Látky orexigenní a anorexigenní
Z WikiSkript
Nejvýznamnějším centrem odpovědným za regulaci příjmu potravy je role hypotalamu. Jsou to neurony, které produkují centrálně působící orexigenní látky i neurony s anorexigenní produkcí.
Látky orexigenní[upravit | editovat zdroj]
Látky povzbuzující chuť k jídlu.
- Neuropeptid Y (NPY) je nejvýznamnější látkou stimulující chuť k jídlu, produkovaná v části hypotalamu. Reguluje denní rytmus, sexuální funkce, působí proti stresu, reguluje funkci srdce a stimuluje sekreci inzulinu.
- Melanin koncentrující hormon (MCH) – cyklický peptid produkovaný v laterální hypotalamické oblasti, hraje důležitou roli při kontrole energetické rovnováhy.
- Ghrelin – hormon produkovaný trávicím traktem, především buňkami žláz žaludku. Sekrece je stimulována při prázdných kontrakcích žaludečních stěn. Dále jej produkuje placenta, ledviny, srdce a štítná žláza.
- Orexin – peptid produkovaný v laterální hypotalamické oblasti, hraje důležitou roli při kontrole energetické rovnováhy.
Látky anorexigenní[upravit | editovat zdroj]
Látky potlačující chuť k jídlu.
- Proopiomelanokortin (POMC) – látka peptidového charakteru, z níž vznikají proteolýzou některé hormony, zejm. ACTH (kortikotropin) aj.
- Kortikoliberin (CRH) – peptidový hormon hypotalamu, uvolňující kortikotropin (CRH). Stimuluje syntézu a sekreci hormonu ACTH (adenokortikotropinu).
- Thyrotropin uvolňující hormon (TRH) – je hypotalamický hormon, sestávající se z aminokyselin glutamát-histidin-prolin.
- Oxytocin – peptidický hormon, syntetizuje se v hypotalamu, do krevního oběhu je uvolňován z neurohypofýzy. Vyvolává kontrakce dělohy, ovlivňuje procesy učení a paměti aj.
- Cholecystokinin (CCK) – peptidický hormon, látka produkovaná trávicím traktem, vylučovaná buňkami tenkého střeva, vlivem CCK dochází k vylučování žluči a pankreatické šťávy.
- Glukagonu podobný peptid 1 (GLP-1) – látka produkovaná trávicím traktem, buňkami duodena a ilea při pasáži potravy. Stimuluje efekt glukózy a sekreci inzulinu, současně inhibuje sekreci glukagonu.
- Peptidy CART – peptidy produkované v hypotalamu, hrají roli v energetickém výdeji, v endokrinní regulaci, při stresu a v regulaci činnosti sympatických nervů.
- Leptin – proteinový hormon, produkovaný tukovou tkání. Ovlivňuje hypotalamus, které vede ke zvýšení energetického výdeje a snížení příjmu potravy.
- Inzulin – hormon produkovaný B-buňkami Langerhansových ostrůvků pankreatu, anorexigenní účinek zprostředkovává pouze u zdravých osob.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Zdroj[upravit | editovat zdroj]
- MAĎA, Patrik a Josef FONTANA. Řízení přijmu potravy [online]. [cit. 2017-01-15]. <http://fblt.cz/skripta/ix-travici-soustava/7-rizeni-prijmu-potravy/>.
- NAGELOVÁ, Veronika. Peptidové hormony ovlivňující příjem potravy a jejich analogy jako potenciální látky pro léčbu obezity [online]. Praha, 2010, dostupné také z <https://www.natur.cuni.cz/biologie/fyziologie-zivocichu/bakalarske-prace/bp_nagelova.pdf>.