Diskuse s uživatelem:Mvejr/Archiv

Z WikiSkript

Články v angličtině[upravit | editovat zdroj]

Vážený pane doktore, došel Vám, prosím, můj e-mail z minulého čtvrtka 6.9.2012 00:35? Zejména urgentně bych potřeboval vědět, jak jsem psal, je-li nějakým způsobem možné vkládat články v angličtině a jestli jsou Vaši spolupracovníci schopni to našim anglickojazyčným studentům vysvětlit. Měli bychom to mít vyřešené do začátku semestru, při negativní odpovědi bychom si museli hledat nějaké náhradní řešení, např. https://en.wikiversity.org/ Ale to by bylo škoda, že protože pokud byste se rozhodli založit anglickou verzi wikiskript až později, vznikl by licenční problém s přenesením článků našich studentů zase sem. Proto bych se přimlouval za možnost vkládat anglickojazyčné texty přímo sem do hlavního prostoru a až byste si třeba časem vytvořili zvláštní anglickojazyčný projekt, bylo by možné do něj tyto články bez většího problému přenést.

Drobný problém zatím vidím jen v tom, že když si v osobních preferencích nastavím anglickojazyčné rozhraní, tj. Internationalisation en-English, tak mám v menu v levém sloupci něco anglicky a něco česky:

  • Main page
  • Help
  • Fórum
  • Vytvořit článek
  • Kontakty
  • Toolbox
  • Upload file
  • Načíst na Commons
  • Poslední změny
  • Special pages

Podobné je to např. i v němčině:

  • Hauptseite
  • Hilfe
  • Fórum
  • Vytvořit článek
  • Kontakty
  • Werkzeuge
  • Datei hochladen
  • Načíst na Commons
  • Poslední změny
  • Spezialseiten

Jinak horní menu funguje celkem dobře, stejně tak i další systémové hlášky. Zdraví

Petr Heřman
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 11.9.2012, 21:48
Zdravím Vás pane doktore,

než se ozve dr. Vejražka (s jistě bohatší odpovědí) rád bych jen upozornil, že anglická verze WikiSkript již existuje - http://www.wikilectures.eu/ - tudíž veškeré anglické texty je možné vkládat přímo tam. Veškeré uživatelské rozhraní je kompletně v anglickém jazyce. Věřím tomu, že se najde i dostatek redaktorů schopných podat výklad v anglickém jazyce.

S přáním hezkého dne
Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 12.9.2012, 07:45
Vážený pane doktore,

zmiňovaný mail z 6.9. bohužel postrádám - prosím, pošlete mi jej ještě jednou, obratem odpovím. Jak již uvedl kolega, pro anglické texty máme anglickou mutaci WikiSkript - WikiLectures na adrese www.wikilectures.eu.

Děkuji a zdravím
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 12.9.2012, 09:30
Moc se omlouvám, ale chyba asi nebude na Vaší straně: Díval jsem se do odeslané pošty a kopii toho mailu tam nemám, takže zřejmě neodešel; od té doby, co jsem upgradeoval svou instalaci Ubuntu o tři verze, mám nějaké problémy s autentifikací na SMTP serveru naší fakulty a tak to není první případ, kdy nějaký mail neodešel, a tak bude jistější odpovědět rovnou tady:
  1. Dobrá zpráva: Vedení našeho Ústavu biofyziky 2. LF ten můj návrh na psaní článků na WikiSkripta namísto dosavadních seminárních prací přijalo vstřícně a bylo rozhodnuto, že s tím v nadcházejícím semestru začneme, a to u českých i anglických kruhů. Rozdíl oproti tomu, co jsem již začal na Fórum:Seminární práce, je v tom, že se nebude jednat ani tak o formu seminární práce, ale spíš o vypracování zkouškových otázek podobně, jak to visí na Portál:Otázky z biofyziky (1. LF UK, VL). Formální rozdíl mezi našimi fakultami je v tom, že na našem Ústavu biofyziky máme asi 30 hlavních otázek, které jsou pak rozděleny na řadu podotázek. Aby se nestalo, že si "vyčerpáme" všech 30 hlavních otázek už letos, rozhodli jsme se, že našim nastávajícím studentům dáme k vypracování třetinu, tj. deset z nich. Máme 10 kruhů, takže každý z nich bude vypracovávat jednu hlavní otázku – jednotliví studenti (nebo dvojice) pak budou moci pracovat na jednotlivých podotázkách. Další roky vypíšeme vždy dalších 10 otázek a po třech letech bude optimální doba na to, že 10 otázek budeme moci přidat nebo obměnit. Tak by to myslím mohlo fungovat. Pro konsistenci vašich WikiSkript asi bude nejlepší, když pro tento účel založím něco jako Portál:Otázky z biofyziky (2. LF UK) a analogický portál pak i na http://www.wikilectures.eu.
  2. Horší zpráva: Že se potvrdila moje zlá předtucha a my jsme se dozvěděli necelý měsíc před zahájením semestru, že dotace hodin na laborky a semináře z biofyziky nám byla zkrácena o 1/3, tj. na 2 hodiny týdně. Kromě toho, že nám to dost zkomplikovalo život, se tím pádem posouvají o 3/4 hodiny dopředu ty časy, kdy bychom uvítali Vámi nabízené prezentace vašich studentů ohledně Wikiskript na našich seminářích v prvním týdnu výuky, tj. v týdnu od pondělí 1. října do pátku 5. října. Znovu prohlédnu naše rozvrhy (český a anglický) a ještě dnes Vám sem doplním příslušné časy, aby s tím vaši studenti mohli dopředu počítat. Moc by nám pomohlo, kdyby ty vaše prezentace mohly být i pro naše dva anglické kruhy, a to i v případě, že snad nemáte vypracované anglické slajdy. V učebně je přístup k Internetu, na stolech jsou počítače pro studenty a tak ta introdukce by mohla probíhat i "naživo". Laboratoře našeho Ústavu biofyziky 2. LF, kde by se prezentace konaly, jsou v Motole na adrese Praha 5, Plzeňská 130/221. Je to stanice tramvaje "Motol", od křižovatky se jde asi 100 m zpátky směrem k vozovně, ale ještě před ní je vchod no našeho areálu kolem červenobílé závory vzhůru a hned za schůdky doprava pod Kaštanovou alejí – je to třetí přízemní budova, počítáno směrem od tramvajových kolejí, je na ní písmeno C, vchod do ní je z opačného konce (zvonek Biofyzika) a učebna je to C4 (za mřížemi). Na mapě je ten vchod do budovy zhruba tady: GPS 50°4'0.87"N, 14°20'10.06"E
Děkuji za vstřícnost, ---- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 12. 9. 2012, 16:13 (CEST)
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 12.9.2012, 14:13
Čas pro prezentaci WikiSkript na 2. LF UK, učebna C4 na Plzeňské ul.
Datum od–do Jazyk Kruhy prezentaci z 1. LF bude mít
2012-09-01 pondělí 16:00 – 16:30 cs 7+8
2012-09-02 úterý 15:00 – 15:30 en 3+4
2012-09-03 středa 11:00 – 11:30 cs 9+10
2012-09-03 středa 15:00 – 15:30 en 1+2
2012-09-04 čtvrtek 9:00 – 9:30 cs 3+4
2012-09-04 čtvrtek 10:00 – 10:30 cs 5+6
2012-09-05 pátek 9:00 – 9:30 cs 1+2
Prezentace jsou načasovány na poslední půlhodinu celého cvičení, s výjimkou čtvrtka, kdy jsem tu druhou prezentaci zařadil na začátek – aby váš přednášející student nemusel tak dlouho čekat. V případě, že by to některým vašim studentům nevyhovovalo, je možné tu prezentaci provést hned na začátku cvičení i v jiných dnech, tj. začít o hodinu dříve.
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 12.9.2012, 14:41
Omlouvám se za sérii překlepů – samozřejmě ta data mají být říjnová, tedy 2012-10-01 .. 2012-10-05, ale nevidím tu nikde možnost, jak to po sobě opravit – viz můj předchozí dotaz na WikiSkripta:Ptáte se#Diskuse.
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 12.9.2012, 14:52
Dobrý den – chtěl jsem se ujistit, jestli k nám zítra odpoledne někdo přijde, jak bylo domluveno, případně kdo to bude, případně i kontakt – kdyby třeba v našem areálu zabloudil. Nejlépe by asi bylo vyměnit si pro ten případ čísla na mobil. Na mě je 607726481.
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 30.9.2012, 19:42
Vážený pane doktore,

