Radiační poranění oka
Elektromagnetické záření různých vlnových délek může mít neblahé účinky na lidské oko. Některé vlnové délky vyvolávají spíš poškození akutní, jiné chronické.
Rentgenové záření[upravit | editovat zdroj]
S poškozením zraku rentgenovým zářením se nejčastěji setkáváme u onkologických pacientů podstupujícími radioterapii. Projevuje se syndromem suchého oka, nebo poškozením rohovky. Tento stav se částečně řeší podáváním umělých slz.
V případě vývinu komplikované katarakty se přistupuje k operaci čočky. Pro postradiační retinopatii však žádná léčba neexistuje.
Ultrafialové záření[upravit | editovat zdroj]
Osvícení ultrafialovým zářením vyvolává stav známý jako ophtalmia photoelectica. Projevuje se jako keratitida nebo keratokonjunktivitida. Příznaky zahrnující silnou bolest, pocit písku v očích, blefarospasmus, otok očních víček, erytém a puchýře na kůži vygradují 6–12 hodin po expozici.
Opthalmica photoelectrica vzniká při sváření, expozici germicidním lampám, horskému slunci (přírodnímu i elektrickému), "slunění" se v soláriích nebo opalování.
Příbuzný stav, opthalmica nivalis vzniká při odrážení UV záření do oka od sněhu či vodní hladiny.
Léčba spočívá v podávání anestetik a vyčkání na reepitelizaci rohovky. Hojení probíhá většinou bez komplikací. Při dlouhodobé expozici UV záření se však zvyšuje riziko vzniku maligního nádoru (spinaliomu, bazaliomu a melanomu, který má obzvláště ve spojivce velice špatnou prognózu). Lepší než léčba je proto prevence, kterou mohou zprostředkovat ochranné brýle nebo UV-filtry.
Viditelné světlo[upravit | editovat zdroj]
Při přímém pohledu do slunce vzniká stav označovaný jako solární retinopatie. Jedná se o makulopatii.
Infračervené záření[upravit | editovat zdroj]
Pracovníci ve sklářství a hutnictví, či v jiných místech s výskytem horkých předmětů mohou být v důsledku nadměrné expozici infračervenému záření postiženi sklářskou kataraktou. Dnes je však tento stav již díky ochranným opatřením ojedinělý.
Laser[upravit | editovat zdroj]
Na záření produkované různými laserovými ukazovátky či zaměřovači je citlivá zejména rohovka, ve které vyvolává epitelopatii a keratopatii. Čočka může pod vlivem laseru vyvinout kataraktu.