Hagenův-Poiseuillův zákon
(přesměrováno z Hagen-Poiseuillův zákon)
Hagenův-Poiseuillův vztah (čti hagen, poazej) říká, že objemový tok (objem za čas) tekutiny v trubici je přímo úměrný rozdílu tlaků na začátku a na konci trubice
Konstanta úměrnosti vyjadřuje odpor. Zahrnuje v sobě viskozitu tekutiny , čtvrtou mocninu poloměru trubice a délku trubice podle vztahu:
Kombinací těchto dvou rovnic do jedné získáme Hagenův-Poiseuillův vztah v plném tvaru:
Hagenův-Poiseuillův vztah můžeme přirovnat k Ohmovu zákonu v elektřině: rozdíl tlaků odpovídá elektrickému napětí, objemový tok odpovídá elektrickému proudu a odpor trubice elektrickému odporu.
Závislost odporu (a tedy i objemového toku ) na vysoké mocnině poloměru má praktický význam při regulaci toku krve cévou – i malé zúžení arterioly vede k rychlému snížení průtoku krve (viz dále).
Příklad využití ve fyziologii[upravit | editovat zdroj]
Podívejme se na aplikaci tohoto vzorce v ledvině.
- je množství krve, které proteče ledvinou za jednotku času (průtok)
- je rozdíl tlaku mezi a. renalis a v. renalis
- je celkový odpor renálního krevního řečiště
Je žádoucí, aby průtok zůstal relativně nezávislý na výkyvech krevního tlaku v těle. Na druhé straně ale závisí na tlaku krve. Zvýší-li se (vlivem změny krevního tlaku), pak by měl následovat vzestup . Vzestup tlaku v cévách ledviny ale reflexně vyvolá jejich vazokonstrikci, tedy zmenšení poloměru cévy . Menší poloměr znamená výrazné zvýšení (čtvrtá mocnina) odporu . Nárůst odporu (jmenovatel) tedy vykompenzuje nárůst tlaku (čitatel), čímž se průtok prakticky nezmění. Tento mechanizmus se nazývá myogenní autoregulace.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- CHMELÍK, František. Skripta k předmětu Fyzika I [online]. [cit. 2010-06-18]. <https://material.karlov.mff.cuni.cz/people/hajek/skripta/>.
- KITTNAR, Otomar, et al. Lékařská fyziologie. 1. vydání. Praha : Grada, 2003. 790 s. ISBN 978-80-247-3068-4.