Embolie plodovou vodou
Feedback

Z WikiSkript

(přesměrováno z Embolie plodové vody)

Embolie plodovou vodou, schéma

Embolie plodovou vodou (AFE, amniotic fluid embolism) je průnik plodové vody do oběhu matky s následným vasospasmem plicního řečiště a vznikem plicní hypertenze. Jedná se o vzácnou (1:80 000 porodů), ale velmi závažnou porodní komplikaci. Příčinou je hemodynamická anafylaktoidní reakce na látky obsažené v plodové vodě. Proto se také používá termín anafylaktoidní těhotenský syndrom.

U některých žen může AFE vést pouze k mírnému stupni orgánové dysfunkce, zatímco u jiných vyvolává koagulopatii, šokový stav, kardiovaskulární kolaps a smrt. a proto vyžaduje okamžitou porodnickou a anesteziologickou péči.

Příčiny[upravit | editovat zdroj]

Mezi příčiny embolie plodovou vodou patří:

Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]

Při embolizaci plodové vody se vyskytuje významná asfyktická Symptom ikona.svg dušnost a Symptom ikona.svg hypotenze s poklesem pO2 pod 80 %. Mezi příznaky AFE také patří náhlé vzniklý Symptom ikona.svg třes, Symptom ikona.svg pocení, Symptom ikona.svg úzkost a Symptom ikona.svg kašel.

S progresí stavu se vyvijí Symptom ikona.svg poruchy vědomí (Symptom ikona.svg neklid, Symptom ikona.svg křeče až bezvědomí), Symptom ikona.svg cyanóza a Symptom ikona.svg reflexní tachypnoe.

Objevuje se diseminovaná intravaskulární koagulace. Atonie dělohy způsobuje masivní Symptom ikona.svg krvácení. Hypotenze a poruchy srdečního rytmu ohrožují pacientku srdeční zástavou.

Diagnóza[upravit | editovat zdroj]

Definitivně je obvykle embolie plodovou vodou diagnostikována až post mortem, dle nálezu v plicní tkáni. Typický je výskyt lanugo, kožní epitelie plodu a mekoniových tělísek.

Profylaxe a léčba[upravit | editovat zdroj]

K profylaxi jsou doporučovány podobné obecné zásady jako u trombembolie (specifické postupy nejsou známy). Léčba je také obdobná jako při tromboembolii: je nutné co nejdříve zahájit kompletní terapii DIC, hypotenze, profylaxi renálního selhání a křečí. V případě počínajícího klinického obrazu DIC rychle opatříme krevní rezervu.

Terapeutický postup[upravit | editovat zdroj]

  1. Přítomnost porodníka, anesteziologa.
  2. Odběr krve na hemokoagulační vyšetření a na vyšetření plicních amyláz (statim), objednat deleukotizovanou erytrocytární masu.
  3. Někdy nutná analgosedace/svalová relaxace s umělou plicní ventilaci s okamžitým zařazením PEEP (endexspirační přetlak až 10 cmH2O (1,0 kPa)).
  4. Zavedení centrálního žilního katetru, plicnicového katetru a invazivní měření arteriálního tlaku.
  5. Management hypotenze: krystaloidní roztoky s titračním podáváním dobutaminu a noradrenalinu.
  6. Nootropika – piracetam v dávce 12 g/24 h.
  7. Neonatologická intenzivní péče o novorozence.


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • KAUR, Kiranpreet, Mamta BHARDWAJ a Prashant KUMAR. Amniotic fluid embolism. Journal of Anaesthesiology Clinical Pharmacology. 2016, roč. 2, vol. 32, s. 153, ISSN 0970-9185. DOI: 10.4103/0970-9185.173356.
  • ČECH, Evžen, et al. Porodnictví. 2. vydání. Praha : Grada, 2006. ISBN 80-247-1303-9.
  • BRECKWOLDT, Meinert, et al. Gynekologie a porodnictví. 1. vydání. Martin : Osveta, 1997. 648 s. ISBN 80-88824-56-7.