Endokrinní hypertenze
Z WikiSkript
Jedná se o jednu z forem zvýšeného krevního tlaku, kde je známa vyvolávající příčina. Řadíme ji tedy mezi hypertenze sekundární. Ze všech forem hypertenze zaujímá sekundární typ zhruba 5–10 %, idiopatické (esenciální) hypertenze zhruba 90 %. Nejčastější formou sekundární hypertenze je endokrinní hypertenze.
Mechanismem vzniku je nadprodukce hormonů nadledvin.
Podrobnější informace naleznete na stránce nadledviny.
Nejčastější příčinou je primární hyperaldosteronismus. Méně častěji feochromocytom nebo Cushingův syndrom.
- U pacientů, kde se vyskytuje trias hypertenze, dříve nevysvětlené hypokalémie a metabolické alkalózy, bychom vždy měli pomyslet na primární hyperaldosteronismus. Hypokalémie se v těchto případech nicméně nemusí vyskytnout, 50-70 % pacientů mívá normální plazmatickou koncentraci kalia.
- Feochromocytom je vzácný nádor nadledvin, který může způsobovat sekundární hypertenzi z nadprodukce katecholaminů. U zhruba poloviny pacientů je hypertenze paroxyzmální (v návalech).
- Cushingův syndrom je sice vzácnou příčinou sekundární hypertenze, nicméně pokud se u Cushingova syndromu arteriální hypertenze vyvine, mortalita a morbidita u těchto pacientů stoupá.
- Mezi další příčiny endokrinní hypertenze patří hypotyreóza, hypertyreóza, hyperparatyreóza a akromegalie.
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- ČEŠKA, Richard. Interna. 2.. vydání. 2015. ISBN 9788073878955.
- ČEŠKA, Richard, ŠTULC, Tomáš, Vladimír TESAŘ a Milan LUKÁŠ, et al. Interna. 3. vydání. Praha : Stanislav Juhaňák - Triton, 2020. 964 s. ISBN 978-80-7553-780-5.
- BASILE, Jan, et al. Overview of hypertension in adults [online]. [cit. 2022-04-30]. <https://www.uptodate.com/contents/overview-of-hypertension-in-adults?search=hypertension&source=search_result&selectedTitle=1~150&usage_type=default&display_rank=1#H9>.