Diskuse s uživatelem:Tomino/Archiv

Z WikiSkript

Povýšení[upravit | editovat zdroj]

Ahoj Tomino! Máme pro Tebe malé překvapení - právě jsme Tě na 13. WikiVíkendu povýšili na správce. Měj se stále skvěle! ;)
Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 6.7.2013, 09:05
NÉÉÉÉÉÉÉÉ!! :-D :-D Inu, díky mockrát, budu se snažit ;-).
Tomáš Plucha - fotka II.jpg Tomáš Plucha -- Redakce WikiSkript 6.7.2013, 10:59

Ahoj :-)[upravit | editovat zdroj]

Děkuju ;-)
Tomáš Plucha - fotka II.jpg Tomáš Plucha (Redakce WikiSkript) 29.4.2014, 12:14
Druhý pokus :-)
Jana Kuncová (Redakce WikiSkript) 29.4.2014, 12:14

Infobox léčivo[upravit | editovat zdroj]

Ahoj Tomáši,

s Jonášem jsme připravili infobox Léčivo, mohl bys nám, prosím, pomoct s jeho vyplněním? Konkrétně se jedná o položky lékové interakce a kontraindikace. Pokud uvedeme vše, co je v SPC, pak infobox částečně ztratí na přehlednosti. Na druhou stranu bych nerada vynechala něco zásadního. Dr. Vejražka v diskuzi navrhl i nějaké řešení, zařazení relativních a absolutních KI, nežádoucích účinků atp. Byl bys tak hodný a podíval se na to? Případně mi třeba zkusil popsat/vysvětlit, jak posoudit, co do iboxu zahrnout a co ne? Moc děkuju, hezký zbytek dne,

H.
Hana Dittrichova.jpg Hana Dittrichová, redakce WikiSkript 15.1.2015, 12:30
Čau Hani,

díky, že jste mě do toho zahrnuli :-). Jenom si teď nejsem jistý, do jakých článků by se ty infoboxy měly vkládat ... Pokud by to bylo v článku farmakologickám, tak bych se snažil být co nejstručnější. KI nikterak nedělit - vysvětlení nalezne čtenář i s komentářem v textu (a cílová skupina WS ví, že KI jsou relativní nebo absolutní, a tak je třeba se do textu podívat, pokud to čtenáře nenapadne ihned). NÚ Opět jen nejčastější, podrobnosti opět budou v textu a tak dále ... Na druhou stranu pokud bude takový infobox v článku třeba z vnitřního lékařství, tak by měl právě nějak dobře shrnou ty farmakologické údaje, aby čtenář pak nemusel hledat ještě v jiném článku a zároveň přidat nějaké praktické údaje. Např. dávkování, způsob aplikace, a je-li to nezbytné, třeba také takové ty podrobnější informace o způsobu p.o. podávání (levodopa bez aminokyselin, tetracyklin bez dvojmocných iontů, železo bez kafe, levothyroxin bez čehokoli, bisfosfonát ve stoje atd). Máte teda představu, jaké by mělo být použití? Zatím se mějte

Tom
Tomáš Plucha - fotka II.jpg Tomáš Plucha (Redakce WikiSkript) 15.1.2015, 16:23
Aha, tak teď jsem si to pořádně přečetl :-D.

Takže jak jsem říkal, KI bych nerozváděl, uvedl jen ty nejdůležitější - zbytek si člověk přečte v textu. Lékové interakce se skutečně dělí podle kategorií 1-6 (1 je v pohodě a 6 jsou ty nejvážnější), myslím ale, že tyto údaje nejsou v SPC uvedeny - jsou tam pouze interakce popsány, ale nejsou rozděleny do kategorií. Podobně stručně bych řešil nežádoucí účinky, ty se dělí dle četnosti (tuším že na velmi časté až vzácné), asi bych uváděl jen ty časté a žádné stupně bych do tabulky nepsal. Další možné dělení NÚ je na na dávce závislé a na dávce nezávislé - tyto údaje by se ale měl čtenář opět dovědět z textu článku a ne z infoboxu.

