Poranění pankreatu
Úvod[upravit | editovat zdroj]
Poranenie pankreasu je v dospelom veku vzácne. V 80 % prípadov ide o združené poranenie, spojené s poranením sleziny, pečene a duodena.[1]
Pankreas je dobre chránený ventrálne bruchom a dorzálne chrbticou a mohutnou svalovou vrstvou. Poranenia vznikajú priamym násilím (napr. úder do brucha) alebo nepriamym (napr. pád z výšky na chrbát). Podľa rozsahu násilia sa jedná o pomliaždeniny (kontúzie) spojené s krvácaním, o povrchové a hlboké trhliny puzdra a vývodov až ťažké dilacerácie spojené s devitalizáciou tkaniva.
Ak nie je na počiatku poranenie pankreasu sprevádzané krvácaním, symptómy sú nevýrazné a vyvíjajú sa s odstupom hodín: nešpecifické bolesti v nadbrušku s neskorším peritoneálnym dráždením; klinický obraz je analogický ako pri akútnej pankreatitíde. V diagnostike sa okrem klinického vyšetrenia spoliehame na CT a sono. Integritu vývodného systému je potreba overiť akútnym ERP (endoskopická retrográdna pankreatografia) vyšetrením.
Spôsoby ošetrenia a liečby[upravit | editovat zdroj]
Spôsoby ošetrenia sa líšia podľa rozsahu poranenia. Pri akútnej revízii brušnej dutiny platia tieto priority:
- zastavenie krvácania
- riešenie perforáciou GIT
- ošetrenie pankreasu
Liečba taktiež záleží na rozsahu a charakteru poranenia. Ak nie je prítomné krvácanie, je liečba konzervatívna, zhodná s liečbou akútnej pankreatitídy. Ak sa preukáže poranenie pankreatického vývodu (ductus pancreaticus), je riešením stent preklenujúci poškodený úsek. Dôvodom k operácii alebo k cielenej navigovanej drenáži sú pseudocysty, abscesy alebo nekrotizujúca pankreatitída. Môžeme voliť podľa konkrétnej situácie niekoľko typov výkonov:
- distálnou resekciou pankreasu s proximálnou pankreatojejunostómiou Roux-Y
- deriváciou hlavy a kaudy do exkludovanej kľučky Roux-Y doplnenou prípadne Braunovou anastomózou
- duodenopankreatektomia
Poranenený pankreas je nutné pooperačne sledovať a doliečovať.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
POKORNÝ, Vladimír, et al. Traumatologie. 1. vydání. Praha : Triton, 2002. 307 s. ISBN 80-7254-277-X.
VIŠŇA, Petr a Jiří HOCH, et al. Traumatologie dospělých : učebnice pro lékařské fakulty. 1. vydání. Praha : Maxdorf, 2004. 157 s. ISBN 80-7345-034-8.
Reference[upravit | editovat zdroj]
- ↑ POKORNÝ, Vladimír, et al. Traumatologie. 1. vydání. Praha : Triton, 2002. 307 s. ISBN 80-7254-277-X.