Fórum:Testy2/Testovací programy
Tip: Vytvořte elektronickou verzi svého testu během tří minut! | |
To je vše. V deseti krocích a do tří minut. Vyzkoušejte. [1] |
Testy je možné připravit, distribuovat i vyhodnotit „ručně“. Výhodnější však může být použití některého z řady připravených počítačových programů, které poskytují podporu v jednom, několika, nebo výjimečně i všech krocích testového cyklu.
- Testové moduly v systémech pro podporu výuky
Systémy pro podporu výuky (learning management system, LMS) se používají na většině vysokých škol. Nejrozšířenější z nich je Moodle, o němž pojednává samostatný odstavec. Pro formativní testování lze použít i jednodušší, leč komerční Adobe Connect, jehož licenci některé fakulty rovněž mají.
Dříve byl v této kategorii velmi populární systém pro podporu výuky WebCT [2]. Jako jeden z prvních webových nástrojů pro řízení výuky se objevil v roce 1996. Vyráběla a šířila jej společnost WebCT, Inc. a v „nejlepších letech“ jej používalo více než 10 milionů studentů v 80 zemích. V roce 2005 byla společnost pohlcena svým největším konkurentem Blackboard Inc. Program byl velmi komplexní – dokonce až do té míry, že bylo poměrně obtížné jej přizpůsobovat novým požadavkům. Postupně tak získal reputaci až příliš složitého produktu, závislého na Javě a množství nově otevíraných (pop-up) oken. V Čechách se WebCT testovalo na ČVUT a od roku 2001 se používá na Univerzitě Hradec Králové [3].
- Komplexní testové programy
Z řady testových programů nabízejí nejvíc možností a pokročilých funkcí specializované produkty, které podporují celý proces přípravy a distribuce testů. Patří mezi ně např. Rogo (pojednané dále), Questionmark nebo komplexní webová aplikace FastTest Web.
- Proprietární programy pro podporu testování
Řada programů řeší jen některou část testové agendy. Pro základní on-line testování se hodí QuizStar nebo Quia Web, pro přípravu papírových testů EasyTestMaker.
Celkově lze říci, že pro formativní testování existuje řada programů, které pomáhají testy vytvářet a doručovat. To však neplatí pro sumativní hodnocení, zvláště pak při zkouškách, které rozhodují o dalším postupu studenta. V takovém případě potřebujeme produkty, které spadají do zcela jiné kategorie, neboť je nutné zajistit odpovídající bezpečnost, spolehlivost, výkon a důvěryhodnost.
Pokud navíc hledáme nekomerční program, zůstane jen několik možností. Dva takové testové programy představíme v následujícím bloku.
- ↑ POLLACK, Robert. Self-grading multiple-choice Tests With Google Docs [online]. Rpollack.net, Poslední revize 2008-09-17, [cit. 2012-12-12]. <http://rpollack.net/2008/09/self-grading-multiple-choice-tests-with-google-docs/>.
- ↑ POULOVÁ, Petra a Hana ŠRÁMKOVÁ. Vytváření a management testů a projektů [online]. Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové, ©2008. Poslední revize 2008-01-14, [cit. 2012-12-03]. <http://fim.uhk.cz/oliva/tvorba_vedeni/REKAP-www/M2.pdf>.
- ↑ ŠAFRÁNKOVÁ, Hana a Petra POULOVÁ. WebCT na Univerzitě Hradec Králové [online]. Alternativní metody výuky 2008: 6. ročník konference, ©2008. [cit. 2013-04-17]. <http://everest.natur.cuni.cz/konference/2008/prispevek/safrankova.pdf>.