABEL a M ANDO, et al. ATS/ERS/WASOG statement on sarcoidosis. American Thoracic Society/European Respiratory Society/World Association of Sarcoidosis and other Granulomatous Disorders. Sarcoidosis Vasc Diffuse Lung Dis [online]. 1999, vol. 16, no. 2, s. 149-73, dostupné také z <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10560120>. ISSN 1124-0490.