dnes k Vám dorazí kolega Mudruňka. Telefonní kontakt Vám posíláme mailem.

S pozdravem
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 1.10.2012, 07:32

WikiČtyřlístek[upravit | editovat zdroj]

Wiki4lístek.png

Drahý pane doktore, jistě se vyjádřím za všechny, když Vám věnuji tento WikiČtyřlístek za dlouhodobý přínos WikiSkriptům, zvláště v oblasti organizace jednotlivých redaktorů a tahounské činnosti obecně. Nechť Vám nadšení pro náš projekt a pozitivní přístup k světu vydrží co nejdéle!

S pozdravem
Filip Mareš.jpg Filip Mareš (redakce WikiSkript) 16.9.2012, 15:19
Milý Filipe,

mnohokrát Vám děkuji, zaskočil jste mě. Především jsem hrozně rád, že se na WikiSkriptech podílí tolik milých a pracovitých lidí - je radost s takovým spolupracovat. Doufám, že jim jejich nadšení vydrží a budu se snažit, abych projektu i všem kolem něj dokázal něco přinášet.

Ještě jednou děkuji
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 20.9.2012, 20:01

Yammer, Disk Google, Kalendář Google a Facebook[upravit | editovat zdroj]

S čím potřebujete pomoct pane doktore, resp. jakou máte představu. Rád pomohu.
Jiri Mudrunka.jpg Jiří Mudruňka -- redakce WikiSkript 6.10.2012, 18:31
Děkuji za ochotu. Je potřeba připravit nápovědu nebo krátké návody. Pokud si dobře pamatuji, pro Yammer již návod existuje a je třeba jej aktualizovat. Ve FB je hlavní, aby se lidé naučili rozlišovat mezi příspěvky za sebe jako za osobu a za WikiSkripta. I k tomu již v minulosti šel jednoduchý návod, nedaří se mi jej ale dohledat. K použití Disku a Kalendáře je třeba návody vytvořit, především jak se do toho poprvé dostat.
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 6.10.2012, 18:55
Dobrá, v průběhu příštího týdne to zpracuji.
Jiri Mudrunka.jpg Jiří Mudruňka -- redakce WikiSkript 6.10.2012, 19:38
Čau Jirko, pokud bys chtěl pomoct, tak se klidně ozvi. Pravda je, že s Yammerem ještě trochu bojuji, ale na druhou stranu třeba Google Disk používám už dlouho (a relativně bez problémů).
Tomino 13.10.2012, 20:52
Ahoj Tome, Díky za ochotu. Na Yammer i na Facebook, jak již zmínil pan doktor víše, návody existujé, oba jsem našel a zkontoloval a jsou stále platné. Zrovna pracuji na návodu ke kalendáři, takže jestli chceš může zpracovat návod k disku. Předpokládám, že jsi připojen k naší sdílené složce WS. Jestli ne já tě k ní připojím a poté je nejdůležitější ukázat všem, jak mohou připojit dalšího člena (to se týká hlavně tutorů, pokud budou připojovat nováčky) a potom jak vytvořit/nahrát dokument a jak je používa (vzhledem k tomu, že je to dost podobné wordu, který určitě každý ovládá, tak není třeba nic rozsáhlého.
Jiri Mudrunka.jpg Jiří Mudruňka -- redakce WikiSkript 15.10.2012, 16:34
Dobře,

