Průlomová bolest
Průlomová bolest (BTCP, breakthrough cancer pain) je eskalace bolesti u pacienta s chronickou stabilizovanou bolestí. Pojem se užívá především u pacientů s onkologickým onemocněním. U nich se objevuje ve 40–70 %. Etiologie je kombinovaná, ale často k průlomové bolesti dochází při akutním zhoršení základního onemocnění.[1]
Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]
Jedná se o velmi intenzivní bolest, která začíná náhle. V diferenciální diagnóze se odlišuje od bolesti, která nastává po ukončení působení analgetika před další plánovanou dávkou (tzv. end of dose pain). Zároveň se nejedná o nedostatečně mírněnou bolest, kterou pacient pociťuje většinu dne.[2]
Terapie[upravit | editovat zdroj]
Léčba spočívá v tzv. záchranné medikaci (rescue drugs) rychle ulevující od bolesti a následném upravení léčebného plánu s cílem prevence dalších epizod průlomové bolesti.
Mezi záchranné medikamenty patří např:
- sublinguální tablety s fentanylem[3];
- fentanyl pro intranasální použití;
- aplikace morfia (nejlépe i. v. nebo p. o. ve formě tablet či kapek).
Využívá se zároveň kombinací s nesteroidními antiflogistiky, metamizolem, nebo koanalgetiky jako jsou gabapentin a pregabalin.
Při vyčerpání farmakoterapie přichází na řadu invazivní postupy. Pomocí katetrových technik se aplikují lokální anestetika a opioidy do epidurálního prostoru, případně periferních nervů v účinných dávkách. U dobře spolupracujících pacientů lze využít tzv. pacientem kontrolovanou analgezii, při které si pacient může sám navyšovat dávku dle potřeby (nastavuje se horní limit bolusů). Nevýhody invazivních postupů jsou nutnost mezioborové spolupráce s anesteziologem, ve většině případů hospitalizace a komplikace spojené se zavedeným katetrem.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- NOSKOVÁ, Pavlína. Průlomová bolest a její léčba. Onkologie [online]. 2010, roč. 4, vol. 2, s. 96–100, dostupné také z <https://www.onkologiecs.cz/pdfs/xon/2010/02/09.pdf>. ISSN 1803-5345.
Reference[upravit | editovat zdroj]
- ↑ ANTVERPES, Frank. Durchbruchschmerzen [online]. [cit. 2020-12-01]. <https://flexikon.doccheck.com/de/Durchbruchschmerzen>.
- ↑ SLÁMA, Ondřej. PRŮLOMOVÁ BOLEST - NEJČASTĚJŠÍ KLINICKÉ FORMY, ZPŮSOBY HODNOCENÍ A ZÁKLADNÍ STRATEGIE LÉČBY [online]. [cit. 2020-12-01]. <https://www.linkos.cz/lekar-a-multidisciplinarni-tym/kongresy/po-kongresu/databaze-tuzemskych-onkologickych-konferencnich-abstrakt/prulomova-bolest-nejcastejsi-klinicke-formy-zpusoby-hodnoceni-a-zakladni-strateg/>.
- ↑ Česká republika. SÚKL. Souhrn údajů o přípravku. 2019. s. 1. Dostupné také z URL <https://www.sukl.cz/modules/medication/download.php?file=SPC147463.pdf&type=spc&as=lunaldin-spc>.