Neuritida zrakového nervu

Z WikiSkript

Neuritida zrakového nervu postihuje převážně mladé jedince (ve věku 20−40 let). Nejčastěji se vyskytuje u roztroušené mozkomíšní sklerózy a dalších demyelinizací (neuromyelitis optica - m. Devic) a může být prvním příznakem této choroby. Často recidivuje.

Dvě význačné infekce mohou být rovněž příčinou retrobulární neuritis n. optici (neurosyfilis – tabes, progresivní paralýza, taboparalýza; neuroborrelióza). Výjimečně může stav nastat i v rámci toxoplazmózy, flegmóny orbity nebo tuberkulózy.

Pacient pociťuje bolest při pohybech bulbu nejčastěji retrobulbárně a periokulárně. Ke ztrátě zraku dochází do dvou týdnů (centrální skotom šířící se do periferie), rekonvalescence nastává za 4−6 týdnů, typicky zůstává temporální nablednutí papily zrakového nervu.

Léčí se kortikosteroidy, resp. podle příčiny a podle imunopatologického mechanismu.

Retrobulbární neuritida (za bulbem)[upravit | editovat zdroj]

Při prvním projevu onemocnění se nenajde na terči zrakového nervu nic, u recidiv blednutí papily. Častější výskyt je u dospělých, zejména žen ve věku 15–40 let. To je kvůli tomu, že nejčastější etiologií je roztroušená skleróza.

Dochází k porušení fotoreakce zornice. Zpočátku je nález na papile negativní, ale zraková ostrost může poklesnout jen na pohyb a světlocit během několika dní.

Intraokulární neuritida (uvnitř bulbu)[upravit | editovat zdroj]

Terč zrakového nervu je edematózní, jsou přítomny zánětlivé změny na sklivci, častěji u dětí. Klinicky se tak projevuje meningeom optiku a pituitární tumor. Častou etiologií jsou i infečkní onemocnění, mozkové abscesy a meningitidy.

Od počátku je výrazně snížená zraková ostrost a je přítomna bolestivost. Oftalmoskopicky vidíme překrvenou papilu a prosáknutí se ztrátou kresby. Hranice papily jsou méně zřetelné a papila prominuje. Na papile a okolí jsou paprskovitě uspořádané hemoragie. Po odeznění zánětu se papila zabarvuje bledě a okraje zůstávají neostré, v důsledku pozánětlivé atrofie.

Intraokulární neuritidu odlišíme pomocí rentgenového vyšetření nebo CT.

Terapie probíhá kauzálně (léčbou příčiny), při krátkém trvání zánětu může zraková ostrost dosáhnout zpět na původní hodnotu.