tak já si ten Googe Disk vezmu na starost. Předpokládám, že ve čtvrtek bych to měl mít :-). Na naši složku připojený jsem, takže by neměl být problém. Jediné, co teď nevím je, jak si zřídit účet na Google, když nemáš gmail (tak jak to má třeba Ready - přes centrum mail). Takže tohle mi zbývá vyzjistit k tomu, abych měl info úplně všechny po hromadě. (Takže kdybys věděl, můžeš napsat ;-).)

Jinak se měj a uvidíme se na WikiVíkendu.
Tomino 16.10.2012, 06:53
Já to taky tak dřív měl. Hele ke sdílení můžeš přidat kohokoliv a on si pak klikne na odkaz v mailu a myslím, že ho to nechá vyplnit registraci i s jiným mailem nž GM.
Jiri Mudrunka.jpg Jiří Mudruňka -- redakce WikiSkript 16.10.2012, 10:56

Obnova kontroly[upravit | editovat zdroj]

Vážený pane doktore, až budete mít volnou chvilku, podívejte se, prosím, na Vámi zkontrolovaný článek C-reaktivní protein‎. Byl tam doplněn obrázek. Pokud s doplněním souhlasíte obnovíte kontrolu? Děkuji a přeji krásný večer.
Logo 8g05.png Kotletka -- redakce WikiSkript 8.9.2013, 20:06
Děkuji za uzpozornění, zkontroloval jsem
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 9.9.2013, 07:10
Vážený pane doktore, v článku Železo došlo k rozsáhlejšímu doplnění textu, mohu Vás tedy poprosit, v případě Vašeho souhlasu s editacemi, o obnovu kontroly? Předem děkuji a přeji hezký zbytek dne.
Michaela Balejova.jpg Michaela Balejová -- redakce WikiSkript 18.10.2014, 09:26
Važený pane doktore, opět jsem objevila článek, který byl Vámi již zkontrolován, ale byl obohacen o obrázek. Pokud s obrázkem souhlasíte, mohu poprosit o obnovu kontroly u článku Metabolická alkalóza. Děkuji a přeji krásný večer
Logo 8g05.png Kotletka -- redakce WikiSkript 19.2.2015, 17:29
Zdarvím a děkuji. Obrázek jsem dal pryč, protože s tématem článku vlastně ani moc nesouvisel...

Přeji hezký konec týdne

Martin Vejražka
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 19.2.2015, 20:07

copyvio?[upravit | editovat zdroj]

Vážený pane doktore, našel článek Hygiena a prevence v zubním lékařství (vytvořen 20.12.2010). Velká část článku se shoduje s http://denticioclinic.cz/?p=140 (ten byl podle toho, co je uvedeno na webu založen 27.3.2013). Vypadá to, že tedy někdo zkopíroval článek z Wiki na web Dentitio. Úplně netuším, jak lze postupovat. Děkuji za radu. Hezký zbytek dne.
--link=U�ivatel:Xkozelm [[U�ivatel:Xkozelm|Martin Kozel]] -- redakce WikiSkript 6.11.2013, 12:18
Zdravím Vás!

Na tohle je určen nástroj OTRS (Open Ticket Request System - http://otrs.wikiskripta.eu/otrs/ ). Přístup do něj získáte přes Janu Tesařovou. V OTRS jsou šablony dopisů, v nichž je hříšník decentně vyzván, aby WS citoval jako zdroj. Z OTRS se pošta odesílá pod hlavičkou WS, takže nehrozí, že byste mohl být osobně inzultován. Navštivte OTRS a naučte se něco :-). Pokud byste byl v situaci, kdy opravdu nemůžete věc řešit, pak alespoň napište mail s popisem incidentu na adresu schránky OTRS: info@wikiskripta.eu .

Pěkný den
CeSt2.jpg RNDr. Čestmír Štuka, Ph.D. -- redakce WikiSkript 14.7.2014, 21:04
Zdravím, tuším navíc, že jsme tento článek už v OTRS diskutovali, nicméně nám bohužel nepřišla žádná reakce. Přeji pěkné prázdniny či pěkné léto!
--Vrejlek fotka.png Václav Rejlek -- redakce WikiSkript 15.7.2014, 18:10
Tuto záležitost řešíme již delší dobu. Jde o text, který od nás byl převzat, opakovaně jsem žádal o doplnění citace - e-mailem i papírovým dopisem, bohužel bez efektu. Jelikož klinika Dentitio nereagovala na slušnou a vstřícnou žádost, aby vše uvedla do pořádku (včetně toho, že jsme jí opakovaně zaslali přesný text citace, který by stačilo okopírovat), museli bychom se již domáhat nápravy citelnějšími prostředky. Myslím ovšem, že by bylo škoda na to plýtvat časem a energií. Naštěstí zatím výrazně převažují slušní uživatelé WikiSkript nad společnostmi typu jmenované soukromé kliniky.
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 22.11.2014, 22:06

Deprese[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den pane doktore. V pondělí jsme u Vás řešili prevalenci depresivních onemocnění v článku Deprese. V něm stojící údaj o 1,1–19% se ukázal jako správně převzatý co se týče hodnot, ale mylně interpretovaný co se týče významu. Zřejmě jde o morbiditu, nikoliv o prevalenci. Přiznám se ovšem, že přesný rozdíl mezi těmito pojmy pořád nechápu (incidenci ano). Cituji:

Údaje o morbiditě ovšem silně kolísají od 1,1 do 19%. Jedná se o výňatek z této publikace: RAHN, Ewald a Angela MAHNKOPF. Psychiatrie. 2. vydání. Praha : Grada, 2003. s. 241. ISBN 80-7169-964-0. Jsem tedy zmaten. Vím, že jsou tyto pojmy vymezeny v tomto článku, ale nevím, zda je úplně chápu. Morbidita tedy ukazuje, kolik nových onemocnění vzniklo za rok (popř. za jiné časové období), zatímco prevalence je údaj o počtu lidí, u nichž se nemoc vyskytla za určitý rok/celý život? V tom případě by morbidita a incidence znamenaly totéž.

