Hemangiom

Z WikiSkript

Hemangiom je novotvar vyskytující se v kůži, ale i orgánech. Má vlastní vaskulární strukturu.

Hemangiom na vlasaté části hlavy

Jedná se o benigní, plochý, nad povrch sliznice vyklenující se útvar. Má červenou až červenohnědou barvu. Velikost bývá obvykle několik mm až několik cm. Po zatlačení prstem hemangiom dočasně zbledne.

Výskyt[upravit | editovat zdroj]

Vrozené formy se objevují již při narození nebo v brzkém dětství, nemají nádorový charakter, jsou to vývojové vady. U starých lidí se vyskytuje senilní angiom, na rtech vznikají cévní ektázie. Nejčastější lokalizací bývá ret, jazyk, tvářová sliznice nebo patro.

Hemangiomy u dětí[upravit | editovat zdroj]

Hemangiomy se mohou vyvinout kdykoli během prvních měsíců života. Jsou přítomné u 10 % dětí v jednom roce věku. Dětské hemangiomy mají tendenci k vymizení – 50 % zanikne do 5 let věku, 90 % do 10 let věku. V místě hemangiomu může následně vzniknout atrofie, teleangiektázie, hypopigmentace či jizva. Mnohočetné kožní hemangiomy mohou být doprovázené hemangiomy jater a trávicího traktu s rizikem obstrukce či krvácení. Vzácně vedou rozsáhlé a mnohočetné hemangiomy k srdečnímu selhání na podkladě velkého srdečního výdeje.[1]

Rozdělení[upravit | editovat zdroj]

Kapilární hemangiom[upravit | editovat zdroj]

Capillary_haemangioma
Jahodové znaménko - juvenilní hemangiom.

Jedná se o nejčastější formu hemangiomu. Mikroskopicky jde o hustě nakupené tenkostěnné kapiláry. Výskyt je nejčastější v kůži, podkoží a na sliznici, kde tvoří červené plošky.

U dětí se vyskytuje ve formě tzv. "jahodového znaménka", juvenilní hemangiom, vyvýšený jemně hrbolatý útvar. V dutině ústní se zase můžeme setkat s posttraumatickým útvarem - lobulární kapilárním hemangiomem, neboli pyogenním granulomem.

Kavernózní hemangiom[upravit | editovat zdroj]

Cavernous_liver_hemangioma_-_high_mag
Kavernózní hemangiom jater.

Tvořený široce dilatovými prostory vyplněné krví, oddělené vazivově endotelovými přepážkami. Mikroskopicky připomíná strukturu kavernózního tělesa penisu. Rizikový je výskyt v játrech, jelikož může být příčinou posttraumatického hemoperitonea. Dále se také může rozvinout syndrom Kasabach-Merrittové - krvácivý stav způsobený sekvestrací trombocytů v kavernózních dutinách nádoru a konsumpční koagulopatií.

Racemózní (arteriovenózní) hemangiom[upravit | editovat zdroj]

Nejedná se o nádor, jde pouze o cévní malformaci, respektive arteriovenózní zkrat, kterým proudí arteriální krev přímo do žilního řečiště, tudíž může docházet k trofickým změnám dané tkáně. Jedná se o klubka tenkostěnných i tlustostěnných cév oddělených vazivovým stromatem. Klinicky vážný je výskyt v CNS, jelikož ohrožuje jedince intrakraniálním krvácením.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. MCLAUGHLIN, M R, et al. Newborn Skin: Part II. Birthmarks [online]. American Family Physician, ©2008. [cit. 2012-09-04]. <https://www.aafp.org/afp/2008/0101/p56.html>.

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • LIŠKA, Karel. Orofaciální patologie. 1. vydání. Praha : Avicenum, 1983. 159 s. 

Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]