Fylogenetický a ontogenetický vývoj CNS
Fylogenetický vývoj:
- zdokonalování- od difúzní k trubicové nervové soustavě obratlovců
- kortikalizace
- specializace, množení a zdokonalování neuronů
Prenatální ontogenetický vývoj:
Na dorzální straně embrya vzniká z neuroektodermu tvořeného spongioblasty a neuroblasty neurální destička. Ta se prohlubuje v medulární rýhu a uzavírá v medulární trubici. V hlavové části medulární trubice vznikají tři váčky prozencephalon, mezencephalon a rombencephalon.
Neuroblasty pod periferní stimulací vysílají výběžky tvořící základ reflexního oblouku. Gangliová lišta tvoří základ spinálních ganglií a některých hlavových nervů.
Postnatálního ontogenetický vývoj:
Jedná se postupné zdokonalování psychických i motorických schopností člověka.
Z pohledu rozvoje motoriky se dříve vyvíjí hrubé pohyby, zatímco jemná motorika se rozvíjí později. To je dáno zvyšováním počtu synapsí, dendritů a dendritických trnů.
Ve stáří dochází k opačnému procesu. Za fyziologický okolností nedochází k nadměrnému odumírání neuronů, avšak snižuje se počet synapsí a dendritů. To vede ke zhoršování motorických i paměťových schopnosti jedince. Ve stáří si lidé pamatují lépe nejstarší vzpomínky, nejmladší paměťové okruhy zanikají první.Naopak jemná motorika, která se vyvíjí nejpozději je zachována lépe, než hrubé pohyby končetin.