Navíc, pokud by byla morbidita dejme tomu 19%, pak by to znamenalo, že do pěti až šesti let onemocní celá populace, což je – troufám si tvrdit – nepravděpodobné.
JanKozinski (diskuse) 13.5.2014, 19:50
Milý kolego,

ne zcela přesně, ale většinou "dostatečně správně" lze říci, že

  • morbidita znamená, kolik lidí má onemocnění právě teď,
  • prevalence říká, kolik lidí onemocní aspoň jednou během života.

V pondělí jsme mluvili o prevalenci a jejím odhadu někde mezi 10–20 %. Tomu by morbidita začínající na 1,1 % odpovídala; ovšem morbidita 19 % se mi už zase zdá vysoká (jsem ale v této oblasti laik) - znamenalo by to, že aspoň během některých období (třeba jaro/podzim, Vánoce...) trpí každý pátý depresí. Neznamená to ovšem, že by za nějakou dobu onemocněli všichni - část lidí v depresivní fázi se zase z deprese dostane (takže se klidně může stát, že třeba v létě je morbidita nižší než v zimních měsících), časem ale může relabovat a opět do deprese spadnout. Na druhou stranu: je potřeba se podívat na kontext toho údaje o morbiditě až 19 %. Pokud jde o zobecnění pro celý svět, může se ukázat, že v některé subpopulaci je nemocnost skutečně takto vysoká (pokud se nepletu, třeba v Grónsku je deprese výrazně častější). Každopádně doporučuji údaj ujasnit a "refovat". V takovýchto případech může být užitečné větu, kterou uvádíte výše, ocitovat třeba i doslova s patřičným odkazem. Myslím si také, že vedle údaje o morbiditě by bylo vhodné dohledat i údaj o prevalenci a článek o něj doplnit.

Děkuji, že se tomuto článku věnujete a přeji příjemný večer
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 13.5.2014, 20:14
Děkuji, konečně mi to někdo vysvětlil. Upraveno, doplněno, a navíc jsem se tak naučil i refovat :-)). Rovněž přeji hezký večer.
JanKozinski (diskuse) 13.5.2014, 20:43
S tou prevalencí jste mi nasadili brouka do hlavy. Dnes byla kolem toho nejasnost na přednášce informatiky pro 1. ročník, kterou měli lidé NZIS. Takže budeme muset trochu vylepšit heslo, co k tomu na WS máme :-)
CeSt2.jpg RNDr. Čestmír Štuka, Ph.D. -- redakce WikiSkript 9.3.2016, 19:02

Ateroskleróza - obnova kontroly (vložení obrázku)[upravit | editovat zdroj]

Vážený pane doktore, do článku Ateroskleróza byl vložen obrázek. V historii byla nejednou vrácena editace obnova kontroly z důvodu právě vloženého obrázku, mohu Vás tedy poprosit o jeho zkontrolování, a v případě Vašeho souhlasu o aktualizaci kontroly článku? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.
Michaela Balejova.jpg Michaela Balejová -- redakce WikiSkript 9.11.2014, 02:08
Děkuji za zprávu, doplnil a zkontroloval jsem. Článek ale ještě potřebuje redakčně dopracovat. Zdravím
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 11.11.2014, 09:27

Nové infoboxy[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den pane doktore, chci s Hattrich začít vytvářet další infoboxy po vzoru bakterií, ale než se do toho pustíme, rádi bychom váš názor ohledně jejich budoucího obsahu, ať je pak nemusíme předělávat. Přemýšlíme o infoboxu "Hormon" a "Léčivo". Byli bychom rádi, kdybyste nám doporučil parametry, které by ty infoboxy měly obsahovat nebo kdybyste navrhl, jestli je vhodné takové infoboxy tvořit, jestli třeba není větší poptávka po jiném, třeba obecnějším typu článku. Asi bude pružnější o tom diskutovat na yammeru, zde jsem Vám napsal, abych měl jistotu, že to k vám dorazí (u yammeru si nejsem vždycky jistý :/). Děkujeme za konzultaci.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 28.12.2014, 10:16
Milý kolego,

koukal jsem se do WP ve snaze získat inspiraci - a příliš jsem nepochodil. Mají tam prakticky jen mikrofotografii a systematické zatřídění. Myslím, že by stálo za to konzultovat někoho, komu je mikrobiologie bližší. V zásadě by mě napadalo: - fotografie:

- mikrofotografie bakterie
- fotografie typické kolonie/plotny

- morfologický popis, tj. kok/tyčka..., uspořádání (řetízek, hrozen....), G+/G- No a dál je to otázka... Z hlediska medicíny by stál za úvahu výčet typických onemocnění bakterií způsobovaných a empirická ATB terapie první a druhé volby. Obojí je ale dosti svízelný údaj. Podobně lze jít do podrobností s mikrobiologickou charakteristikou (např. na jakých půdách a za jakých podmínek roste, biochemický průkaz apod.), do toho bych se ale asi spíš nepouštěl - myslím, že by to byly kolonky, které by spíše zůstávaly nevyplněné. Podívejte se ještě, co je k bakteriím ve WikiDatech, popřípadě zda se nepustit do sdílení údajů.

