Okulokardiální reflex
Z WikiSkript
Jedná se o zpomalení srdeční frekvence vzniklé jako reflexní odpověď na podráždění oční bulvy a extraokulárních svalů. Reflex je také znám jako Aschner-Dagnini reflex či trigeminální reflex.
Reflexní oblouk[upravit | editovat zdroj]
- Aferentní dráha reflexu
- Podráždění senzitivních zakončení nervus ophtalmicus v očnici se šíří do ganglion trigeminale Gasseri. Poté podnět pokračuje do senzitivního jádra n. trigeminus a následně do visceromotorického centra n. vagus.
- Eferentní dráha reflexu
- Stimul je šířen pomocí n. X a jeho rami cardiaci k sinoatriálnímu uzlu, kde působí negativně chronotropně. Přítomen je též negativně inotropní účinek.
Korelace[upravit | editovat zdroj]
Na okulokardiální reflex je třeba brát zřetel v oční chirurgii, kde může operační výkon vyvolat nežádoucí pokles srdeční frekvence. Obnovení normálního rytmu by mělo nastat po uvolnění tlaku, pokud se tak nestane, je nutné podat antagonisty acetylcholinu – např. atropin.
Okulokardiální reflex může naopak sloužit jako první pomoc při enormně zvýšené srdeční frekvenci – např. v případě stavů blížících se k infarktu myokardu.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- ČIHÁK, Radomír a Miloš GRIM. Anatomie 3. 2., upr. a dopl vydání. Praha : Grada, 2004. 673 s. sv. 3. ISBN 80-247-1132-X.
- VARUN MALHOTRA,, et al. Physiology of Oculocardiac reflex. JAAIM-Online [online]. -, roč. -, vol. -, s. -, dostupné také z <http://www.aaimedicine.com/jaaim/sep06/babaji_ocr2_1_.pdf>.
- Wikipedia. Oculocardiac reflex [online]. [cit. 2012-03-06]. <https://en.wikipedia.org/wiki/Oculocardiac_reflex>.