Hygiena a prevence v zubním lékařství
Hygiena dutiny ústní je nezbytná pro zamezení vzniku onemocnění v dutině ústní. Tuto hygienu rozdělujeme podle osoby ji provádějící na individuální ústní hygienu a profesionálně prováděnou ústní hygienu. Nejčastějšími onemocněními, kterým zabraňujeme, jsou zubní kaz a zánět parodontu. Ty jsou způsobeny působením bakterií, které vytváří zubní plak, který pevně přiléhá na povrch zubu a který mineralizací přechází v zubní kámen. Jak zubní plak, tak zubní kámen mohou být odstraněny pouze mechanicky.
Zubní plak
Zubní plak se rozděluje podle lokalizace na:
- koronární – v krčkové třetině zubu a na styčných plochách,
- fisurální – v jamkách a rýhách,
- supragingivální – v blízkosti gingivy,
- subgingivální – v gingiválním sulku.
Individuální ústní hygiena
Individuální ústní hygienu provádí pacient sám, a to nejlépe po každém jídle nebo nápoji obsahujícím zkvasitelné uhlohydráty. V praxi je však splnění této podmínky téměř nemožné, a tak se doporučuje čistit si zuby večer (5 minut) a ráno po snídani (3 minuty). Doplňující prostředky se doporučuje používat jednou denně.
Mechanické prostředky
Základní mechanické prostředky
- Ruční zubní kartáček
- Délka hlavice – dospělý (25 mm), dítě (15 mm);
- Délka vláken – 10 až 12 mm;
- Typ vláken – nylonová se zaobleným koncem;
- Tvrdost vláken – nejlépe střední (M – medium);
- Tvrdost kartáčku – průměr, délka, hustota a způsob umístění vláken;
- Zástřih – rovný nebo ve tvaru "V";
- Elektrický zubní kartáček
Použití tohoto typu kartáčků se doporučuje pouze u méně zručných a handicapovaných pacientů.
Doplňkové mechanické prostředky
- Mezizubní kartáček
- Dentální vlákno
- Superfloss
- Jednosvazkový kartáček
- Mezizubní stimulátory
- Párátka
- Ústní irigátory
- Žvýkačky bez cukru
Metody čištění zubů
Metody čištění zubů jsou rozdílné u zdravého a nemocného parodontu.
Se zdravým parodontem
- Fonesova krouživá metoda
- Čištění probíhá krouživými pohyby z vestibula při zavřených ústech po obou obloucích, z orální strany při otevřených ústech po každém oblouku zvlášť (menší krouživé pohyby). Okluzní plošky se čistí horizontálními pohyby.
- Vertikální kombinovaná metoda
- Čištění probíhá vertikálními pohyby směrem od dásně při naklopení kartáčku pod úhlem 45° k apexu kořene zubu. Současně s vertikálním pohybem otáčíme kartáčkem ve směru jeho dlouhé osy (cca +30° až −30°). Okluzní plošky se čistí horizontálními pohyby.
- Modifikovaná Stillmanova metoda
- Čištění probíhá vertikálními pohyby směrem od dásně při naklopení kartáčku pod úhlem 45° k apexu kořene zubu. Současně s vertikálním pohybem vytváříme malé vibrace. Okluzní plošky se čistí horizontálními pohyby.
S nemocným parodontem
- Chartersova metoda
- Čištění probíhá vibračními pohyby směrem k dásni při naklopení kartáčku pod úhlem 45° ke korunce zubu. Může dojít k poškození gingivy!
- Bassova intrasulkulární metoda
- Čištění probíhá drobnými vertikálně rotačními pohyby směrem k dásni při naklopení kartáčku pod úhlem 45° k apexu kořene zubu. Tím se dostaneme až do gingiválního sulku.
- Cirkulární čistící metoda
- Čištění probíhá kombinací horizontálních a krouživých pohybů.
Chemické prostředky
- Chlorhexidin-doglukonát – bakteriostatický a baktericidní účinek;
- Sanguinarin – méně bakteriostatický a baktericidní;
- Triclosan – vysoce účinný proti gram-pozitivním i gram-negativním mikroorganismům;
- Peroxid vodíku a hexetidin – léčba zánětu;
- Zubní pasty
- Pro prevenci u dětí – 250 až 400 ppm (koncentrace fluoru);
- Pro prevenci u dospělých – 1000 až 1500 ppm (koncentrace fluoru);
- Terapeutické – 1500 až 2500 ppm (koncentrace fluoru);
- Zubní prášky
- Zubní gely
- Ústní vody
Profesionálně prováděná ústní hygiena
Profesionální čištění zubů se provádí rotačním kartáčkem s abrazivní pastou jednou za 3 až 6 měsíců. Zubní kámen se odstraňuje ručně nebo ultrazvukem.
Hygienické požadavky na prostředky dentální hygieny
Požadavky na prostředky dentální hygieny vyplývají z požadavků na obecnou bezpečnost výrobků, jejichž cílem je zamezit poškození spotřebitele za běžných nebo rozumně předvídatelných podmínek použití (např. konstrukce akumulátorových elektrických zubních kartáčků musí zamezit nebezpečí úrazu elektrickým proudem během připojení nabíjecího adaptéru). Z praktického hlediska je však mnohem významnější problematika bezpečnosti ústních vod a zubních past, resp. prášků, gelů apod.
Ústní vody a zubní pasty jsou látky nebo směsi látek určené pro styk se zuby a sliznicemi dutiny ústní za účelem jejich čištění, parfemace, změny vzhledu, ochrany nebo udržování v dobrém stavu a zcela tak naplňují definici kosmetického přípravku. Požadavek na bezpečnost kosmetických přípravků souvisí zejména s případným toxikologickým profilem chemických látek, ze kterých je přípravek vyroben.
Odkazy
Související články
Použitá literatura
- NEDVĚDOVÁ, Milena. Ústní hygiena v prevenci zubního kazu a zánětu parodontu. In BENCKO, Vladimír et al.. Hygiena, Učební texty k seminářům a praktickým cvičením. 2. vydání. Praha : Univerzita Karlova v Praze, 2002. ISBN 80-7184-551-5
- Evropská unie. Nařízení ES č. 1223/2009 o kosmetických prostředcích. 2009. Dostupné také z URL <https://europa.eu/european-union/law/find-legislation_cs>.
- Česká republika. Zákon č. 102/2001 Sb. o obecné bezpečnosti výrobků.. 2001. Dostupné také z URL <https://www.mvcr.cz/clanek/sbirka-zakonu.aspx>.
Poznámky
- ↑ Na úřední desce Ministerstva zdravotnictví ČR jsou zvěřejňovány nebezpečné výrobky, vč. nejrůznějších kosmetických výrobků, zubní pasty nevyjímaje.