Moce děkuji, že se tomu věnujete a přeji krásný zbytek svátků!
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 28.12.2014, 17:18
Pane doktore, omlouvám se za nejasnou otázku. Ale infobox bakterie jsem dával jen jako příklad, abyste si uměl představit, co plánujeme stvořit. Moje otázka ale mířila na budoucí infoboxy hormony a léčiva, proto jsem konzultoval právě vás, protože je to blízké vašemu oboru. Podobně jsme kontaktovali Azraela s budoucím infoboxem pro geny a vrozené vývojové vady a Formola ohledně infoboxu pro nádory.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 28.12.2014, 17:21
Zdravím. Insirující mohou být wikidata, v tomto případě spíše prochroustaná pomocí reasonatoru (engine, který převádí data uložená na wikidatech do lidem přístupné podoby). Vizte např. zde či zde.
-- Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 3.1.2015, 19:04
Aha, omlouvám se, nepozorně jsem četl...

U léčiva by tam asi měl být především generický název, ATC skupina (včetně slovního pojmenování) a odkazy na SÚKL - registrované léky, SPC informace. Otázkou je, do jaké míry se pouštět do chemické struktury a jména, indikací, interakcí apod. Zajímavý je v tomto směru pohled do Wikidat (třeba tady). U hormonů: synonymní názvy, žláza, struktura, případně cílový orgán/tkáň, typy receptorů. Otázkou je, jak pojmout účinky. Mám totiž pocit, že buď bude něco chybět, nebo to bude nepřesné :)

Zdravím
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 6.1.2015, 15:13
Mohl byste, prosím, výsledné infoboxy zkontrolovat na Šablona:Infobox - gen a Šablona:Infobox - léčivo? Víme o jedné chybě, kterou se nám zatím nepodařilo napravit a to je zarovnání druhého řádku záhlaví v Infobox - léčivo. Využíváme zde šablonu od Pavla Duška a budem ho muset požádat o pomoc.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 12.1.2015, 17:26
Vážený pane doktore, ještě bychom Vás rádi poprosili o radu, jak zpracovat interakce a kontraindikace. Uvést vše, tak jako je v SPC, anebo vybrat důležité?
Hana Dittrichova.jpg Hana Dittrichová, redakce WikiSkript 13.1.2015, 08:17
Kontraindikace by asi mohly být podle SPC, evtl. je dělit na relativní a absolutní.

Nežádoucí účinky se většinou u léků třídí podle četnosti (bývá také v SPC).

Lékové interakce mají, pokud se nepletu, asi 6 stupňů závažnosti. Po tom by se to chtělo podívat, poradit by také mohl Tomino
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 15.1.2015, 11:49
Ahoj Zefe,

jak Vám můžu pomoct?

  1. Než používat šablonu HVLP je ke zvážení, zda neudělat prolink rovnou třeba z názvu léku. Nicméně pokud by se vžil ten obrázek pilulek, bylo by to self-explanatory takto. Ale ten obrázek se tam dá vložit třeba za název. Ani ne šablonou HVLP, ale spíše do ní vložit funkci.
  2. Skvělé by bylo, kdybychom mohli data tahat rovnou z wikidat pomocí Lua.

-- Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 14.1.2015, 17:01
Ad wikidata - vnější projekty nemají a v nejbližší době nebudou mít možnost fetchovat data z wikidat. Ad šablona, prolink se dá tvořit, ale stejně jako šablony OMIM, TA, SLG atd. jsme užili HVLP hlavně proto, aby ten zápis byl pro uživatele co nejjednodušší ve tvaru {{param}} a nebyly v kódu dlouhé, škaredé odkazy.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 14.1.2015, 19:59
  1. Ok, pokud to tak chcete.
  2. Hm, škoda. Fetchovat by to šlo asi taky vlastním způsobem, ale Luou by to bylo elegantní a jinak to asi nemá zas tak moc smysl.

-- Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 15.2.2015, 17:40

Poznávačka chemické vzorce[upravit | editovat zdroj]

Vážený pane doktore,

nedávno jsme na Yammeru mluvili o zavedení poznávačky, Josmart a Zef se pustili do realizace samotného widgetu. Včera jsme ji zkušebně zprovoznili pro kategorii chemických vzorců. Při přípravě kategorie jsem vycházela ze seznamu vzorečků ke zkoušce z lékařské biochemie. Mohl byste se na vzorečky případně podívat? Poznávačka je zde: Uživatelka:Hattrich/poznávačka a kategorie použitých obrázků tady: [1].

Děkuji
Hana Dittrichova.jpg Hana Dittrichová, redakce WikiSkript 10.2.2015, 07:58

WikiSluníčko[upravit | editovat zdroj]

WikiSlunicko.png

Milý Martine,

s velikým úžasem jsem sledoval Tvé obrovské nasazení v průběhu uplynulého WikiVíkendu, kdy ses stačil simultánně věnovat nováčkům, pokročilým i zkušeným redaktorům a zároveň i našim milým hostům z Akutně.cz a Wikisofie. Jakou malou pozornost přikládám jedno WikiSluníčko. Myslím, že se nám 18. WikiVíkend nad míru vydařil, a troufám si říci, že na něj budeme časem vzpomínat jako na jeden z nejlepších. Takže ještě jednou - moc děkujeme!
Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 19.4.2015, 18:05
Milý Tondo, děkuji za milá slova - nečekal jsem je a sluníčko mě potěšilo. Vděčnost ale patří Tobě i všem ostatním, kteří wikivíkend připravili a podíleli se na jeho hladkém běhu! Vaše spolupráce byla úžasná. 18. wikivíkend jsem ještě nedospal, ale už se těším na další :)
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 20.4.2015, 14:57

