Radionuklidová vyšetření skeletu
Nejčastěji používanou metodou nukleární medicíny pro zobrazení skeletu je scintigrafie, pomocí které jsme schopni zobrazit patologický proces již na metabolické úrovni. I po čtyřiceti letech využívání této metody v indikovaných případech, je scintigrafie skeletu nejdostupnější a nejcitlivější zobrazení a překoná i dokonalejší zobrazovací metody jako jsou CT či MR vyšetření . Změny v kostní tkáni zobrazuje dříve než rentgenové vyšetření a v důsledku nízké radiační zátěže nemá žádné zásadní kontraindikace a může tedy být opakována. Metoda je vysoce senzitivní, ale málo specifická. Její specifita však stoupá po korelaci s jinými vyšetřeními skeletu (planární rtg, CT, MR).
Princip metody[upravit | editovat zdroj]
Metoda je založena na důkazu změny distribuce osteotropního radiofarmaka a detekce jeho gamma záření scintilační kamerou. Scintigrafie skeletu se provádí ve vícero provedeních:
- trojfázová kostní scintigrafie,
- celotělová kostní scintigrafie,
- cílená kostní tomografická scintigrafie SPECT,
- cílená statická planární kostní scintigrafie.
Radiofarmaka[upravit | editovat zdroj]
Pro scintigrafii se nejvíce využívají osteotropní radiofarmaka na základě fosfátových komplexů značených 99mTc − nejčastěji 99mTc-MDP (metylendifosfát) a 99mTc-HDP (oxidronát). Tato farmaka se po parenterální aplikaci vážou na krystalky hydroxyapatitu. Tato vazba je značně silnější než vazba na organickou část kostní matrix. Faktory, které ovlivňují kumulaci radiofarmaka jsou: průtok krve kostí a osteoblastická aktivita. Nenavázané radiofarmakum se z těla vyloučí pomocí ledvin.
Technika vyšetření[upravit | editovat zdroj]
Příprava pacienta[upravit | editovat zdroj]
Není nutná žádná speciální příprava, pacient nemusí být nalačno, ale měl by být dostatečně hydratován. Z anamnestického hlediska jsou důležité předešlé úrazy, zlomeniny, operace a farmakologická anamnéza, které mohou ovlivnit metabolismus kostní tkáně a následnou distribuci radiofarmaka. Pro eliminaci artefaktů je dobré, když má pacient prázdný močový měchýř a jeho tělo neobsahuje žádné kovové předměty.
Vlastní vyšetření[upravit | editovat zdroj]
Celotělová scintigrafie[upravit | editovat zdroj]
Důležitou součást tohoto vyšetření tvoří časový odstup mezi podáním radiofarmaka a provedením scintigrafického vyšetření. Časový interval, který se pohybuje v intervale 2−5 hodin, prohlubuje rozdíl v aktivitě radiofarmaka v kostní káni a okolních měkkých tkáních. Tento interval záleží na věku, hmotnosti a přidružených kardiálních a renálních onemocněních.
- děti do 1 měsíce − obrazy jsou špatně interpretovatelné až nečitelné,
- dorostenci − zvýšená aktivita v růstových zónách kostí,
- starší dospělí − s věkem se snižuje aktivita kostní tkáně a časový interval se prodlužuje.
Cílená kostní tomografická scintigrafie (SPECT)[upravit | editovat zdroj]
Tomografická scintigrafie záměrně vybraná na určitou část skeletu − nejčastěji jsou to špatně hodnotitelné oblasti, mez které patří např. lebka nebo pánev.
Trojfázová kostní scintigrafie[upravit | editovat zdroj]
Kombinace dynamické a statické scintigrafie. Vyšetření začíná již po nitrožilním podání radiofarmaka. Tato metoda hodnotí tři parametry − průtok a distribuci krve v cévním systému a kumulaci v kostní tkáni. Sestává se ze tří fází:
- 1. fáze (angiografická) − následuje ihned po aplikaci osteotropního radiofarmaka. Představuje zobrazení regionálního průtoku v dané části skeletu,
- 2. fáze (blood pool) − následuje po 1. fázi a zachytává přestup radiofarmaka do extracelulárních prostor měkkých tkání a kostí,
- 3. fáze (kostní) − metabolická scintigrafie po 2 až 5 hodinách.
Indikace[upravit | editovat zdroj]
- nádorové poškození skeletu − primárně i sekundárně,
- nenádorové onemocnění skeletu,
- diferenciální diagnostika etiologie kostních poškození resp. bolesti kostí.
Nádorové poškození skeletu[upravit | editovat zdroj]
Nenádorové poškození skeletu[upravit | editovat zdroj]
- Osteomyelitis,
- Perthesova choroba,
- M. Paget,
- Artritídy,
- Komplikace endoprotéz.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Zdroj[upravit | editovat zdroj]
- KUPKA, Karel, Jozef KUBINYI a Martin ŠÁMAL, et al. Nukleární medicína. 1. vydání. P3K, 2007. 185 s. ISBN 978-80-903584-9-2.
- KUBINYI, Jozef. Scintigrafie skeletu [online]. [cit. 2015-03-10]. <https://el.lf1.cuni.cz/unm_vysetreni_skeletu>.