Které údaje tam vypsat a které ne netuším - určitě nepsat všechny, výběr pak bude záviset na konkrétním tvůrci a možná i článku.
Tomáš Plucha - fotka II.jpg Tomáš Plucha (Redakce WikiSkript) 15.1.2015, 17:07
Ahoj, super, já jsem si to tak nějak představovala. Vybrat jen to důležité, zbytek v textu... Anebo nešlo by tam vložit ještě nějaký odkaz přímo na celé znění SPC? Tuším, že by to mělo být vše na webu SÚKLu? Aby to v podstatě pro zájemce bylo kompletní... Co myslíš?
Hana Dittrichova.jpg Hana Dittrichová, redakce WikiSkript 15.1.2015, 17:30
Čau, myslím, že odkazy na SPC by byly komplikované. Oni to na tom súklu mají vyřešené všelijak. Někdy je tam Word, někdy PDF, někdy to nefunguje a tak :-). A ten odkaz by byl živý do první revize toho textu a jakmile by tam ze súklu nahráli novou verzi, tak by ty odkazy umíraly. Tak nevím, jestli bychom si tím nepřidělávali práci ... Kdo si chce přečíst SPC, tak napíše do Googlu "SPC Warfarin" a má ho tam. Navíc ta Pavlova ikonka prolinkovává přímo na stránku súklu, kde ta SPC jsou. A ještě navíc, SPC se vždy vztahuje ke konkrétnímu registrovanému přípravku, takže pro přípravky s warfarinem je jich teď na súklu ke stažení 6, byť budou některé mít totožná znění ;-). Jinak na svém pískovišti jsem si udělal nějaký provizorní infobox k tomu warfarinu, tak na to můžeš kouknout :-). Asi bych se jich pokusil stvořit ještě pár dalších, abychom viděli, kde to má mouchy ... a pak uvidíme.
Tomáš Plucha - fotka II.jpg Tomáš Plucha (Redakce WikiSkript) 15.1.2015, 17:54
Aha aha, tak to mě nenapadlo s tím SPC :).

Každopádně ten chemický vzorec jsme zařadili na návrh dr. Vejražky, ale mně osobně taky připadá až zbytečně složité ho tam udávat... Rozdělení LI na zvyšující/snižující účinek... to skutečně nevím :/. Resp. proč ne, ale musíme v tom případě vymyslet nějaký vhodný název položky. A NÚ tam skutečně chybí, v původním návrhu jsme na ně zapomněli. Doplníme :)

A jestli budeš mít čas vytvořit nějaké další modelové, tak by to bylo úplně super :).
Hana Dittrichova.jpg Hana Dittrichová, redakce WikiSkript 15.1.2015, 18:03
Ahoj Hani,

včera jsem nezahálel, ale byl jsem celý den v práci a v noci mi už nechtělo :). Koukal jsem, že jste přidali NÚ, to je super. Na pískovišti jsem si vytvořil další dva modely. Napadá mě k tomu toto:

  • tu šablonu HVLP jsem vždy přesouval hned na název léčiva, připadá mi, že to tam má větší smysl
  • nevím jistě, jestli bude automaticky pochopitelné, že ten další řádek jsou vyjmenované obchodní názvy ... snad jo
  • co se týká farmakoterapeuticé skupiny a toho ATC kódu, tak nejvíce se mi asi líbí typografické řešení, které jsem použil u ramiprilu; asi by stálo za to tam přidat kategorii "farmakoterapeutická skupina" aby tam nebyl jen osamocený ten nic neříkající kód ... a taky je třeba vzít v úvahu, že řada látek bude mít více než jeden kód a farmakoterapeutickou skupinu - nejenom ulipristal, ale třeba i aspirin ;-)
  • ten obrázek je super, ten text to dobře oživí :-)
  • co se týká těch vzorců, ty jsem tam nikdy neuváděl, nicméně se ze šablony vyhazovat nemusí, prostě bych to nechal na tom člověku, který šablonu bude používat, jestli je tam uvede
  • u I, KI, NÚ a LI si myslím, že jsme se minule docela shodli
  • otázkou podle mě ještě zústává, jestli nepřidat několik údajů z farmakokinetiky, podle mě by za zmínku stály především způsob podání, biologická dostupnost a biologický poločas ...

zatím čau ;-)

T
Tomáš Plucha - fotka II.jpg Tomáš Plucha (Redakce WikiSkript) 17.1.2015, 12:47
Ahoj,

to je super, moc děkuju, že ses do toho tak pustil :)! Každopádně ten ramipril se mi taky líbí nejvíc. Obrázek, vzorce souhlas. Já nevím, jestli by to pak nebylo příliš dlouhé, pokud zařadíme i biologickou dostupnost etc. Už tak je to relativně obsáhlé. Možná bych to nechala spíš na vysvětlení v samotném článku. Co myslíš?