WikiSluníčko[upravit | editovat zdroj]

WikiSlunicko.png

Milý Martine,

nebudu plýtvat slovy - díky moc za celé podařené WikiDobronice! Přestože o sluníčko nouze nebyla, doufám že Ti jeho Wiki-verze udělá radost!
Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 24.7.2015, 21:06
Ooo, děkuji! A děkuji i za účast v Dobronicích!
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 29.7.2015, 07:26

Hnědý tuk[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den, vážený pane doktore,

omlouvám se, že jsem Vám editoval rozpracovaný článek, po vložení redakční šablony jsem myslel, že můžu alespoň trochu pomoct. Asi máme odlišný názor na podobu článku – jako uživatel jsem měl vždycky radši modré články než černé, proto obecně linkuji i méně potřebné věci. Nechtěl jsem Vám příliš zasáhnout do koncepce stránky.

S pozdravem a přáním pěkného dne :)
David.Mirth (diskuse) 11.8.2015, 21:24
Vážený kolego,

děkuji za zprávu. Rozhodně se neomlouvejte, jsem rád, že jste se do změn článku zapojil. Vašich úprav jsem si všiml, omlouvám se, že jsem Vám k nim nenapsal - trávím dovolenou na chatě, kde mám stařičký počítač a pomalé připojení, a lenost zvítězila, namísto čekání na odezvu jsem šel ven :) Těší mě,l že se zapojujete do úprav článků ve WikiSkriptech. Postupem času jsme však přišli na to, že některé drobnosti je lépe dělat jinak, než v encyklopedických projektech - a to se týká mimo jiné prolinků. Obecně se dá říci, že články u nás mají tendenci být spíše prolinkované nadměrně (a tady vycházíme i z reakcí našich uživatelů). Snažíme se tedy neodkazovat vše, ale přemýšlet o tom, který odkaz je cílovému uživateli opravdu užitečný. Jistě nemá význam ve článku pro studenta šestého ročníku linkovat slova "lebka" nebo "ledviny" - takové odkazy text spíše znepřehlední. Dobře ale vím, že je obtížné najít hranici a každý vkládá odkazy různou měrou.

Přeji Vám příjemné letní dny a těším se na Vaše další editace
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 13.8.2015, 19:45
V tom případě přeji hezkou dovolenou! :) Zase zrovna u hnědého tuku jsem předpokládal, že na text budeme koukat i my hloupí prvňáci a druháci, takže sice zrovna ledviny už známe, ale termogeneze už je nám trochu cizí :D Každopádně si asi budu muset zvyknout na rozdíly oproti Wiki, kde to prostě funguje jinak, trochu se tu zabydlet :) Hlavně právě z hlediska uspořádání komunity a spolupráce na formě článku, která tu bývá celkově lehce odlišná :) Těším se na práci tady :) S pozdravem P.S.: Můžu se Vás rovnou zeptat, jde se nějak zbavit té captchy? Trošku mě to ruší, když jakoukoliv malou editaci musím v noci přemýšlet nad tím, jestli je starší Ingrid nebo Michal :D
David.Mirth (diskuse) 13.8.2015, 21:44
Vážený kolego,

captchy se sám nezbavíte, ale časem zmizí sama od sebe (po nějaké době a počtu editací, pokud se nepletu). Přeřadil jsem Vás nicméně do skupiny autopatrol - pokud se nemýlím, captcha by Vás nyní měla přestat zlobit.

Zdravím
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 15.8.2015, 20:56
Děkuji moc, captcha přestala zlobit. Začal jsem ještě ve volném čase pomáhat s redakčními úpravami, protože si myslím, že zrovna k tomu tu mám jako myslím celkem zkušený wikipedista, avšak stále ještě nepříliš znalý medik ( :) ), největší schopnosti :) Pod redakčními šablonami jsou takové hezké povzbuzující texty, že se nemám bát pomáhat, na druhou stranu, když jsem teď na to koukal, všiml jsem si, že nemohu používat automatické vkládání redakční šablony a podobně a všechno musím dělat ručně. Mám to tedy chápat tak, že tím fušuji do řemesla redaktorům, a že bych to měl radši přenechat jiným? Moc tomuhle statusu redaktor na wikiskriptech nerozumím, jak jsem neprošel ještě žádným osvětlovacím programem :D Omlouvám se, že Vás tím teď obtěžuji, ale můžu se zeptat, jak to funguje, než nám začne školní rok a dozvím se předpokládám nové info ve volitelném předmětu, který jsem si na ZS zapsal? :) Díky a s pozdravem :)
David.Mirth (diskuse) 23.8.2015, 22:09

Unikátne ocenenie[upravit | editovat zdroj]

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/98/Bowling_-_albury.jpg/120px-Bowling_-_albury.jpg

Milý pán doktor,

veľmi rád by som Vám udelil unikátne a priekopnícke ocenenie, ktoré neviem, či bude mať nasledovníkov - "Ničiteľ bowlingovej dráhy" za Váš hod, ktorý vyradil 1 dráhu z činnosti!!!
Milan Mikus.jpg Milan Mikuš -- redakce WikiSkript 12.11.2015, 20:16
Milý kolego,

děkuji za Vaše ocenění - překvapil jste mě, nečekal jsem jej. Díky ale patří především Vám za organizaci akce!

