Fórum:Seminární práce/Biofyzika/2. LF/2012-13/Kruh 9

Z WikiSkript

Kruh 9:

Biosignály (obecně)[upravit | editovat zdroj]

Datum studentské konference 2013-01-09 (středa), tj. zápočtový týden, se blíží. Nenechávejte žádost o zkontrolování článku (viz: Fórum:Seminární práce/Biofyzika/2. LF, bod 8: Kontrola a hodnocení článku) na poslední chvíli, je to jedna z podmínek zápočtu!

Podotázky[upravit | editovat zdroj]

  1. Organismus jako přenosová soustava biosignálů (původně byla zadána podotázka: Vyšetřovaný subjekt jako fyzikální systém)
  2. Časový a fyzikální rozměr biosignálů
  3. Fyzikální povaha různých biosignálů
  4. Charakteristiky biosignálů
  5. Periodicita a quasiperiodicita
  6. Frekvenční a výkonové spektrum
  7. Snímače a převodníky biosignálů
  8. Polygrafický záznam
  9. Biofeedback

Zodpovědnost za stránky[upravit | editovat zdroj]

Podotázky, které budou vypracovávat jednotliví studenti (příp. dvojice studentů) z kruhu:

Podotázka
(odkaz na podotázku)
Vypracovává
username (Jméno Příjmení)
Započato Ke kontrole Zkontrolováno Poznámka
Organismus jako přenosová soustava biosignálů Iveta Chroustová, Ondřej Lukáč 2012-12-26 2012-12-27 2012-12-29 Připomínky: Diskuse:Organismus jako přenosová soustava biosignálů; OK
Časový a fyzikální rozměr biosignálů Winnová Aneta, Ptáčková Hana 2012-12-28 2012-12-28 2012-01-03 Připomínky: Diskuse:Časový a fyzikální rozměr biosignálů; OK
Fyzikální povaha různých biosignálů Varanitskaya Hanna, Norkina Aleksandra 2012-12-30 2013-01-04 2013-01-04 Článek bude smazán, jedná se zcela o obšlehnutí (tj. porušení autorských práv) dokumentu Biosignály – vznik, zpracování, analýza z Univerzity Palackého v Olomouci. Bohužel jsem oběma autorkám už neuváženě udělil zápočet, za což se omlouvám všem jejich spolužákům, kteří pracovali poctivě.[1]
Charakteristiky biosignálů Zuzana Horáková, KaterinaBendova (Kateřina Bendová) 2012-12-23 2012-12-25 2012-01-04 Připomínky: Diskuse:Charakteristiky biosignálů; OK
Periodicita a quasiperiodicita M+K (Matouš Krömer) 2013-01-07 2013-01-07 2013-01-07 doplněno
Frekvenční a výkonové spektrum AnHa (Anežka Hanáková), MatejVankus 2012-12-06 2012-01-06 2012-01-07 Připomínky: Diskuse:Frekvenční a výkonové spektrum;
Snímače a převodníky biosignálů Cysar (Štěpán Cysař), EduardStrapaty (Eduard Strapatý) 2012-11-30 2013-01-01 2013-01-04 Připomínky: Diskuse:Snímače a převodníky biosignálů; O.K.
Polygrafický záznam RomankaPalenikova (Romana Páleniková), Markéta Šmejkalová 2012-12-27 2013-01-02 2013-01-04 O.K.
Biofeedback (nikdo nedělal)

Připomínky[upravit | editovat zdroj]

  • Prosíme i ostatní, čtěte také i jednotlivé připomínky k pracem svých kolegů; v podstatě se pořád opakují podobné věci, tak ať to není nutné připomínat stále znova. Jedná se zejména o následující nejčastější nedostatky:
    • Jedná se o seminárku z biofyziky, tématem jsou zkouškové otázky z biofyziky, tak se prosím zaměřujte na biofyzikální pohled na danou problematiku – aby ten výsledek nevypadal jako otázky z první pomoci (úpal, úžeh, přehřátí) nebo fyziologie aj. Samozřejmě, že ty pohledy se do jisté míry prolínají, ale jde o to, že ta zásadní východiska článku by měla být v podstatě fyzikální, potažmo biofyzikální. Všude jde o nějaký systém, ve kterém působí nějaké síly, energie, záření atp., něco, co je měřitelné, něco, co má nějaké fyzikální jednotky; v tom systému působí nějaké regulace, jsou tu nějaké interakce s okolím atd.
    • Nejde jen o to, abyste někde něco našli, přečetli si, opsali, udělali z toho výtah. Ze střední školy i ze současných přednášek toho znáte už celkem dost, je tu spousta fyzikálních zákonů a zákonitostí, a ty "fungují" nejen na neživých předmětech, ale i v živých organismech – o tom ta biofyzika celá je. Proto se nebojte všechny své znalosti využít a spojit a použít k tomu také trochu svého selského rozumu.
    • V článcích chybí linky neboli odkazy– tj. vámi použité termíny by měly odkazovat na příslušné články ve Wikiskriptech – ať už existující (zobrazí se modře) anebo i dosud neexistující, ale potenciálně budoucí (zobrazí se červeně). Jako vzor, jak by to mělo asi vypadat, jsem na ukázku upravil první odstavec článku Akční a sumační potenciály. Kdo neví, jak je to uděláno, ať klikne na [Editovat], podívá se a pak zase opustí editační okno kliknutím na [Číst]. Jinak viz návod Nápověda:Základy formátování#Odkazy
    • Neduplikujte. Nepište znova to, co už je na Wikiskriptech napsáno – raději odkažte na už existující článek. Pokud má nedostatky, opravte je.
    • Různá konkrétní tvrzení, která uvádíte, by měla být podložena referencemi. Ty se uzavírají mezi značky <ref> </ref> a na konci článku je pak uvedena jedna značka <references />, na jejímž místě se všechny reference zobrazí jako seznam.
    • Na konci článku by měly být uvedeny zdroje, ze kterých jste čerpali, použitá literatura apod. Pokud je zdroj dostupný on-line na Internetu, měl by na něj vést odkaz.
    • Chtělo by to alespoň jeden dva obrázky.
    • Jak by měl takový příkladný článek vypadat a co by měl všechno obsahovat – viz Nápověda:Ideální článek
  • Každý článek má svou Diskusní stránku. Tam se mohou vyjadřovat i ostatní, zde je to správné místo na povídání si o daném tématu.
  • Kdo si myslí, že už má článek zralý ke kontrole, vloží na jeho diskusní stránku šablonu {{Zkontrolovat | Jméno vašeho učitele}}. Viz: Šablona:Zkontrolovat.
    • Kruhy 1, 2, 7, 8, 9, 10 tím pádem vkládají šablonu: {{Zkontrolovat | Petr Heřman}}
    • Kruhy 3, 4, 5, 6 tím pádem vkládají šablonu: {{Zkontrolovat | Jan Tomsa}}
  • Do přehledné tabulky doplňte datum, kdy jste na vašem článku začali pracovat a kdy jste jej podali ke kontrole; pro vašeho vyučujícího tak bude jednodušší se rychle orientovat, které články má ještě zkontrolovat. Pokud učitel delší dobu (několik dní) nereaguje, můžete jej upozornit (na jeho vlastní diskusní stránce, případně e-mailem).
  • Na diskusní stránce vašeho článku pak můžete sledovat připomínky ke svému článku a napravit nedostatky. Napravení nedostatků a předání k další kontrole poznamenáte rovněž do sloupce "Poznámky".

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. Článek byl celý znovu vytvořen v roce 2014-15, viz Fórum:Seminární práce/Biofyzika/2. LF/2014-15/Kruh 7