H.
Hana Dittrichova.jpg Hana Dittrichová, redakce WikiSkript 17.1.2015, 15:02
Čau, čau,

no, máš pravdu, že už je to dlouhé až až :-). To byl jen takový nápad, že by se to dalo udělat ... na druhou stranu, když to budeme potřebovat, tak se to do té šablony dá přidělat vždy, takže se to vlastně může nechat tak. Zatím

T
Tomáš Plucha - fotka II.jpg Tomáš Plucha (Redakce WikiSkript) 17.1.2015, 23:25
Ahoj, po přečtení diskuse chválím za užitečně se rozvíjející nápad:) Jako člověk z praxe bych měla poznámku, že by stálo za to něco z farmakokinetiky zahrnout stručně do infoboxu, hned pod indikaci. Na tu se totiž dost zapomíná a přitom je to důležitá a hlavně užitečná informace. Zdá se mi, že spousta lidí ví kam lék zařadit, to je snadno zjistitelné a bývá to na prvních řádcích, včetně indikace, ale tohle bývá většinou hluboko v textu a zapomíná se na to.

A co se týče vzhledu - budete nějak oddělovat ty jednotlivé řádky? Zdá se mi nepřehledné, jak je první sloupec zarovnán na střed výšky a v druhém sloupečku je malá mezera mezi jednotlivými řádkami, když chceš vědět rovnou jen NÚ tak se hůř orientuje, kde vlastně začínají tyto informace. Možná je to takhle nepřehledné jen v mém malém rozlišení na NB, ale tabletu to bude asi podobné? - otázka do diskuse ;-)

Krásný pátek všem!
Logo 8g05.png Kotletka -- redakce WikiSkript 20.2.2015, 10:01
Ahoj Kotletko,

a máš nějakou konkrétnější představu o tom, jakým způsobem tu farmakokinetiku uvádět? Které hodnoty? Jenom hodnoty nebo i ty praktické důsledky (nutno podávat na lačno, nutno podávat i.v., riziko kumulace v organismu, dávkování jednou denně)? Co si představuješ, že by se z toho mělo dát vyčíst? Díky za rady ;-).

P.S. S tou nepřehledností souhlasím, ale jako technický antitalent s tím nedovedu nic udělat - pošlu to dál :-).
Tomáš Plucha - fotka II.jpg Tomáš Plucha (Redakce WikiSkript) 26.2.2015, 11:02
Nepřehlednost snad postupně vyřešíme (Zef?). Já bych byla pro uvedení skutečně základních údajů, aby pak infobox nebyl příliš dlouhý. A v tomto skutečně budeme potřebovat pomoc od někoho, kdo se v oboru orientuje víc než my, hlavně co se týče praktických informací... :)
Hana Dittrichova.jpg Hana Dittrichová, redakce WikiSkript 26.2.2015, 11:20
Kotletka si pod tím prý představuje položky "eliminace", "nástup účinku" a "nejčastější dávkování" (už jsem se jí ptal). Návrhy na vylepšení iBoxů ideálně sepište na nějakou podstránku ve stručných, ale jasných bodech a zkusím na tom zamakat, případně se zeptám někoho schopnějšího.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 26.2.2015, 18:48
Ahoj, díky Zefe za přetlumočení, nemusím to hledat v chatu :) rozšířila bych to o ty tři výše uvedené parametry - Eliminace je v zásadě riziko kumulace v org, tedy je dobré vědět za jak dlouho je to pryč, sestry se pak ptají a když měl ve 4 tohle a ted je 6 můžu mu dát tohle nebo co mu můžu dát?". (například) Eventuelně by se dalo přizpůsobit jinak u konkrétních případů, ale celkově bych nechtěla infoboxy znepřehledňovat. Na to si Vaší práce vážím ;-) díky a krásný večer
Logo 8g05.png Kotletka -- redakce WikiSkript 26.2.2015, 21:01

Slunce[upravit | editovat zdroj]

WikiSlunicko.png

Čau Tomino,

koukám, že ses ujal důležité a nevděčné funkce tvůrce zápisu. Moc a moc děkuji, aspoň vím, co tam tak děláte, přijmi tedy symbolickou odměnu :-) Mrzí mě, že jsem na víkend upoután v Praze a tím pádem se mineme, ale jistě není všem WikiVíkendům konec. Měj se skvěle a pozdravuj!
Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 23.4.2016, 17:07
Ahoj Tondo,

by jsem ujat, takže asi více bys měl poděkovat Dr. Vejražkovi :-).

Děkuji a pozdravy vyřídím!
Tomáš Plucha - fotka II.jpg Tomáš Plucha (Redakce WikiSkript) 23.4.2016, 17:50