Srdečně zdravím
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 12.11.2015, 21:41

Poděkování za pomoc se šablonou[upravit | editovat zdroj]

Dobrý sváteční den pane doktore, děkuji za pohotovou pomoc se . Po vašem zprovoznění jsem musel už jen pořešit mezery, což nebyl problém. Pak jsem provedl už jen drobnou úpravu, aby šablona ve své kratší verzi zobrazovala pouze číslo (pro použítí v InfoBoxech).
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 17.11.2015, 08:24

Prezentace WS na LFHK[upravit | editovat zdroj]

Vážený pane doktore,

našlo se i tady v Hradci pár lidí, které by práce na WS zajímala a chtěli by o ní vědět něco více. Myslíte, že by byla možnost uspořádat malé představení WS v HK?

Děkuji BŠ
--Bára Šimáčková.jpg Bára Šimáčková -- redakce WikiSkript 19.11.2015, 10:44
Určitě ano. Máte nějakou konkrétnější představu? Co máme dodat - materiál, lidi, v jaké kvalitě a kvantitě? Mohu do HK zajet, nebo o to můžeme poprosit studenty, nebo obojí - záleží na Vás. Zdravím
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 19.11.2015, 14:07
Má představa je udělat to ve formě příjemného posezení, kde by se ukázala struktura WS, možnosti zapojení hradeckých studentů na WS i na WikiVíkendu atd. Kdybyste přijel Vy a nějací redaktoři z řad studentů, byla by to asi ta nejlepší možnosti. Myslím, že by mohlo přijít tak do patnácti studentů, takže kdyby se našly nějaké tužky a wikiskriptí sešity, byla bych moc ráda. Prostory zajistím, to není problém. Na koho se mám obrátit, aby mi pomohl s propagačním palakátem? Děkuji a přeji příjemnou sobotu
--Bára Šimáčková.jpg Bára Šimáčková -- redakce WikiSkript 21.11.2015, 12:56
Výborně. Zakládám projekt na Basecampu pro organizaci příprav, posílám Vám pozvánku. Zdravím
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 21.11.2015, 18:57

Seznam zkratek na lékařských předpisech[upravit | editovat zdroj]

Vážený pane doktore,

moc děkujeme za pomoc při editaci seznamu zkratek z předpisů. Vytvořili jsme ho na základě použité literatury tak, aby byl pokud možno kompletní. Rádi bychom vybrali jen ty používané, ale bohužel nevíme, z čeho bychom měli vycházet. Mohl byste nám případně doporučit nějaký zdroj či někoho z praxe, kdo by nám s tím pomohl? Děkuji,

H.
Hana Dittrichova.jpg Hana Dittrichová, redakce WikiSkript 1.12.2015, 19:20
Ještě bychom rádi věděli, jestli stačí obsolentní/nepoužívané zkratky podbarvit (nebo jinak označit či vyčlenit do vlastní tabulky) nebo jestli je máme z článku zcela odstranit?
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 1.12.2015, 19:24
To jsou dvě obtížné otázky :)

Pokud jde o doporučení referenční literatury, mám obavu, že poradit nedokážu. Seznamy zkratek vesměs tvoří latináři nebo teoretičtí farmaceuti, což v obou případech přináší pohled zajímavý, ale je otázkou, zda praktický. Je tomu již 15 let, kdy jsem se pokoušel o jakousi excerpci, zásadní poznání bylo, že se těch zkratek vlastně používá velice málo, prakticky polovinu z nich tvoří lékové formy. Koukám teď do svých poznámek z té doby a - pominu-li lékové formy - vidím jen něco kolem dvacíti zkratek, které se vyskytly s nezanedbatelnou četností. Ze svého pohledu to proškrtat mohu, ale asi by bylo vhodné poprosit i někoho dalšího - ideálně dermatologa.

Co s těmi zastaralými je ke zvážení. Cítím, že mají hodnotu spíše kuriozity. Jsou lidé, kteří si v takových věcech libují a potěší je (sám mezi takové patřím), je jich ale málo. Co kdybychom na stránce nechali jen zkratky používané a kuriozity odsunuli na podstránku? Tím bychom mohli naplnit praktickou potřebu většiny i dopřát rozkoš z poznání staromilcům.
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 1.12.2015, 22:07
Na podstránce to bude dostupné jen těm, co je o tom zpravíme. Myslím, že dostatečné bude je vyčlenit do zvláštní tabulky a tuto umístit pod tu, co obsahuje zkratky používané a jasně ji označit. Co se týče revize, tak až zkratky projedete vy, tak to předáme vícero farmakologům a dermatologům z našich vyučujících a on už se někdo chytne. Děkujeme moc za revizi a doporučení.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 2.12.2015, 06:21
Jojo, zkusím postupně zpracovat.

Pokud jde o podstránku, myslel jsem to tak, že by na ni vedl od tabulky s vybranými zkratkami vedl nápadný odkaz (pomocí šablony "Podrobnosti" nebo jakkoli jinak). Ale samozřejmě dvě tabulky pod sebou jsou také hezké řešení. Zdravím

MV
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 2.12.2015, 15:06
Moc děkujeme! H.
Hana Dittrichova.jpg Hana Dittrichová, redakce WikiSkript 2.12.2015, 15:15

Seznam léčiv[upravit | editovat zdroj]

Vážený pane doktore,

společně s Jonášem a za velkého přispění Tomina jsme vytvořili seznam důležitých léčiv pro opakování farmakologie, mluvili jsme o tomto seznamu na Tříkrálové večeři. Chtěli bychom ho pak použít na procvičovacím portálu. Vycházeli jsme ze Seznamu důležitých léčiv, který byl zveřejněný na webových stránkách Farmakologického ústavu naší fakulty, Tomino následně seznam upravil ze svého pohledu. Dále se na některé skupiny léčiv v seznamu podívali Slepi a Pavel Dušek, konkrétně prošli skupiny léčiv ze svých oborů. Mohl byste se, prosím, nyní na tyto skupiny podívat? Jedná se o následující:

