Lupavý prst
Lupavý prst (stenozující tendovaginitida, trigger finger) je běžná příčina bolesti a poruchy funkce v oblasti ruky. Lupavý prst u dospělých je důsledkem uzlovitého ztluštění šlachové pochvy flexoru doprovázeného stenózou 1. anulárního poutka na úrovni metakarpofalangeálního kloubu. Zpočátku dochází k omezení, později k úplnému znemožnění pohybu šlachy flexoru prstu. Nejčastěji se vyskytuje u žen středního věku a postihuje IV., III. prst a palec. Příčina je většinou neznámá, ale může se vyskytnout u revmatických, diabetických a dialyzovaných pacientů.
Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]
Pacient přichází s lupáním (přeskakování šlachy) či blokádou prstu při flexi či extenzi. V počátečních stádiích je bolestivost při dosažení plné flexe + krepitace, později „zaskočení prstu“. Ačkoli pacient často lokalizuje obtíže do interfalangeálního kloubu, palpační citlivost a přeskakování (pohyb ztluštělé šlachy) je na dlani nad poutkem A1.
Terapie[upravit | editovat zdroj]
První metodou je konzervativní terapie, při které může stenozující tendovaginitis spontánně vymizet. Dále můžeme použít extenční dlahu na noc nebo obstřik šlachové pochvy v místě průchodu poutkem kortikoidem s lokálním anestetikem. U obstřiku je úspěch v 60–70 %. Je nutné se vyvarovat aplikace přímo do šlachy kvůli riziku ruptury.
Další možností je operační terapie, která se používá při neúspěchu konzervativní terapie. Při operaci dojde k otevření šlachové pochvy flexoru prstu, aby se v ní mohla šlacha volně pohybovat. Uplatňuje se chirurgické uvolnění poutka A1 v lokální anestezii.
Lupavý palec[upravit | editovat zdroj]
Lupavý palec neboli trigger thumb je častější u malých dětí než u dospělých. U dospělých totiž chybí reaktivní složky zánětu. Nebolestivá flekční deformita interfalangeálního kloubu (bolest a „přeskočení“ při extenzi).
Terapie: pasivní strečink šlachy flexoru palce, noční dlaha, ev. chirurgická (obvykle až ve 4. roce dítěte).
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- BOWDEN, Gavin, Gavin BOWDEN a Simon THOMAS, et al. Oxford handbook of orthopaedics and trauma. 1. vydání. Oxford : Oxford university press, 2010. ISBN 978-0198569589.
- DUNGL, P., et al. Ortopedie. 1. vydání. Praha : Grada Publishing, 2005. ISBN 80-247-0550-8.