Fórum:Testy/Testovací programy

Z WikiSkript
OpenMoji-color 15.0.0 1F4A1.svg
Tip: Vytvořte elektronickou verzi svého testu během tří minut!
  1. Na svém účtu na Googlu si otevřete Disk (nemáte-li, zřiďte si účet).
  2. Klikněte vlevo na červený obdélník Vytvořit a z roletového menu vyberte Formulář.
  3. Vyplňte a) název formuláře (testu), b) vysvětlující text, c) nadpis otázky (její název).
  4. Do políčka Text nápovědy vepište znění otázky (tzv. kmen položky).
  5. Jako Typ otázky zvolte možnost Vyberte ze seznamu.
  6. Vypište možnosti, ze kterých bude student vybírat správnou odpověď. Může jich být libovolný počet a mohou být v libovolném pořadí.
  7. Zaškrtněte políčko Vytvořit povinný dotaz.
  8. Nyní můžete pokračovat další otázkou (klepněte myší do políčka Ukázkový dotaz 2), nebo zvolte Hotovo.
  9. Rozešlete test studentům. Pokud své studenty máte zařazené do kruhů Google+, můžete na horní liště vybrat Sdílet. Jinak zvolte Odeslat formulář e-mailem a vyberete adresáty.
  10. Odpovědi studentů zobrazíte tlačítkem Zobrazit odpovědi.

To je vše. V deseti krocích a do tří minut. Vyzkoušejte. [1]

OpenMoji-color 15.0.0 1F4A1.svg
Tip: Vytvořte elektronickou verzi svého testu během tří minut!

Testy je možné připravit, distribuovat i vyhodnotit „ručně“. Výhodnější však může být použití některého z řady připravených počítačových programů, které poskytují podporu v jednom, několika, nebo výjimečně i všech krocích testového cyklu.

Testové moduly v systémech pro podporu výuky

Systémy pro podporu výuky (learning management system, LMS) se používají na většině vysokých škol. Nejrozšířenější z nich je Moodle, o němž pojednává samostatný odstavec. Pro formativní testování lze použít i jednodušší, leč komerční Adobe Connect, jehož licenci některé fakulty rovněž mají.

Dříve byl v této kategorii velmi populární systém pro podporu výuky WebCT [2]. Jako jeden z prvních webových nástrojů pro řízení výuky se objevil v roce 1996. Vyráběla a šířila jej společnost WebCT, Inc. a v „nejlepších letech“ jej používalo více než 10 milionů studentů v 80 zemích. V roce 2005 byla společnost pohlcena svým největším konkurentem Blackboard Inc. Program byl velmi komplexní – dokonce až do té míry, že bylo poměrně obtížné jej přizpůsobovat novým požadavkům. Postupně tak získal reputaci až příliš složitého produktu, závislého na Javě a množství nově otevíraných (pop-up) oken. V Čechách se WebCT testovalo na ČVUT a od roku 2001 se používá na Univerzitě Hradec Králové [3].

Komplexní testové programy

Z řady testových programů nabízejí nejvíc možností a pokročilých funkcí specializované produkty, které podporují celý proces přípravy a distribuce testů. Patří mezi ně např. Rogo (pojednané dále), Questionmark nebo komplexní webová aplikace FastTest Web.

Proprietární programy pro podporu testování

Řada programů řeší jen některou část testové agendy. Pro základní on-line testování se hodí QuizStar nebo Quia Web, pro přípravu papírových testů EasyTestMaker.

Celkově lze říci, že pro formativní testování existuje řada programů, které pomáhají testy vytvářet a doručovat. To však neplatí pro sumativní hodnocení, zvláště pak při zkouškách, které rozhodují o dalším postupu studenta. V takovém případě potřebujeme produkty, které spadají do zcela jiné kategorie, neboť je nutné zajistit odpovídající bezpečnost, spolehlivost, výkon a důvěryhodnost.

Pokud navíc hledáme nekomerční program, zůstane jen několik možností. Dva takové testové programy představíme v následujícím bloku.

  1. POLLACK, Robert. Self-grading multiple-choice Tests With Google Docs [online]. Rpollack.net, Poslední revize 2008-09-17, [cit. 2012-12-12]. <http://rpollack.net/2008/09/self-grading-multiple-choice-tests-with-google-docs/>.
  2. POULOVÁ, Petra a Hana ŠRÁMKOVÁ. Vytváření a management testů a projektů [online]. Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové, ©2008. Poslední revize 2008-01-14, [cit. 2012-12-03]. <http://fim.uhk.cz/oliva/tvorba_vedeni/REKAP-www/M2.pdf>.
  3. ŠAFRÁNKOVÁ, Hana a Petra POULOVÁ. WebCT na Univerzitě Hradec Králové [online]. Alternativní metody výuky 2008: 6. ročník konference, ©2008. [cit. 2013-04-17]. <http://everest.natur.cuni.cz/konference/2008/prispevek/safrankova.pdf>.