Fibrózní hyperplázie gingivy
Při hyperplázii gingivy dochází v její interdentální části k jejímu zbytnění, které může být tak markantní, že dáseň překrývá celé zuby. V mírnějších formách papila přesahuje orálně a vestibulárně, ale zub celý nezakrývá. Může postihovat veškeré mezizubní papily, ale také pouze jednu. Rozlišujeme hyperplázii původu zánětlivého a nezánětlivého.
Zánětlivý původ[upravit | editovat zdroj]
Jedná se o hyperplázii způsobenou chronickým zánětem dásně. Gingiva je nasáklá, zbytnělá, při podnětu snadno začne krvácet a bolí.
Nezánětlivý původ[upravit | editovat zdroj]
I přes svůj nezánětlivý původ nacházíme přídatné projevy zánětu. Příčiny se různí:
- hormonální změny u dívek v pubertě;
- u těhotných žen;
- při karenci vitaminu C (v dnešní době není skorbut příliš častý, ale s mírnými projevy nedostatku vitaminu C se můžeme, zejména u starších osob, setkat i dnes);
- leukémie – hyperplázie může být prvním příznakem maligní leukémie;
- Crohnova choroba – hyperplázie často předchází ostatním projevům;
- sodantonová hyperplázie – jedná se o hyperplázii vyvolanou hydantoinátovými antiepileptiky, na bezzubé čelisti nevzniká;
- léky podmíněná hyperplázie může vzniknout i po cyklosporinu A nebo nifedipinu.
Při těchto formách hyperplázie můžeme pozorovat až nekrózy dásně.
Fibromatóza gingivy[upravit | editovat zdroj]
V ordinaci se zubní lékař může setkat i s jinou příčinou zbytnění gingivy, než je hyperplázie. Jedná se o fibromatózu gingivy neboli idiopatickou familiární hyperplázii gingivy. Sám název napovídá, že se jedná o dědičnou chorobu. Může se projevit již po narození, někdy ale až v pubertě. Gingiva je tvořena tkání podobnou fibromu. Tento jev se vyskytuje samostatně, nebo je součástí syndromu. Na rozdíl od projevů hyperplázie je gingiva bledá, na dotyk nekrvácí, nebolí. Zatímco v případě hyperplázie je dáseň měkká a křehká, v tomto případě je dáseň pevná a velmi tuhá (což může komplikovat prořezávání zubů).
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Zdroj[upravit | editovat zdroj]
- LIŠKA, Karel. Orofaciální patologie. 1. vydání. Avicenum, 1983. 159 s. ISBN 3180840161.