Myokard (histologický preparát)
Z WikiSkript
Nejdůležitější je neplést si myokard s kosterní svalovinou. Obě tkáně jsou totiž pruhované. Základní rozdíly pro bezchybné oko:
- Každý kardiomyocyt obsahuje jádro, které je umístěno centrálně (kosterní sval: mnoho jader v jednom vlákně, která jsou pod plazmatickou membránou, jakoby „vytlačené“ na okraj).
- Kardiomyocyty jsou větvené (viditelné při větším zvětšení).
- Zcela jistě je možno vidět alespoň několik interkalárních disků (závisí na kvalitě preparátu) mezi kardiomyocyty − tím se vytváří funkční syncytium potřebné pro šíření depolarizace.
Kromě toho jsou viditelné krevní kapiláry s erytrocyty uvnitř.
Pozn.: zde přítomný preparát je barven Zeleným Trichromem, vazivo je modrozelené, příčně pruhovaná svalovina je červená.
Barvení HIH[upravit | editovat zdroj]
Heidenhainův železitý hematoxilin je selektivní barvivo (t.j. nebarví celou buňku, pouze některé její části), kterým zvýrazníme jádro a cytoplazmu šedě.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- MUDR. EIS, Václav, Štěpán MUDR. JELÍNEK a Martin MUDR. ŠPAČEK. Histopatologický atlas [online]. ©2006. [cit. 15.04.2010]. <http://histologie.lf3.cuni.cz/histologie/atlas/index.htm>.
- JUNQUIERA, L. Carlos, José CARNEIRO a Robert O. KELLEY. Základy histologie. 1. vydání. Jinočany : H & H 1997, 1997. 502 s. ISBN 80-85787-37-7.