Děkujeme,

H.
Hana Dittrichova.jpg Hana Dittrichová, redakce WikiSkript 18.1.2016, 19:47

Medaile[upravit | editovat zdroj]

Medaile.png

Vážený pane doktore, vytvořením této medaile pro Vás se podle Hanky teprve stávám redaktorem. Jako obvykle každou svou jubileiní editaci dávám vyznamenání, na tu nejjubilejnější nebylo pochyb, komu za prospěch WikiSkriptům poděkovat. Díky za vytvoření tak skvělého kolektivu, díky za vedení tvorby tak dobrého studijního materiálu a všeho okolo, díky za organizaci, díky za tu energii, kterou do nás vléváte, díky za tu trpělivost, kterou s námi máte :D

Hodně zdaru i nadále :)
David.Mirth.jpg David.Mirth (diskuse), redakce WikiSkript 9.3.2016, 14:41
Milý Davide, jsem zaskočen, překvapen, v rozpacích - a moc Vám děkuji. Ale především blahopřeji Vám k tisící (nyní již tisící prvé) editaci!
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 9.3.2016, 16:45
Není zač, rádo se stalo :) A děkuji :)
David.Mirth.jpg David.Mirth (diskuse), redakce WikiSkript 9.3.2016, 18:03

Infobox chemická látka[upravit | editovat zdroj]

Vážený pane doktore,

mohl byste, prosím, navrhnout, jaké položky bychom měli zařadit do infoboxu pro chemickou látku, tak jak jste zmiňoval na WV? Děkuji a přeji příjemný začátek týdne,

H.
Hana Dittrichova.jpg Hana Dittrichová, redakce WikiSkript 25.4.2016, 08:09
Zdravím,

myslím, že pro WS jsou relevantní následující informace:

  • Název
  • IUPAC název (tj. systematický název)
  • Lékopisný název
  • Další názvy (=synonyma)
  • Anglický název???
  • Obrázek - racionální strukturní vzorec
  • Molekulová hmotnost
  • Referenční údaje:
    • číslo CAS
    • číslo EC
  • informace o nebezpečnosti - symboly GHS

Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 26.4.2016, 08:17
Děkuji. Až bude infobox připravený, ozveme se.

Hezký zbytek dne,

H.
Hana Dittrichova.jpg Hana Dittrichová, redakce WikiSkript 27.4.2016, 15:09

Wiki4lístek[upravit | editovat zdroj]

Wiki4lístek.png

Vážený pane doktore, opět zde převládá neskonalý obdiv nad péčí a pílí, kterou vkládáte do WikiSkript. Vaše vedení tak složitého projektu je nám zajisté inspirací. Proto mi prosím dovolte Vás ověnčit jedním z našich nejstarších a nejcennějších vyznamenání, Wiki4lístkem. Doufám, že Vám v následujícím létě přinese štěstí a mnoho úspěchů.

S přáním prosluněného léta,
Vrejlek fotka.png MUDr. Václav Rejlek -- redakce WikiSkript 18.6.2017, 07:12
Milý Vašku,

představ si, že jsem nějakým řízením osudu a chybou systému, za nějž mě chválíš, navštívil svou uživatelskou stránku až nyní a s velikým zpožděním nalezl Tvou zprávu. Opravdu mě potěšila. A vlastně i překvapila - cítím se již natolik jedním z nástrojů WikiSkript, že jsem opravdu neočekával ocenění vyhrazené pro jedince neinstrumentální povahy. Tím více si čtyřlístku vážím a děkuji za něj! Slibuji, že se vynasnažím, abych jej byl hoden.

S díky a se srdečným pozdravem
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 23.10.2017, 13:16

Interwiki[upravit | editovat zdroj]

Milý pane doktore, před měsícem jsem vznesl dotaz ohledně Interwiki na Wikilectures:

nikdo mě tam dosud neodpověděl, tak jsem dotaz opakoval ve fóru:

a opět nic, skutečně tu není nikdo, kdo by na to znal nějakou odpověď?
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 13.11.2017, 16:56
Vážený pane doktore,

děkujeme za podnět. Předali jsme jej technikům, neboť je třeba zasáhnout do nastavení WikiSkript a WikiLectures.

S pozdravem
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 13.11.2017, 20:08

ISBN u knihy[upravit | editovat zdroj]

Vážený pane doktore, děkuji za upozornění na neexistující políčko ISBN u citace knihy! Byla to moje chyba a přežívala více než půl roku.

(Původně jsem myslel, že to byl problém zcela nedávné úpravy kódu, a nechápal jsem, proč byl daný řádek s ISBN u knih zakomentovaný a neaktivní. A ona je prapůvodním zdrojem úprava stará už více než sedm let. Tehdy Pavel Dušek přesunul políčko ISBN nahoru tak, aby se ostatní údaje o knize vyhledávaly v lokální databázi. Tehdy také zakomentoval původní řádek s políčkem ISBN. Nicméně políčko ISBN tehdy bylo alespoň nahoře, což asi nenarušovalo funkci skriptu. V listopadu 2017 jsem ale použil Google databázi ISBN a upravil vzhled citačního formuláře. Od té doby bylo políčko ISBN jen na hlavní stránce formuláře. Mojí nepozorností tak zmizelo z formuláře pro knihy na půl roku…)

Ještě jednou tedy děkuji za nalezení a upozornění!

S pozdravem
Slepi (diskuse) 19.6.2018, 14:10
Moc děkuji za opravu! Přeji příjemné poslední dny jara
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 19.6.2018, 14:20

Kategorie:Praktikum[upravit | editovat zdroj]

Proč do, když tam je i a časem tam (snad) budou i praktika jiných předmětů? Neměla by být zastřešující kategorií pro praktika všech předmětů?
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 17.7.2018, 16:24